1. Válasszunk energiatakarékos háztartási eszközöket
Kezdjük az alapoknál: ha szeretnénk visszafogni az energiafogyasztásunkat, az első lépés legyen az, hogy olyan gépeket, használati tárgyakat választunk, amiknek működéséhez alapvetően kevesebb áramra van szükség. Vásároljunk energiatakarékos izzókat, LED lámpákat, energiahatékonysági címkékkel ellátott hűtőszekrényt, mosó- vagy mosogatógépet. Ezeket az eszközöket nap mint nap használjuk, így ha a beszerzéskor hajlandóak vagyunk egy kicsit többet költeni, azzal hosszú távon pénzt takarítunk meg – emellett pedig a környezetünket is óvjuk.
2. Kapcsoljuk le, amit nem használunk
Az egyik legkézenfekvőbb, mégis gyakran elfelejtett tipp az, hogy ha nincs rájuk szükségünk, kapcsoljuk le a lámpákat és az elektromos eszközöket, húzzuk ki a töltőket és áramtalanítsunk mindent, aminek folyamatos működésére nincs szükség. Ezek egyenként apróságok ugyan, ha azonban összeadódnak, észrevehető különbséget jelenthetnek.
3. Optimalizáljuk a vízhasználatot
A legtöbb háztartásban elsősorban nem a vízfogyasztás dobja meg a rezsiszámlát, a növekvő népesség, a klímaváltozás és a pazarló ivóvízfelhasználás következtében azonban ma már nem csupán a fejlődő országokban okoz gondot a víz hiánya. Válasszunk tehát a takarékos fogyasztást biztosító csaptelepeket, zuhanyfejeket és wc tartályt, így anélkül tudunk takarékoskodni, hogy igényeinkből le kellene adnunk. Ha ezzel megvagyunk, már csak arra kell odafigyelni, hogy zárjuk el a csapot, amikor nincs szükségünk a vízre; talán nem is sejtjük, hogy ezzel mekkora szolgálatot teszünk a környezetünknek.
4. Figyeljünk oda a lakás hőmérsékletére
Az őszi-téli időszakban a fűtés természetesen kulcsfontosságú, az azonban egyáltalán nem mindegy, hogy hogyan valósítjuk ezt meg. Ha szeretnénk takarékoskodni a rendelkezésünkre álló energiaforrásokkal, az első lépés legyen az, hogy optimalizáljuk otthonunk hőmérsékletét: ott, ahol a legtöbbet tartózkodunk – például a nappaliban – tartsunk 21-22 fokot, a hálószobában pedig ennél kevesebb, 18-19 celsius fok az ideális az alváshoz.
Természetesen nem mindegy az sem, hogy mivel fűtünk: egy energiatakarékos kondenzációs kazán segíthet abban, hogy télen is kellemes hőmérsékletet biztosítsunk otthonunkban, de a rezsiszámlát is alacsonyan tartsuk. Ha nagyobb befektetésre is lehetőségünk van, érdemes meggondolni a napkollektorok beszerzését is, az azonban kétségtelen, hogy ez nem minden család számára reális lehetőség.
5. Szigeteljünk
Abban, hogy a lakásban megtermelt hő ne hagyja el otthonunk falait, nagy szerepet játszik az ingatlan szigetelése. A megfelelően záródó ajtók és ablakok beszerzése a legjobb megoldás, de ha erre jelenleg nincs lehetőség, nagy segítség lehet már néhány nehéz függöny felszerelése vagy az ablakok közé elhelyezett szigetelőanyag – például méretre vágott habszivacs – használata is.
6. Figyeljünk a szelektív hulladékgyűjtésre
Ehhez tényleg csak egy kis odafigyelés szükséges: szerezzünk be egy külön kukát a műanyag, a papír és az üveg gyűjtésére, így ezek az anyagok újrahasznosíthatóvá válnak és nem szennyezik tovább a környezetet. Ha lehetőségünk van rá, komposztáljuk a szerves hulladékot, így jelentős mértékben csökkenthetjük az otthonunkban keletkező szemét mennyiségét. Ha emellé még a tudatos vásárlásra is odafigyelünk és kerüljük a felesleges műanyag csomagolásokat, máris elősegítettük az ökológiai lábnyomunk csökkentését.
Csak egy kis tudatosságra van szükség
A környezetbarát otthon kialakítása nemcsak a bolygónk védelme miatt fontos, hiszen a kiadásaink csökkentésében is szerepet játszik. Figyeljünk oda a vízfogyasztásra, kondenzációs kazán vásárlásakor keressük a modern, energiatakarékos modelleket, kapcsoljuk le a nem használt lámpákat és csökkentsük a háztartásban keletkező hulladékmennyiséget; ez mind segít abban, hogy otthonunkat igazán környezetkímélő módon használhassuk.