6 hasznos fogápolási tipp

6 tipp, hogy ne legyen rémálom a fogászati ellenőrzésből

Nem elég megfogadni, hogy ezentúl kevesebb cukrot eszünk.
  • Csak akkor foglalkozunk a fogainkkal, ha már valami probléma van, pedig a fogainkkal rendszeresen törődni kell.
  • Nem elegendő, ha naponta kétszer fogat mosunk.
  • Tudtad például, hogy a fogkefe tárolása se mindegy?

Az optimális szájhigiénia elengedhetetlen az egészséges életmódhoz, és addig nem is foglalkozunk vele extrém mértékben, amíg nincs gond. Utána viszont marad a rettegés a fogorvosi székben, és fogjuk a fejünket, hogy miért nem jöttünk hamarabb.

A három alapvető fogápolási szabályt talán mindenki ismeri: mossunk fogat naponta kétszer, használjunk fogselymet napi szinten, és félévente látogassuk meg a fogorvost ellenőrzés gyanánt.

6 egyszerű tipp az ideális fogápoláshoz

Az ideális szájhigiénia azonban összetettebb kérdés, hiszen nem feledkezhetünk meg a fogak mellett például az ínyről vagy a nyelvről sem. Az alábbi tippek segítségével nem csupán a mosolyunk lesz szebb, de a következő fogorvosi találkozó sem a szorongásról fog szólni.

Fogselyem mindenhol

A fogselyem hűséges és remek társunk a fogápolásban, sokan azonban még mindig nem használják vagy csak otthon. Pedig

érdemes rászokni, hogy mindig legyen nálunk egy dobozzal,

hiszen sose tudhatjuk, milyen szájápolási kihívásokkal kell szembenéznünk.

6 hasznos fogápolási tipp

A legjobb, ha mindig van nálunk fogselyem (Fotó: Getty Images)

Kapcsolódó: A fogak állapota az egész szervezetre kihat – A szíved bánhatja, ha elkerülöd a fogorvost

A céges szülinapi torta tele van dióval, az ebédre fogyasztott csirkehús szálai beakadnak, a délutáni snack falatok darabjai szintén. Hiába dörzsöljük a nyelvünkkel, nem tudjuk kiszedni, az ujjunkkal pedig még a mosdó magányában sem szívesen turkálnánk.

Ezen segít könnyedén a fogselyem, ami a táska legkisebb zsebében elfér, de ha saját íróasztalunk van, akár annak a fiókjában is tárolhatjuk. Pár másodperc alatt megszabadulunk a nem kívánt maradéktól és még a leheletünk is üdébb lesz.

Nyelvtisztítás

A parányi kínzóeszköznek tűnő nyelvkaparó nagyon is hasznos eszköz, ha szájápolásról van szó.

A nyelvünk tele van baktériumokkal, vannak köztük jók és kevésbé jók,

amelyek a rossz leheletért felelnek. Habár valaki a fogkeféjét veti be a nyelvtisztításra, nem véletlenül találtak ki külön eszközt erre a műveletre.

A használat előtt és után leöblített nyelvkaparót finoman húzzuk végig a nyelv mentén, majd ismételjük meg néhányszor a mozdulatot. A kezdetben szokatlan érzést okozó kaparást hamar meg lehet szokni, bátran álljunk neki.

Evés után várjunk fél órát

A szájüregben lévő nyál hasznos eszköz a szájhigiénia során, hiszen nem csupán a kiszáradástól véd vagy segít az étel emésztésében, de védi az egész szájüreget a kórokozó mikrobákkal szemben.

A nyálban lévő kalcium és foszfát a fog alkotóelemei közé tartoznak, tehát segítenek a fogszuvasodás kivédésében. Evés után körülbelül fél óra, mire a nyál újra mineralizálja a fogakat, ezért várjunk addig a fogmosással, különben lemoshatjuk a fogfelületén lévő védőréteget.

Ne öblögessünk!

A meglepőnek hangzó tanács magyarázata egyszerű. A fogkrémben lévő fluorid célja, hogy ellenállóbbá tegye a fogakat a lepedék felhalmozódásával és a savasodással szemben.

Az öblögetéssel éppen a fog védelmét gyengítjük.

Így aztán kimosás helyett a maradékot egyszerűen köpjük a csapba.

6 hasznos fogápolási tipp

A szájvizet ne közvetlenül fogmosás után használjuk (Fotó: Getty Images)

Szájvíz használata

A szájvíz végtelenül egyszerű használata népszerű eszközzé teszi a szájápolásban. Csak átöblítjük vele a szánkat, majd kiköpjük. Nyomában ott a friss, üde érzés és a fluorid jótékony hatása.

A fogmosás révén bevitt fluorid betölti funkcióját, felesleges ezt a szájvízzel tetézni. Helyette válasszunk másik időpontot a nap folyamán, akár délelőtt vagy délután, amikor újabb fluorid adaggal javíthatunk a szájhigiéniás szokásainkon.

Fogkefe szellőztetése

Manapság egyre többször halljuk, hogy tároljuk a fogkefét szekrényben vagy tegyünk rá valamilyen fedőt, hogy megvédjük a baktériumoktól. Ennek azonban az ellenkezője igaz: épp akkor teremtünk kedvező feltételeket a mikrobák szaporodásához, ha a nedves fogkefét egy sötét, fedett helyre zárjuk. Tároljuk tehát szabadban a fogmosó eszközt, ha mégis szekrénybe tesszük, azt tisztítsuk rendszeresen.

Kapcsolódó: Skandináv fogápolás – Miért nem szuvas a svédek foga?

Kiemelt kép: Getty Images