felnőtt gyerek beszélgetés tilos téma

5 dolog, amit felnőttként sose a gyerek jelenlétében beszélj meg

Még ma is tartja magát a vélekedés, hogy nyugodtan mondhatunk bármit a gyerekek előtt, hiszen egészen másként fogják fel a hallottakat, mint a felnőttek. A szakértők szerint azonban nem szabad őket alábecsülni, ugyanis a gyerekek sokkal többet értenek abból, amit mondunk, sőt, nem csupán azt rögzítik, amit közvetlenül feléjük intézünk, hanem minden olyan mondatot is megjegyeznek, amit pusztán a jelenlétükben fogalmaztunk meg. Körbejártuk, melyik téma kapcsán mire érdemes ügyelnünk.
  • Fontos, hogy a gyerekek lássák, felnőttként hogyan birkózunk meg az élet fontos dolgaival, vitákkal és nehézségekkel. 
  • De vannak dolgok, amiket ne előttük beszéljünk meg.
  • Kerüljük mások kritizálását, illetve más fontos téma is van, amire jobb ügyelni – így elkerülhetjük a későbbi problémás magatartást. 

Felmerül a kérdés, akkor egyáltalán mit szabad és mit nem megvitatni a gyerek füle hallatára akkor is, ha elsőre úgy tűnik, hogy épp másra figyel. Ezt persze reálisan nézve is nehéz eldöntenünk, hiszen sok olyan beszédtéma akad, melyről mi felnőttek például azt gondoljuk, nem valók a gyerekeknek, holott valójában teljesen rendben vannak, sőt, talán még hasznukra is válhat, ha hallanak róluk.

Szakértők szerint például fontos, hogy a gyerekek lássák, szüleik tiszteletteljes módon dolgoznak fel egy vitát, őszintén kommunikálják feléjük, amikor szomorúak vagy aggódnak, és nem utolsósorban elismerik a hibáikat, aztán példát mutatnak azzal, hogy tanulnak belőlük.

Emellett a pénzkezelési és a szexuális nevelés is sarkalatos,

továbbá a test autonómiája, a fizikai változások is olyan témák, melyeket érdemes a megfelelő módon és időben megbeszélni a gyerekekkel, hogy később egészséges testképet és kapcsolatokat alakíthassanak ki. 

Ezeket a dolgokat ne vitassuk meg a gyerek előtt

A szakértők azonban azt vallják, nem is maga a téma a lényeg, hanem inkább az, ahogyan megközelítjük. Lássuk, az alábbi öt kritikus témakörrel hogyan érdemes bánnunk gyermekünk társaságában

1. Mások teste és kinézete

Ne legyenek kétségeink, amikor a felnőttek negatívan beszélnek a saját testükről vagy mások testéről, azt a gyerekek bizony észreveszik, és elraktározzák ezeket a negatív üzeneteket. Mint a szivacs, magukba szívják, amit hallanak, és amikor a felnőttek kritikával illetik önmagukat vagy épp másokat, az idővel náluk is önértékelési – és testképzavarokhoz vezethet.

Ugyanakkor nemcsak a negatív megjegyzések okozhatnak hosszú távú problémát. A testalkatot, testsúlyt minősítő megjegyzések, még akkor is, ha dicsérőek,  arra késztethetik a gyerekeket, hogy túlságosan nagy figyelmet szenteljenek külső megjelenésüknek. 

felnőtt gyerek beszélgetés tilos téma

A gyerekek sokkal többet értenek a felnőttek beszélgetéseiből, mint amennyit mi feltételezünk (Fotó: Getty Images)

2. Szülőről vagy gondozóról szóló beszélgetések

A legjobb amit tehetünk, ha felnőttként elkerüljük a másik szülőre vagy nevelőre, gondozóra vonatkozó rosszalló megjegyzéseket. Itt sem számít, hogy közvetlenül a gyerekhez beszélünk-e, vagy hogy olyan beszélgetést folytatunk, amely során a gyermek hallhatja a párbeszédet.

Az ilyen típusú negatív megjegyzések miatt a gyermek úgy érezheti, hogy választania kell,

vagy hogy ő a felelős a kialakult ellenséges helyzet megoldásáért, ami megrendítheti biztonságérzetét. Mindez megterheli kapcsolatát a kritizált szülővel, de akár még bűntudatot is érezhet amiatt, hogy negatívan gondol valamelyik szerettére. 

„Kevesebb eséllyel indulnak azok a gyerekek, akik előítéletektől sújtva nőnek fel” – Az encsi kistérségben is jár esély a gyerekeknek

3. Amikor a gyereket a testvéréhez hasonlítjuk

Jobb, ha azokat a gondolatokat sem a gyermekünk társaságában eresztjük szélnek, melyekben valamilyen módon a testvéréhez hasonlítjuk őt. Az ilyen összehasonlítások értelmetlen versengéshez vezethetnek és növelhetik a felesleges konfliktusokat. Harag, féltékenység és bizonytalanság egyszerre jelentkezhet emiatt, vagy ami még rosszabb, gyermekünk úgy érezheti, neki – azért, hogy továbbra is szeressék – el kell nyomnia valamilyen tulajdonságát.

4. Pénzügyi problémák

Természetesen a pénzügyi tudatosság az egyik legfontosabb készség, amivel felruházhatjuk gyermekünket, ám ez nem jelenti azt, hogy idő előtt találkoznia kell a pénzügyi stressz fogalmával. A gyerekek még nem rendelkeznek azokkal a kognitív eszközökkel, hogy teljes mértékben megértsék a felnőttek pénzügyeit, ezért ha akaratlanul hallanak ilyen feszült beszélgetéseket, rossz következtetéseket vonhatnak le.

Ez a megmagyarázhatatlan félelem szorongáshoz, bűntudathoz vezethet,

különösen, ha már képesek tudatosítani, hogy nekik is szükségük van új ruházatra vagy tanszerre, melyek terhet jelentenek szüleik számára. Világosan és nyugodt hangnemben magyarázzuk el nekik pénzügyi helyzetünket anélkül, hogy túlzottan terhelnénk őket, és próbáljuk megértetni velük, hogy a felnőttek képesek kezelni a költségeket.

5. Alkoholfogyasztás és droghasználat 

Ez is egy olyan téma, melyet semmiképp sem kell elkendőznünk, de fontos, hogy ügyeljünk arra, hogy a gyerekek ne halljanak olyan beszélgetéseket, amelyek normalizálják a drog- és alkoholfogyasztást.

A gyerekek még nagyon könnyen befolyásolhatók, és ha akár tréfaként is azt hallják, hogy a felnőttek pozitívan beszélnek az ivásról vagy a drogok használatáról, az felszíthatja kíváncsiságukat, vagy veszélyes magatartásra sarkallhatja őket a későbbiekben. Ehelyett járjunk el felelősségteljesen, és tegyünk róla, hogy ezek a szerek még véletlenül se tűnjenek vonzónak vagy ártalmatlannak.

Nem gondolnád, de a szülők túlzott mobilozása katasztrofális hatással van a gyerekekre

Kiemelt kép: Getty Images