A legtöbb európai országban november 9-én ünneplik a feltalálók napját. Ilyenkor a tudósok munkásságáról, és az életünket meghatározó tudományos és technikai vívmányokról, azaz találmányaikról emlékeznek meg. Noha a hazai tudósokat itthon júniusban is megünnepeljük, járjon a nemzetközi jeles napon is elismerés nekik!
Mi magyarok nem véletlenül vagyunk büszkék tudósainkra, kutatóinkra és feltalálóinkra. Az elmúlt évszázadok során, és különösen a 19. századtól egy sor kiemelkedő jelentőségű felfedezés és újítás köthető magyar származású koponyához.
A magyarok számára érthető büszkeség forrása például Nobel-díjasaink száma, hiszen ez a rangos kitüntetés csak kevesek, a legjobbak kiváltsága. A magyar származású Nobel-díjasok kapcsán érzett büszkeség persze keserédes is. Díjazott tudósaink jelentős része nem itthon érte el kiemelkedő eredményeit…
A tavalyi év egyrészt kiemelkedően sikeres volt a magyar tudományos élet számára, másrészt ismét rávilágított erre a jelenségre. Hiszen két magyar, de külföldön tevékenykedő kutató munkáját is Nobel-díjjal tüntették ki.
Karikó Katalin Drew Weissmannal megosztva kapott fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjat azokért a biokémiai felfedezésekért, amelyek lehetővé tették a hatékony mRNS-alapú vakcina kifejlesztését a COVID-19 ellen. Krausz Ferenc Pierre Agostinivel és Anne L’Huillierrel együtt kapott fizikai Nobel-díjat azokért a kísérleti módszereikért, melyek az anyagban jelen levő elektronok dinamikájának vizsgálatában alkalmazható fényimpulzusokat generálnak.
A Nobel-díj persze nem minden! Számtalan olyan magyar találmány és felfedezés ismert, amit nem ismertek el ezzel a kitüntetéssel de ez semmit sem von le azok értékükből. Magyar tudósok, felfedezők és kíváncsiak leleményét dicséri egy sor, a világ minden táján napi szinten használt eszköz, játék, vagy épp egészségvédő készítmény, mint például a golyóstoll, a Rubik-kocka, vagy épp a Béres-csepp
Mai kvízünkkel tesztelheted, mi mindent tudsz a magyar tudósokról, feltalálókról, nagy koponyákról – és a találmányaikról.
Tudtad, hogy a leghíresebb amerikai feltalálónő magyar volt?
Kiemelt kép: Rubik Ernő 2020-ban, Daniel Karmann/picture alliance via Getty Images