Ma már többféle út is áll előttünk, ha ilyesmivel szembesülünk – de elsőként mindenképpen fel kell mérnünk a helyzetünket egy szakember segítségével. De vajon mennyi idő után érdemes orvoshoz fordulni? És milyen okai lehetnek annak, hogy a terhesség késlekedik?
A probléma általános
Mielőtt kétségbeesnénk, először is fontos tudatosítanunk magunkban, hogy nem vagyunk egyedül a helyzetünkkel. A statisztikák szerint a párok 15-20%-a tapasztal ilyen problémát globálisan. Magyarországon ez a szám valamivel alacsonyabb, a becslések szerint minden hatodik pár találkozik meddőségi nehézségekkel – azaz évente körülbelül 150 000 embert érint a dolog.
Itt fontos még megjegyezni, hogy a meddőség nem feltétlenül jelent végleges állapotot. Számos kezelési lehetőség áll a párok rendelkezésére a meddőségi központok orvosainak és modern technológiájának köszönhetően. Ezek segítségével sok pár elérheti célját, a gyermekáldást.
Meddig várjunk?
A legtöbb szakember azt javasolja, hogy ha egy pár egy év próbálkozás után sem éri el a kívánt eredményt, érdemes felkeresni egy meddőségi központ kollégáit. Azonban ez az időtartam életkorfüggő is lehet. Nők esetében, ha 35 éves kor felett próbálkoznak teherbe esni, már 6 hónap sikertelen próbálkozás után is javasolt szakemberhez fordulni. 40 éves kor felett pedig már 3 hónap után indokolt lehet a vizsgálatok megkezdése.
A férfiak esetében a kor kevésbé befolyásolja a termékenységet, bár 40 év felett a spermiumok minősége és mennyisége csökkenhet. Ennek ellenére a vizsgálat mindkét fél számára elengedhetetlen, akkor is, ha a pár férfi tagja 40 év alatti. A meddőség oka ugyanis körülbelül 30%-ban a férfiaknál keresendő, 30%-ban a nőknél, 30%-ban mindkét félnél, 10%-ban pedig ismeretlen eredetű.
A meddőség okai
A meddőség okai szerteágazók lehetnek, és mindkét nemnél előfordulhatnak olyan tényezők, amelyek hátráltatják a fogantatást. A nőknél gyakori okok lehetnek a hormonális rendellenességek, például a policisztás petefészek szindróma (PCOS), a pajzsmirigy problémák vagy a korai menopauza. Ezenkívül fizikai akadályok, például elzáródott petevezetékek, endometriózis, vagy méhfejlődési rendellenességek is nehezíthetik a teherbeesést.
A férfiak esetében a leggyakoribb problémák közé tartozik a spermiumok alacsony száma, azok rossz mozgásképessége, vagy szerkezeti eltérései. Ezeket a problémákat okozhatja genetikai rendellenesség, hormonális problémák, életmódbeli tényezők – mint a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás –, valamint környezeti hatások, például egyes vegyi anyagoknak való kitettség.
Milyen vizsgálatok várnak ránk?
Amikor szakemberhez fordulunk, a meddőségi központban részletes kivizsgálás következik. A vizsgálatok első lépése a teljes anamnézis felvétele mindkét félnél. Ezután következhetnek a laborvizsgálatok, ahol hormonális és genetikai rendellenességeket keresnek, illetve a férfiaknál spermavizsgálat, a nőknél pedig az ultrahang- és hormonprofil-vizsgálat is része a diagnosztikai folyamatnak.
A kezelési lehetőségek széles skálán mozognak, az életmódváltástól kezdve a hormonkezeléseken át az asszisztált reprodukciós technikákig, például a mesterséges megtermékenyítésig vagy lombikprogramig.
Mikor van szükség beavatkozásra?
Az, hogy mennyi ideig érdemes természetes úton próbálkozni, egyéni tényezőktől is függ. Az életkor, az egészségi állapot, valamint a meddőség lehetséges okai mind-mind befolyásolják, hogy mikor érdemes fontolóra venni a beavatkozást. A legtöbb meddőségi központban a kezelés személyre szabott, és figyelembe veszi a pár egyéni körülményeit.
A döntés azonban, hogy mikor fordulunk orvoshoz, csak tőlünk függ. Fontos, hogy ne tegyük ki magunkat felesleges stressznek, ha még nem indokolt, de amennyiben már kellő ideje próbálkozunk, és mégsem sikerül a gyermekáldás, ne késlekedjünk a szakember felkeresésével. Az idő előrehaladtával ugyanis csak tovább csökkenhet a sikeres teherbeesés esélye.