Ahogy a koronavírust, úgy a magas lázzal, izomfájdalommal, gyengeséggel, köhögéssel, rossz esetben tüdőgyulladással járó influenzát is szeretnénk kívül tudni a szervezetünkön. No de mi akadályozza meg pontosan a fertőzést a maszkon és a gyakori, helyes kézmosáson kívül?
A tömött villamosra felszállni veszélyesebb, vagy az orvosi rendelőben várakozni? Fertőző betegségekkel foglalkozó szakértők bevonásával készítettek listát a legveszélyesebb helyekről.
1. Fokozott influenzaveszély: tömegközlekedés
Minél több embert zárunk be egy szellőzés nélküli terembe, annál nagyobb eséllyel adják át cseppfertőzés útján egymásnak az influenzát. A tüsszentés, köhögés, a koszos kéz is terjeszti a vírust. A helyzeten ront, ha a kinti hidegből akolmeleg, zsúfolt helyre érkezünk, majd onnan megint kilépünk a hidegbe. Ezért a tömegközlekedés áll a fertőző helyek listájának első helyén. Ha nincs más választásunk, mint metrózni és villamosozni, viseljünk maszkot és fertőtlenítsük a kezünket, miután leszálltunk.
2. Fokozott influenzaveszély: iskolák és napközik
A gyerekek könnyen hazahozzák az influenza vírusát az óvodától kezdve bármelyik közösségből. Elég egyetlen beteg gyerek, a vele közös játékokat játszó, szoros közelségben evő, futkározó, tanuló gyerekek valószínűleg megfertőződnek. A kockázatot csak csökkenteni tudjuk, megszüntetni nem.
Fontos, hogy minél többször mossanak kezet a gyerekek,
és a betegek már az első tünetek jelentkezésekor maradjanak otthon. A gyakori szellőztetés, a játékok, padok, székek rendszeres fertőtlenítése is segíthet távol tartani a kórokozókat. A dolgozókat az influenza elleni oltás védi a leghatékonyabban.
3. Fokozott influenzaveszély: egyterű irodák
Minél közelebb dolgozunk a kollégáinkhoz, annál nagyobb eséllyel kapjuk el azt a kórokozót, ami esetleg őket is megfertőzte. A tárgyalók, ebédlők használata, a zsúfolt értekezletek, tárgyalások tovább rontanak a helyzeten.
A megelőzés érdekében érdemes mindenkit az oltás felvételére biztatni és influenzaszezonban kerülni a tömeg felgyűlésével járó eseményeket.
Ellenőriztessük azt is, megfelelően takarítják-e az irodákat, fertőtlenítik-e a klaviatúrákat, munkaállomásokat, közös helyiségeket. A jó munkakörnyezetben nem kell betegen is bejárni, már az első tünetek észlelésénél megelőzhetjük, hogy a fertőző illető másokat is megbetegítsen.
4. Fokozott influenzaveszély: kórházak és orvosi várók
A várókban nyilvánvalóan beteg emberek gyűlnek össze, s nagy eséllyel akad köztük fertőző betegségben szenvedő is. Ha nekünk is órákat kell eltöltenünk az orvosra várva, azt tegyük a szabad ég alatt, megjegyezve, ki után következünk, vagy ha bent maradunk, viseljünk maszkot és mossunk gyakran kezet. Ha kórházba megyünk látogatóba vagy kezelésre, soha ne tegyük a táskánkat a földre, s hazaérve minden ruhánkat, használati tárgyunkat érdemes kimosni, fertőtleníteni.
5. Fokozott influenzaveszély: bevásárlóközpontok
Egyre többen intézik a karácsonyi bevásárlást több részletben, a plázákban, bevásárlóközpontokban egyre nő a tömeg és ez december végéig így is marad. Ha tehetjük, kerüljük a zsúfoltságot, igyekezzünk olyankor vásárolni, amikor nincsenek sokan. Vásárlás közben ne tapogassuk össze a termékeket, amelyeket mások is megérintettek, átforgattak, vagy gyakran fertőtlenítsük a kezeinket.
Ugyanez a szabály érvényes az edzőtermekre, ahol a gépek használata után kötelező a zuhanyzás, de az éttermekre, kávézókra is.
Az influenza megelőzésében kiemelt szerepet játszik az oltás, érdemes most felvenni, így elkerülhetjük, hogy télen és tavasszal a betegség leterítsen a lábunkról. A vakcinát évente kell ismételni ahhoz, hogy elég hatékonyan védjen minket. Még így is előfordulhat, hogy influenzásak leszünk, de a tünetek sokkal enyhébbek lesznek és hamarabb felépülünk, mint oltás nélkül.
A védőoltás segíthet megelőzni az influenza súlyos szövődményeit is.
Kiemelt kép: Getty Images