Pólyából a kaptár mellé?
Túrtuk a földet, voltak fejős tehenek, disznók. Így nőttem föl. Kevés legókockámat kiegészítettem anyukám hajcsavaróival meg más kacatokkal, és farmokat, traktorokat építettem belőlük. A mezőgazdaság nem leányálom. Vártuk a tyúk alól a tojást, hogy legyen mit enni.
Nemzedékről nemzedékre?
Apukám babkapálásból hazajövet meglátott egy méhrajt, kért a falubeli méhész bácsitól egy kaptárt, és elkezdte későbbi szakmámat. Sokat tanított. Sátoraljaújhelyen mezőgazdasági gépésznek képeztek, majd Gödöllőn szereztem mérnöki diplomát.
A méhek mérnöke?
Huszonegy évesen, az ország legfiatalabb OKJ-s méhészmestereként, széles vigyorral baktattam a pályaudvar felé. Ahogy átmentem a felüljárón, láttam ám, hogy egy méhraj berajzott egy hársfa odújába. Mikor hazajöttem, meséltem nagymamámnak a dolgot. Művelt asszony volt, kilenc nyelven beszélt, verseket írt, és igen jóban volt Istennel. Azt mondta, véletlenek nincsenek. Ez jel, hogy méhekkel kell foglalkoznom.
A pénz a legkevesebb?
Mínuszból indultam. Épp szakítottam a barátnőmmel, a csalódás megviselt. Ráadásul a frissen vett előfizetéses telefonomra kaptam egy komoly számlát. Tizenhétezer forint! Kész vagyon! Szüleimnek nem mertem mondani. Nagymamám közölte, segíteni nem tud, de ad tanácsot és befőttesüveget. Nyomtassak címkét, töltögessem ki a mézet, és álljak ki az útra árulni a vizsolyi templommal szemben. Működött. Korgó gyomorral kreatívabb és hatékonyabb az ember, mint jóllakottan.
Helyhez kötnek a méhek?
Sok minden függ az időjárástól. A következő szezonra már júliusban, a napraforgó-virágzással elkezdünk készülni. Májusban akác van, ez a legértékesebb méz. Akkor egy tapodtat se mozdulhatok. Esküvő, program, kirándulás, ünneplés szóba sem jön. Ősszel volt az esküvőnk, és egyik gyerekünk sem ekkor született.
Ki dolgozik? A méhek vagy a méhész?
Nagy áldás, hogy a méhek dolgoznak, és fenntartják önmagukat. Persze mi, emberek felborítjuk az egyensúlyt a sok mozgással és szállítással. A fajok keverednek, jönnek a kártevők. Például Afrikából a varroa atka. Az ottani méhek együtt élnek vele, de nálunk szokatlan. Mi, méhészek védekezünk helyettük, különben üresek lennének a kaptárok. Pocsaj térségében észlelték ezt az élősködőt 1978-ban. Egy év alatt kiirtotta a méhállomány kilencvenkilenc százalékát. Nem volt menekvés. Ma már folyamatosan atkamentesítünk szerves savakkal: oxálsavval, hangyasavval. A méhész nem csak pörget, nem csak tartja az edényt, hadd csurogjon a méz. A méhek betegségeit fel kell ismerni, megelőzni. Állandó kontroll alatt áll az összes család. Méhegészségügyi megbízottak is voltunk sokáig, és az adott röpkörzetben – vagyis öt kilométeres sugárban – minden méhészetért feleltünk.
Ha mégis beüt a dögvész?
Bejelentésköteles fertőzések esetén jogszabály rögzíti a forgatókönyvet. A hatóság zárlatot rendel el, lezárják a körzetet. Az eszközöket vagy akár a beteg méheket is megsemmisítik. Méhészetek szűnhetnek meg. Markolóval gödröt ásnak, és mindent beletemetnek. A méheknek lehet hasmenésük, ilyenkor barna, híg foltokat hagynak az amúgy csinos kis hurkák helyett. Megesik, ha sokáig kaptárba kényszerülnek, és felhígul a téli élelem. De külső tényezők is befolyásolhatják: a macska ráugrik a kaptárra, a pulyka megkopogtatja a bejáratukat, s máris jönnek a kórokozók. A méhek tavasszal a vécézést elintézik odakinn. Ha sok a stressz, akkor elkezdenek odabenn piszkítani. És mivel tiszta állatok, visszanyalják az ürüléküket, bekerül a szervezetükbe, egyre többet piszkítanak, legyengülnek, s végül elpusztul az egész család.
Honnan tudni, hogy gond van?
Ha elfogy az élelem vagy elpusztul a méhanya, az stresszeli a méheket. Ilyenkor egész más frekvencián zúgnak. Mondhatni sírnak. A méhész ott járkál a kaptárak között, hallgatózik. Kiderül, nem kell-e kaptárt bontani, nincs-e baj. A kaptáraljdeszka is a család tükre: ha kihúzom és megvizsgálom, a lepotyogó törmelékből látom, hol ülnek, mit csinálnak. Meleg időben kaptárt bontok, átnézem az állományt, mézes keretet teszek be, ha szükséges.
A legjobb szakma?
Ha szenvedéllyel csinálom, akkor igen. Nincs két egyforma méhcsalád, két ugyanolyan év vagy technológia. Mindig újat kell kieszelni. A megporzás, amit a méhek végeznek, az ökoszisztéma létfontosságú értéke. Döbbenetes hatással vannak a világra. Csak ezt természetesnek vesszük, mint a levegőt. Nem adunk hálát az oxigénért…