- A pitypangról leginkább gyerekkorunk fújkálós növénye jut eszünkbe.
- Holott különböző gyógyászati célokra évszázadok óta használják.
- Kívül-belül frissít, szépít, érdemes kortyolgatni a pitypangból készült teát.
Gyermekláncfű, kutyatej, buborékfű, csürkevirág – ugye mindannyian emlékszünk gyerekkorunk gyakran látott növényére, az élénksárga, fodros kis virágra? Köznapi nevén pitypang, egyes vidékeken kikirics.
Úgy rémlik, minden füves területen ott tanyázik, és ez nem véletlen, hiszen főleg kertekben, szántókon jelenik meg. Ha épp nem a magját fújkáltuk, vagy a szárában lévő tejnedvet préseltük ki, akkor fejdíszt fűztünk belőle. Ám komolyabb felhasználása eszünkbe se jutott.
A népi gyógyászat évszázadok óta ismeri
Holott a szép gaznak tűnő pitypang régóta kedvelt eszköze a népi gyógyászatnak, évszázadok óta alkalmazzák különböző célokra. A gyökértől a virágig minden részét felhasználják, a levelek vizelethajtóként és étvágygerjesztőként működnek, míg a virágokat antioxidáns tulajdonságaik miatt kedvelik.
A növényben lévő flavonoidok, fenolsavak és vitaminok segíthetnek semlegesíteni a szabad gyököket és csökkenteni az oxidatív stresszt.
Virágzás előtt a levelekből főzeléket vagy salátát is készítenek, de a legáltalánosabb felhasználása, ha teát készítünk belőle.
A pitypang tea előnyös hatásai
A gyulladáscsökkentő tulajdonságáról ismert pitypang több kedvező egészségügyi előnnyel rendelkezik, melyeket javunkra fordíthatunk egy-egy csésze tea elfogyasztásával.
1. Vízhajtó
A természet patikájának egyik leghatékonyabb vizelethajtó növénye a pitypang, annak is inkább a levél része. A vizelethajtó készítményeket a nyugati gyógyászatban arra használják, hogy mentesítsék a szervezetet a felesleges folyadéktól. A veseműködés serkentésével pedig a vizesedés is megelőzhető.
2. Támogatja a máj egészségét
A népi gyógyászat régóta alkalmazza májgyulladás vagy májkárosodás esetén. Egyes állatkísérletek során sikeresen kimutatták, hogy a a pitypangkivonat csökkentheti a májban raktározott zsírfelesleg szintjét és védelmet nyújthat az oxidatív stressz ellen. A pitypang tea rendszeres fogyasztásával növelhetjük a májban lévő méregtelenítő enzimek koncentrációját.
Antioxidáns, gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatása miatt a bőrápolásba is beépíthető,
segíthet a bőröregedés lassításában, véd az UVB károsodástól és a pattanások ellen is hatékonyan működik.
3. Vesebarát
A vesékhez kapcsolódó jótékony egészségügyi hatása a gyógynövényben található antioxidáns tartalmából ered, melyet számos orvosi kutatás is megerősített. Az antioxidánsok semlegesítik a szervezetben a szabad gyököket, amelyek akár daganatos megbetegedéseket vagy krónikus állapotokat is okozhatnak.
A pitypang nagy mennyiségben tartalmaz béta-karotin antioxidánst, amely védelmet nyújthat a sejtkárosodás és az oxidatív stressz ellen, de gazdag forrása a polifenoloknak is. Utóbbiaknak köszönhetően csökkentheti a gyulladást is.
4. Segíthet a fogyásban
Vizelethajtó hatása miatt segíthet a puffadás megelőzésében, az állatkísérletek során pedig kiderült, hogy a pitypangkivonat csökkenti a zsír felszívódását, tehát
hatékonyan támogathatja a testtömeg-szabályozást is.
Emellett javíthatja az emésztést a kiválasztási folyamatok serkentésével, továbbá teltségérzetet is okoz. A bélben végzett tevékenysége az egyik legfontosabb előnye, hiszen az emésztés hatékonyabbá tétele megszüntetheti a kellemetlen tüneteket, mint a székrekedés, görcsök, hasmenés.
5. Csontépítő
A pitypang tea tartalmaz kalciumot, cinket, vasat és magnéziumot, melyek mind hozzájárulnak a csontok erősítéséhez és az évek múlásával egyre gyakoribbá váló csontritkulás megelőzéséhez. A gyógynövény rendszeres fogyasztásával természetes módon lassíthatjuk a csontok és ízületek állapotának romlását.
6. Természetes vasforrás
A pitypangban található vas természetes úton szívódik fel, így segíthet a vashiányos vérszegénység megelőzésében. Ezáltal javul a keringés, és a test különböző részei megfelelő mértékben jutnak oxigénhez a hatékony működés érdekében. A pitypang rákellenes hatását is vizsgálták, és egy patkányokon végzett vizsgálat kimutatta, hogy a pitypanggyökér-kivonat meggátolta a rákos sejtek növekedését és terjedését. Az emberi kutatások egyelőre hiányoznak, de a kutatók bizakodóak az állatkísérletek eredményei miatt.
Hogyan fogyasszuk a pitypangot?
A pitypangot nyersen vagy főzve is fogyaszthatjuk, természetes gyógymódként megtalálható különböző kiegészítőkben, de a legismertebb felhasználási módja a belőle készült tea. Ritkábban ugyan, de olykor a gyökerét szárítják, megpörkölik pótkávénak. A pitypang akár egészben is fogyasztható, mint más gyökérzöldség.
A szirmaiból készült teát cukor nélkül érdemes inni naponta 1-2 csészével, nem ajánlott ugyanakkor a pitypang fogyasztása epevezeték-elzáródás, epekövesség, epehólyag-gyulladás esetén. Túlzott gyomorsavtermelést is kiválthat, ezért fekélyek esetén is kerülni kell.
A parlagfűre, a kamillára, a krizantémre, a margarétára allergiások esetében a pitypang súlyosbíthatja az allergiás reakciókat, ezért ha bizonytalanok vagyunk a fogyasztását illetően, kérjük tanácsot szakembertől.
Ki gondolta volna, hogy a pitypang rántva is jó?
Kiemelt kép: Getty Images