- Kedvenc tárolóeszközünk vitathatatlanul a papírdoboz.
- Pedig hosszú távon rosszul járunk a karton használatával.
- Összeszedtük, mi az, amit tilos benne tárolni.
Tegyük a kezünket a szívünkre, és valljuk be őszintén: hány papírdobozt rejtettünk el a lakás különböző pontjain? A mama régi teáskészlete, gyerekkori fotók, néhány majd jó lesz ruhadarab, na és persze rengeteg papír ilyen-olyan ügyekre vonatkozólag. A legutóbbi költözésből visszamaradt dobozokról nem is beszélve, melyek a pincében várják sorsuk jobbra fordulását.
Papírdoboz iránti szenvedélyünk semmivel nem csillapítható, lakberendezéssel foglalkozó szakértők azonban azt állítják, rosszabbat nem is választhatnánk. Ugyanis bármilyen holmit pakolunk is bele, azt komoly kockázatnak tesszük ki. Könnyű hajtogatni, kevés helyet foglal, sokszor felhasználhatjuk, gondolhatnánk, mi baj lehet a kartondoboz használatával?
Nem kívánatos szomszédok is megjelenhetnek
Biztonsági, tisztasági és raktározási szempontból azonban több érv is amellett szól, hogy ne papírdobozt használjunk a tároláshoz.
Láthatatlan tartalom
Habár esküszünk a dobozok filctollal történő feliratozására, tévedés azt hinni, hogy a címke és a tartalom mindig megegyezik. Továbbá röntgenszem híján valójában nem látjuk, mit tettünk a dobozba, ezért kereséskor át kell túrni az egészet, ami még nagyobb rendetlenséghez vezet.
Kártevők
Amennyiben rágcsáló családokat szeretnénk elszállásolni, nincs is jobb ötlet a kartondoboznál. A papír ugyanis vonzza a kártevőket, rovarokat, rágcsálókat, amik átrágják magukat, és simán beköltöznek. Ha az imádott bébi fotóink megtalálása helyett nem akarunk egy patkánycsaládot befogadni, felejtsük el a papírdobozt.
Nedvesség
Ha nedvesebb környezetben, például garázsban vagy pincében tároljuk, jó eséllyel nem csupán a papírdoboz, hanem a tartalma is átveszi a nedvességet. A papír érzékeny a páratartalomra, meggyengülhet, elhajolhat, legrosszabb esetben pedig penészes lesz. Így ha garázsunk nem klímaszabályozott, felejtsük el a papírban történő tárolást.
Strapabírás
Idővel a legvastagabb falú papírdoboz is elhasználódik. A gyakori dobálás, mozgatás vagy egymásra rakás még jobban felgyorsítja az anyag gyengüléséhez vezető folyamatokat, főleg, ha rosszul vannak elosztva a benne lévő holmik.
7 dolog, amit ne tároljunk papírdobozban
Átmeneti jelleggel vagy költözéskor használhatunk kartondobozt vagy ha jótékonysági szervezetnek adunk le holmikat. Hosszabb távú tárolásra azonban felejtsük el, különösen ha az alábbi tárgyakról van szó.
1. Papírok, könyvek
Még ha rágcsálótól nem is kell tartanunk, ne erőltessük a fontos dokumentumok, iratok papírdobozban történő tárolását. A karton savassága miatt a papírok kifakulnak, megsárgulnak vagy szétmorzsolódnak, emellett a penész réme is fenyegeti őket. Hasonló veszély fenyegeti a könyveket, amelyek ráadásul súlyuk miatt megtörhetik a karton anyagát. Szortírozzuk inkább a könyveket vagy válasszunk savmentes tároló dobozt.
2. Fotók
A fotók ugyanolyan sorsra juthatnak, mind az iratok és az irodalmi kötetek. Ha behányva tároljuk őket egy papírdobozban, idővel szintén elszíneződhetnek, töredezetté válhatnak. A nedvesség ugyancsak azzal fenyegeti a nekünk kedves emlékeket, hogy az enyészetté válnak. Keressünk műanyag dobozt vagy rendezzük inkább a képeket albumba.
3. Ruhák
Jó ötlet a szezonális ruhák tárolása, de semmiképp nem kartondobozban. A papír vonzza a nedvességet és a rágcsálókat, ami hatással lesz a különböző anyagokra, felbukkanhat a penész, a rossz szag és a foltok. Helyette használjunk vákuumzsákot vagy műanyag dobozt.
4. Elektronikus eszközök
A papírdoboz nem nyújt biztonságos védelmet az elektronikus eszközök számára, akár újak, akár használtak. Legyen szó videojátékról vagy laptopról, valamennyi eszközünk tönkremehet a por, a kártevők vagy a nedvesség miatt. A fém alkatrészek korrodálódhatnak, a vezetékekben pedig rövidzárlat léphet fel. És ugyan a legtöbb kütyüt valóban kartondobozban hozzák ki a lakásunkra, ne felejtsük, hogy azok a holmik szabályozott hőmérsékletű raktárakból érkeznek.
5. Értékek
Pocsék ötlet törékeny és drága holmikat kartondobozban hagyni. A kisebb értékek elveszhetnek, az egymásra rakott dobozok pedig összetörhetik az értékes porcelánt. A lopásgátlásról nem is beszélve, így a nagyon értékes dolgokat helyezzük tűz- és vízbiztos széfbe.
6. Élelmiszer
Ne használjuk kamrának a papírdobozt, mert az ételek látják kárát. Az élelmiszerek csomagolása nem páncélszekrény, így ha a kártevő bejut a dobozba, akkor könnyedén átrágja magát a zacskón is. A konzerv ebben az esetben ugyan tartósabb, ám a nedvesség hosszú távon azt is kikezdheti. A nem romlandó ételeket tartsuk inkább üvegben vagy műanyag, légmentesen záródó edényben.
7. Kemikáliák
Mind tárolunk otthon különféle vegyszereket, és a ritkán használtak esetében praktikusnak tűnik betenni őket egy kartondobozba, majd levinni a pincébe. De inkább ne tegyük: a karton egyfelől rendkívül gyúlékony anyag, ami dupla veszélyt jelent, ha szintén gyúlékony vegyszert tárolunk benne. A legtöbb vegyi anyagnak ráadásul légáramlásra van szükség, a bezárt, nedvességnek kitett doboz ezt nem tudja biztosítani.
Láthatjuk tehát, hogy a papírdoboz nem a legmegfelelőbb eszköz a hosszú távú tároláshoz. Ha költözés előtt állunk vagy tudjuk, hogy hamarosan szükség lesz rá, akkor persze ne dobjuk ki. A kifogástalan állapotban lévőket hajtogassuk szét, kössük át és tegyük száraz helyre, lehetőleg a fal mellé. Használat előtt ellenőrizzük újra az állapotukat, de megfelelő tároláshoz használjunk inkább tartós műanyag dobozokat, vákuumzsákokat vagy széfet.
Mikor ne kerüljön semmiképp szemétbe a kartondoboz? Ha van egy cicánk!
Kiemelt kép: Getty Images