A kutyatartás nagyon sokat változott az utóbbi évtizedekben. Régebben egyértelmű volt, hogy az állatnak kutyaházzal együtt kint a helye a portán, amit őriz a betolakodóktól. Éjjel-nappal kint maradt, hogy biztonságot nyújtson, cserébe adtak neki enni és nagy hidegekben, viharok idején beengedték a házba, jellemzően maximum az előszobába.
Aztán ahogy egyre több öleb került az emberekhez, és lett egyre több kutya a városokban, úgy került a négylábú egyre beljebb és beljebb, egészen az ágyunkig. Ma már alapvető, hogy felelős gazdiként nemcsak etetni és sétáltatni kell az állatot, de foglalkozni a szociális igényeivel, játszani vele, lefárasztani testileg és szellemileg egyaránt. Ehhez pedig hozzátartozik az is, hogy megfelelően tápláljuk és nem engedjük, hogy a nyári forróságban vagy a téli hidegben szenvedjen – amennyiben kinti kutyáról van szó.
Ilyen a jó kutyaház
Ideális esetben a kutya maga dönti el, kint vagy bent szeretne-e éppen lenni, és szabad mozgást biztosítunk neki. Ez természetesen csak akkor igaz, ha stabil és jól záró kerítésünk van, amit az állat sem átugrani nem tud, sem aláásni. Vannak olyan ebek, akik kifejezetten élvezik a zord kinti körülményeket, a hideget, a havat, nekik ehhez mérten vastag bundájuk is nő, ami annyira jól szigetel, hogy az állat egyáltalán nem fázik.
Ennek ellenére minden kutyának kell egy ház, méghozzá olyan, ami valódi védelmet nyújt. Nem esik be rajta az eső, nem fúj át rajta a szél, nem tűzi folyamatosan a déli nap. Nem elég deszkákból összetákolni valamit, el kell emelni a talajtól, alulról és oldalról is szigetelni kell, alulra pedig jöhet szalma vagy széna jó vastagon, vagy ha tehetjük, kényelmes fekvőbetét. A ház mérete igazodjon a kutyához, ha túl kicsi, nem érzi magát komfortosan, ha túl nagy, nem tudja bemelegíteni a testhőjével.
Miért jó a fűtött kutyaház?
A szigetelést legolcsóbban szalmazsákokkal érhetjük el, azaz a megemelt kutyaház alá ilyen zsákot helyezünk, illetve arra a pontra, ahol az állat fekszik, még plusz gyapjú vagy más természetes, jó hőszigetelő hatású anyagot szabunk, ha lehet, szivaccsal az alján. A szigetelést az oldalfalakon és a tetőn hungarocellel és más módszerekkel is megoldhatjuk a pénztárcánktól és a kézügyességünktől függően.
Arra figyeljünk, hogy minden rághatót fedjünk le lemezréteggel, mielőtt a kutya darabokra szaggatná. A bejárathoz alakítsunk ki szélfogó függönyt, ami megakadályozza, hogy a szél és a hó bejusson az ólba.
A rövidebb szőrű állatok már igényelhetik a fűtött kutyaházat is.
A rágásgátló réteggel ellátott önmelegítő takaró lehet a kezdeti megoldás, ami a jól szigetelt kutyaházban olyan meleget képez, ami órákon át kitart. Ha ez nem elég, akkor elektromos rendszerrel felszerelt, fűtött kutyaházat kell vásárolnunk, aminek nagy előnye, hogy nem nekünk kell pepecselni vele: a kész darabokat összeszereljük és kész is vagyunk.
Így hosszabbíthatod meg kutyád életét.
A házilag barkácsolt rendszerekkel az lehet a gond, hogy ha nem vagyunk elég elővigyázatosak, az állat megéghet vagy megrázhatja az áram. Bizonyos, a lakások helyiségeiben használatos fűtőelemek kockázatosak lehetnek a kutyaházakban, rossz esetben rövidzárlat és tűz is keletkezhet. Ezért ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, a kész, fűthető ól megvásárlásával sokat teszünk kedvencünk biztonságáért.
A kutyák téli védelme nagyon fontos
Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy az állatok mindent kibírnak, de ez azért nem igaz. A hidegben a rövid szőrű, fázós kutyákra adjunk kabátot, ha havas, jeges az udvar vagy a sétaút, akkor cipőt is. Úri huncutságnak tűnhet egészen addig, amíg nem várunk az állatorvosnál órákat a sózás vagy a jég miatt felmart, fájdalmas, sebes tappancsokkal vagy megfázásos tünetekkel, amiket egy jó kabáttal elkerülhettünk volna.
Az állat vizét folyamatosan ellenőrizzük és frissítsük, ne hagyjuk befagyni.
Kapjon legalább naponta egyszer enni, nem egészségtelen módon ugyan, de kalóriadúsan, hiszen az étel segítségével termel energiát a belső testhőmérséklete fenntartására. Gondoskodjunk a kutyaház és a fekhely tisztaságáról, rendszeresen nézzük át bolhák, kullancsok után kutatva. Ha tehetjük, és az állat bekéredzkedik, engedjük be, legyen bent is egy ágya, ha máshol nem is, az előszobában, mellette vizes tállal és játékkal, rágnivalóval. Ha kint nagyon zord az idő, az állat tudni fogja, hol a legjobb számára.
A kutya remegése intő jel lehet arra, hogy fázik, de más is okozhatja.
Kiemelt kép: Getty Images