- A gyomorrák súlyos betegség, és számos kockázati tényezővel, többek között a táplálkozással függ össze. De van ennél nagyobb rizikófaktor is.
- Újabb tanulmány vizsgálta, hogy vajon tényleg növeli-e a kockázatot a magas sófogyasztás.
- A sófogyasztás csökkentése nagymértékben javíthatja egészségünket!
Hazánkban évente nagyjából 2500 halálesetet okoz a gyomorrák (nők és férfiak majdnem egyforma arányban érintettek), amelynek legfőbb kiváltó oka egy olyan baktérium, amellyel rengetegen – konkrétan a lakosság fele – fertőzöttek.
Magyarországon ugyan a gyomorrák nem tartozik a leggyakrabban előforduló daganatok közé (megelőzik a tüdő, a prosztata, az emlő, a fej-nyak régió és a bélrendszer daganatai is), világszinten azonban sok évtizeden át ez volt a leggyakoribb rákos megbetegedés. Sőt, Japánban még most is vezető halálok. Abban a Japánban, amit arról ismerünk, hogy mennyire egészségesen étkeznek…
A gyomordaganatok 37%-a a gyomor felső harmadában helyezkedik el, és ezek a legagresszívebbek. Lefolyásuk is rosszabb, és az 5 éves túlélés is ritkább, mint azokban az esetekben, amikor lejjebb, a gyomor középső és alsó harmadában alakul ki daganat.
A betegek átlagéletkora 60-65 év, de akárcsak a bélrendszert érintő daganatok esetén, gyomorrák esetén is egyre több az egyre fiatalabb beteg az elmúlt évtizedekben. Mivel korai tüneteket nagyon ritkán okoz, korai felismerésére egyetlen eszközünk a gastroscopia, vagyis a gyomortükrözés. De ha egy baktérium a leggyakoribb kiváltó ok, mi az, ami még kiválthatja?
A gyomorrák okai – Hogy jön ide a só?
A gyomorrák kialakulásában szerepe van a genetikai terheltségnek, a stresszes- és a nem megfelelő életmódnak, illetve mint írtuk, a legnagyobb rizikófaktort a Helicobacter pylori nevű baktérium jelenti, amellyel a világ lakosságának közel fele fertőzött. Gyakorlatilag kivédhetetlen, mert általában gyerekkorban a szülőkről vándorol át a gyermekekre. Ez felelős a fekélyekért, gyomorlimfómáért, krónikus gyomorhurutért és a gyomorgyulladásért is, ez utóbbi pedig hosszú távon fokozza a gyomorrák kialakulásának veszélyét.
A Gastric Cancer című szaklapban tavasszal megjelent tanulmány aggasztó összefüggést mutatott ki a fokozott sóbevitel és a gyomorrák megnövekedett kockázata között. A tanulmány elkészítésében közreműködött kutatók az Egyesült Királyságból származó, 471 144 ember majdnem 11 évet felölelő adatait elemezték annak érdekében, hogy kiderítsék, hogyan függ össze az ételek sózása a gyomorrákos esetekkel.
Só szinte mindenben van. Rengeteg feldolgozott és csomagolt élelmiszer már eleve magas nátriumtartalommal rendelkezik, ezekkel már önmagukban könnyen túlléphetjük az ajánlott napi határértékeket.
A napi sófogyasztást maximum 5-6 grammban határozta meg
az Egészségügyi Világszervezet (WHO), az ENSZ nemzetközi közegészségügyi hatósága.
Köztudott, hogy a konyhasó (nátrium-klorid) megköti a vizet a szervezetben, ezáltal magas vérnyomáshoz vezet, ez pedig hosszú távon árt nemcsak a szívnek, de az egész érrendszernek, a veséknek, sőt az agyunknak is. Így aztán növeli a szívroham és az agyvérzés esélyét is.
Kapcsolódó: 5 jel, hogy túl sok sót fogyasztasz
Korábban, a főként ázsiai országokban végzett kutatások már összefüggésbe hozták a túlzott sófogyasztást a gyomorrákkal is, a kutatók azt feltételezik, hogy Japánban, illetve más ázsiai országokban a gyomorrák egyik fő oka a magas sótartalmú halakból ered. A nyugati populációban azonban kevés vizsgálat történt a témában, ez az új tanulmány ezt az űrt hivatott kitölteni.
Az említett kutatásban résztvevőknek ki kellett tölteni egy kiindulási kérdőívet, amelyben kiválasztották, hogy milyen gyakran adnak sót a már elkészült ételekhez (a főzés során használt só tehát nem számít). A résztvevők a soha/ritkán, néha, általában vagy mindig válasz közül választhattak. A nyomonkövetési idő alatt (10,9 év) 640 gyomorrákos esetet dokumentáltak.
10 (akár egészségesnek hitt) szokás, amivel károsítjuk a bélrendszert.
Az elemzés során több érdekességet is megfigyeltek a kutatók. Például azt, hogy általánosságban elmondható, hogy azok a résztvevők, akik arról számoltak be, hogy az asztalnál mindig sót adnak az ételhez, nagyobb valószínűséggel voltak korábbi vagy jelenlegi dohányosok, sok alkoholt fogyasztottak, és alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkeztek. Ami viszont ennél is fontosabb, hogy azoknál,
akik mindig sót adtak az ételhez, 41%-kal nagyobb volt a gyomorrák kockázata, mint azoknál, akik soha vagy ritkán tették csak ezt.
Érdemes azért megjegyezni, hogy az esetszámok nem voltak elegendőek az olyan lehetséges módosító tényezők hatásának vizsgálatához, mint a nem, az életkor, az etnikai hovatartozás vagy a Helicobacter pylori-fertőzés – amely önmagában a legnagyobb rizikófaktor a gyomorrák kialakulásában.
Kevesebb só, egészségesebb és élvezetesebb élet!
De függetlenül attól, hogy valóban a sok só volt-e a ludas a rákos eseteknél, a só csökkentése mindenképpen fontos egészségünk megőrzése érdekében. Sőt, idővel még az ízérzékelésünk is javul, ha minimalizáljuk a sófogyasztást – vagyis megállunk a napi ajánlott 5-6 grammnál. A sóbevitel fokozatos csökkentése segíthet ugyanis értékelni az ételek természetes ízét, idővel pedig csökkentheti is a sós ételek iránti sóvárgást.
Ha úgy érzed, nem tudsz extra só nélkül élni, mi mégis arra bíztatunk, hogy próbáld meg. Extra só hozzáadása helyett az ételek fűszernövényekkel, citromlével vagy ecettel való ízesítése az egészségre gyakorolt kockázat nélkül kínál extra aromákat – ráadásul könnyen kiderülhet, hogy nem is a só ízére vágytál! Illetve a dohányzás abbahagyása is ahhoz vezet, hogy jobban érezzük majd az ízeket. Azok számára pedig, akik magas vérnyomással küzdenek, a só minimalizálása még fontosabb.
Kapcsolódó: Sópótlók vagy sóhelyettesítők is segíthetnek a sóról való leszokásban
Kiemelt kép: Canva/nőklapja.hu