A látáskárosodás gyakori probléma, de nem mindegy, milyen mértékű: a homályos látástól a teljes vakságig terjedhet. A szaruhártya károsodása eddig nem tűnt feltétlenül helyreállíthatónak, viszont teljes vakságot okozott.
A tudósok rengeteg módszerrel kísérleteztek már. Japánban egy új, őssejtes kezelést is kifejlesztettek, s ezzel úgy tűnik, megoldást találtak a problémára, miközben jelentős lépést is tettek az őssejtkutatás területén. Az Oszaka Egyetem kutatói által kidolgozott gyógymód az első a maga nemében, amely őssejtek felhasználásával olyan átültethető lapot hoz létre, ami tulajdonképpen a szem egy részének transzplantációjaként működik.
2012-ben már értek el fontos eredményeket látássérülteknél
A Los Angeles-i Kalifornia Egyetemen 12 évvel ezelőtt már kísérleteztek hasonló megoldással. Akkor két, ideghártya-sérülést szenvedett páciens szemét kezelték embrionális őssejtekből létrehozott sejtekkel. A betegek immunszupresszánsokat kaptak, hogy testük ne lökje ki vagy támadja meg a beültetett szövetet. A pozitív kísérleti eredmények lehetővé tették az európai klinikai teszteket is, elsőként egy londoni kórházban próbálkoztak tovább őssejtekkel más látásproblémák esetén. Azóta is nagy erőkkel kutatták a látás és az őssejtek területét, így jutottunk el a mostani eredményekig.
Nem mindenkin lehet segíteni őssejtekkel sem
2024-ben szaruhártya-károsodás okozta látásvesztésben szenvedő betegeket kezeltek, kétszer többet, mint a múltkori alkalommal. Tesztelték az új őssejtes alkalmazás biztonságosságát, tartósságát. 12,7 millió, szaruhártyával összefüggő látásvesztésben szenvedő ember közül a világon csak minden hetvenedik számára áll rendelkezésre transzplantáció.
Még azok esetében is, akiknél sikerült az átültetés, mindig fennáll a kilökődés kockázata, illetve nagyon ritkán találnak megfelelő donorokat.
Most viszont a kutatók speciális, indukált pluripotens őssejteket (rövidítve iPS) használtak. Ezek a sejtek a szervezet bármely más sejtjévé átprogramozhatók. A kísérletben egészséges emberi vérsejtekből származó iPS sejteket használtak, majd szaruhártyasejteket termelő őssejteket hoztak létre belőlük. Úgy használták fel őket, hogy egy átlátszó szaruhártya-hámsejt lapot hoztak létre, s ezt ültették be a betegek szemébe.
Négy kísérleti alanyt kezeltek
A négy résztvevő egy LSCD-nek nevezett betegség miatt korábban szinte teljesen elvesztette a látását. A limbális őssejt-elégtelenség nevű kór esetében a szem íriszét körülvevő sötétebb sáv, szaknyelven limbális gyűrű őssejtjei nem működnek megfelelően, nem gondoskodnak a szaruhártya megújításáról, az elöregedő sejtek pótlásáról. Emiatt a szaruhártya elöregszik, károsodik, hegesedik, a beteg látása előbb homályos lesz, majd meg is szűnik.
Ezt a károsodott réteget műtötték le és helyettesítették új őssejtekből létrehozott szövettel.
Szerencsére az őssejtes kezelés három betegnél is jelentős javulást hozott mindenféle mellékhatás nélkül, a negyedik, egy 39 éves nő csak kisebb mértékben nyerte vissza a látását. Az ő esetében elért hatás pusztán átmeneti volt, nem maradt tartós. A kutatók ezért további vizsgálatokat végeznek a sejtlapokkal, hogy jobban megértsék a betegek reakcióit és mindenkinél tartós eredményeket érjenek el. Azt viszont pozitív eredményként könyvelték el, hogy az nem történt meg, amitől féltek, az őssejtek nem alakultak át rákos daganattá, illetve a betegek immunrendszere sem támadta meg őket még úgy sem, hogy nem kaptak erős immunszupresszáns gyógyszereket.
Az őssejtek jövője
A látáskárosodási problémák kezelésében az őssejtek még rengeteg módon nyújthatnak segítséget, ez egy olyan ígéretes kutatási terület, amelytől a jövőben még hasonlóan nagyszerű eredményeket várhatunk. Azt talán nem is kell részletezni, mint jelent egy szinte teljesen vak páciensnek a látása visszanyerése. Épp ezért egyre több őssejtes kísérletet és kutatást végeznek, nem csak a szem gyógyítása, de a cukorbetegség kezelésének területén is.
A látás sérülése nem jelenti az élet vagy a karrier végét: ezekre a hírességre épphpgy felnézünk kitartásuk miatt.
Kiemelt kép: Getty Images