advent black friday vásárlás akció

Black Friday: így jöhetsz ki a legjobban belőle

Kis odafigyeléssel megelőzhető az impulzusvásárlás, a túlfogyasztás, de még az átverés is.

A Black Friday egy az Egyesült Államokból útjára indult vásárlásösztönző kezdeményezés, mely az utóbbi években világszerte elterjedt.

Ezen a napon (és többnyire a napot megelőző és követő időszakban) sok kereskedő, bolt, áruház és webáruház kínál hatalmas kedvezményeket, hogy vásárlásra buzdítsa a fogyasztókat, és idejekorán beindítsa a karácsonyi őrületet.

Idén éppen ma esedékes a fekete péntek: a hazai kereskedők bő egy hete akcióznak, és a leárazások vagy annak látszó akciók a hét végén is folytatódnak.

A kereskedők számára ez a nap különösen fontos, hiszen ebben az időszakban kiugró bevételt termelnek, mivel a vásárlók egy része ilyenkor intézi el karácsonyi bevásárlását is. 

A Black Friday kapcsán régóta komoly etikai kérdések merülnek fel, mivel a nyugati társadalmak sokat átkozott kulcsmotívumára, a túlfogyasztásra épül. Ebben az időszakban gyakran olyan termékeket is megvásárolunk, amelyekre valójában nincs szükségünk, mindezt csak azért, mert (látszólag) kedvezőbb áron kínálják őket.

Így hat ránk a Black Friday

Ez nemcsak a vásárlók pénztárcáját karcsúsítja, de a környezetre is rossz hatással van, hiszen az impulzusvásárlás révén számtalan felesleges tárgy kerül a piacra, cserél gazdát, majd válik hulladékká.

További problémákat vet fel, hogy a kedvezményeket gyakran manipulálják. Sok esetben előfordul, hogy boltosok a Black Friday előtt felárazzák a termékeket, majd „jelentős” kedvezményt kínálnak, ezzel olyan látszatot keltve, mintha a vásárlók óriási árengedményt kapnának. Vásárlóként ezért gyakran nehéz megkülönböztetni az igazi akciókat a manipulált kedvezményektől, és nagyon könnyű rossz fogyasztói döntéseket hozni.

Hands using laptop computer for online shopping at home

Így ne hagyd magad megvezetni a Black Friday során

Mutatjuk, hogy melyek a fontos lépések abban, hogy elejét vedd az esztelen költekezésnek, és csak a valóban szükséges holmikra vonatkozó, tényleg kedvező ajánlatokra csapj le!

1. Tervezés

Készíts listát azokról a termékekről, amelyekre valóban szükséged van, vagy amelyeket már régóta szeretnél megvásárolni. A Black Friday csábító ajánlatai gyakran hirtelen vásárlásra ösztönöznek, de ha előre felkészülsz, kisebb az esélye, hogy olyasmire költs, amit később megbánnál.

2. Költségvetés

Egy előre meghatározott költségvetés segít abban, hogy ne költekezz túl. Gondold át, mennyit vagy hajlandó rászánni a vásárlásra, és tartsd is magad ehhez, akármilyen csodaajánlat is jön szembe.

3. Összehasonlítás

Mielőtt online lecsapsz egy kedvező árúnak feltüntetett termékre, ellenőrizd, máshol mennyiért lehet kapni. Használj online ár-összehasonlító oldalakat vagy árkövető alkalmazásokat, amelyek megmutatják, hogy valóban érdemi-e a kedvezmény.

4. Józanság

Fontos, hogy ne dőlj be a tűzpiros árcéduláknak. Mindig gondold át, hogy valóban szükséged van-e az adott termékre, vagy csak a „kihagyhatatlan” akció csábít.

5. Tájékozódás

Ha egy számodra ismeretlen márkától látsz vonzó ajánlatot, keress róla online véleményeket, hogy biztosan jó minőségű terméket vásárolj. Sok olyan termék van, amelyet Black Friday idején nagy kedvezményekkel kínálnak, de gyakran gyengébb minőségűek vagy kevésbé ismert gyártótól származnak.

6. Hitelesség

Online vásárlásnál ügyelj arra, hogy csak megbízható, ismert webáruházakban költs. Ha egy kevésbé ismert oldal különösen vonzó ajánlatot kínál, nézd meg a vásárlói értékeléseket, vagy ellenőrizd le az oldalt egy csalásokat figyelő weboldalakon.

7. Feltételek

Győződj meg róla, milyen feltételek mellett veheted igénybe a most beharangozott kedvezményt. Például nézd meg, hogy egyáltalán visszaküldheted-e a terméket, ha az nem megfelelő. Sok Black Friday akció feltételei ugyanis szigorúbbak, különösen a visszaküldés és reklamáció kapcsán, ezért fontos tudnod, milyen jogaid vannak.

8. Ajándéknak jó lesz?

Bár a Black Friday jó lehetőségnek tűnhet a karácsonyi ajándékok beszerzésére, ne vásárolj csak azért, mert azt gondolod, hogy jó áron kapsz valamit. Gondold át, hogy az adott termék valóban örömet fog-e okozni az ajándékozottnak.

9. Óvatosság

Az online vásárlás során figyelj az adatbiztonságra is! Csak megbízható oldalakon vásárolj, és ügyelj az oldal biztonságos kapcsolatára, amit a böngészőben a https:// előtag jelez. Ne adj meg bankkártyaadatokat vagy személyes információkat ismeretlen oldalakon.

10. Lelassulás

Gyakran használt trükk, hogy a termékekhez a kereskedők sürgető üzeneteket társítanak. Az évnek ebben a szakában tele vannak az oldalak a „csak 1 óráig” vagy „készlet erejéig érvényes” akciókkal. Ezek az üzenetek szándékosan nyomást helyeznek ránk és az impulzusvásárlást ösztönzik. Tartsd észben ezt is, amikor Black Friday akciók után szörfölsz.

A fenti szabályok betartásával anélkül élvezheted az akciók előnyeit, hogy feleslegesen költenél, vagy épp átvágnának. 

Ebben a korábbi cikkünkben arról írtunk, hogyan hozhatod ki a legtöbbet a Black Friday akciókból. 

Kiemelt kép: Getty Images