- A statisztikák szerint évente átlagosan 6-10 halálos cápatámadás van, tavaly 69 baleset végződött halállal.
- A cápa sokkal kevésbé veszélyes vadállat, mint például a víziló, az elefánt, a krokodil vagy az oroszlán.
- A cápatámadások áldozata általában szörfös, így egy ausztrál kutatás kifejezetten a szörfösöknek talált ki egy módszert.
Nagyjából minden emberben, aki már strandolt tenger- vagy óceánparton, felmerült, hogy megtámadhatja egy cápa, holott erre még olyan cápáktól nyüzsgő helyeken is kicsi az esély, mint Egyiptom vagy Ausztrália. Viszont tény, hogy az elmúlt egy évben megnőtt a cápatámadások száma, a természettudósok ezért az ijesztő tendenciáért a globális felmelegedést okolják.
A megfigyelések szerint a cápák ingerlékenyebbek, hiszen új területeken kénytelenek vadászni, meg kell szokniuk az új vizeket. Egyes fajok a felmelegedett víz miatt költöznek, új territóriumuk lesz és ez nem mindig egy zökkenőmentes időszak az állatvilágban.
A megnövekedett cápatámadások mögött az is lehet, hogy a Föld népessége gyorsabban nő, mint a cápapopuláció, azaz egyszerűen a cápák több emberrel találkoznak a vizekben, mint eddig, és csak emiatt nő a támadások száma.
Kapcsolódó: Túlélte a cápatámadást, amikor egy hurrikán közben szörfözött
Új találmány cápatámadások ellen
Az új-dél-walesi Macquarie Egyetem kutatói olyan cápariasztó módszert szerettek volna kidolgozni, ami nem invazív, vagyis nem kell bántani hozzá az állatot. A szakemberek azt vizsgálták, hogyan hat a cápákra a fény. A kísérletben úgy tűnt, a fények eltorzították a „csalik” sziluettjét az óceán felszínén, és korlátozták a nagy fehér cápák látási képességét. Leegyszerűsítve, az erős fény elvakította a cápákat.
A dél-afrikai Mossel Bay-ben végzett kísérlet során különféle lámpákkal felszerelt, fóka alakú deszkákat vontattak egy hajó mögött, hogy megvizsgálják, melyik vonzza vagy taszítja leginkább a cápák figyelmét.
Az a módszert bizonyult leghatékonyabbnak, amelyiknél a legerősebb fényű LED-csíkokat keresztben ragasztották a deszkákra.
A cápa fókának lát minket
A kutatócsoport korábbi kísérletek és tanulmányok alapján azt feltételezi, hogy a cápák színvakok és azért támadják gyakran a szörfösöket, mert alulról, a víz mélyéről úgy néznek ki, mint a fókák. 2023-ban 69 nem kiprovokált cápaharapás történt, a legtöbb az Egyesült Államokban, Ausztráliában és Dél-Afrikában – a balesetek közül 10 halálos kimenetelű volt.
Az új kísérletből kiderült, hogy
minél élesebb a kontraszt a háttér és a sötétnek látszó deszka között, annál jobban ingerli a cápákat.
Ezt kontrasztot kell tompítani fénycsíkokkal, hogy az állatok elmosodóttabban érzékeljék a deszka sziluettjét. A kutatás következő fázisában igazi szörfdeszkákon és kajakokon fogják tesztelni a fénycsíkokat.
Kapcsolódó: Valerie Taylor, aki cápákra vadászott, majd természetvédő lett
Kiemelt kép: Getty Images