orgazmus, szex, szexualitás

Jobb, mint az arckrémek? – Ilyen hatással van az orgazmus a bőrre

Amikor a hálószoba és a szépség kapcsolatáról beszélünk, szinte rögtön az alvásra gondolunk, hiszen jól tudjuk, hogy a kielégítő pihenés csodát tesz a bőrrel. Ugyanakkor van egy másik hálószobával kapcsolatos tevékenység is, ami extra lendületet adhat a bőrnek: a szex.
  • Az orgazmus számtalan pozitív élettani hatással bír.
  • Orgazmus után bőrünk éppolyan jól néz ki, mint ahogyan ilyenkor érezzük magunkat. Mutatjuk, hogy miért!
  • Az orgazmus bőrre mért pozitív hatásait szerencsére akkor is kiaknázhatjuk, ha pár nélkül hódolnánk az élvezetek oltárán. 

A világjárvány első hónapjaiban hamar világossá vált a szépségipar számára, hogy egyre több időt töltünk a bőrápolási rutinunkkal. Köszönhetően a megnövekedett szabadidőnek és a megannyi videós konferenciahívásnak, kutatások szerint több hámlasztó, hidratálókrém, maszk és tonik fogyott, mint a koronavírus előtti években.

Noha nincs semmi baj a ragyogást fokozó, több lépésből álló rutinnal, ám van egy figyelmen kívül hagyott tevékenység, ami azonnali frissességet és lendületet adhat a bőrnek. Igen, a szexre, de leginkább az orgazmusra gondolunk, amiről jól tudjuk, hogy megnyugtat, segíti az elalvást, erősíti az immunrendszert, nagyszerű fájdalomcsillapító, sőt, még a hormonális egyensúlyt is támogatja. Bár előnyei nyilvánvalónak tűnhetnek, orgazmus hatására valójában ennél is több történik a testünkben.

Hogyan hat az orgazmus a bőrre?

„Orgazmus, sok-sok orgazmus. És spenót” – válaszolta Lady Gaga egy 2011-es interjúban a kérdésre, miszerint minek köszönheti ragyogó arcszínét és feszes bőrét. Bár az állítás nem nélkülözte az énekesnőre jellemző pajkos humort, és elsőre talán túlzónak is tűnik, ugyanakkor mégis lehet benne egy csepp igazság. Mármint az orgazmusban (és biztos, hogy a spenótban is, de ezt inkább majd egy másik alkalommal taglalnánk).

Valójában megannyi élettani folyamat játszódik le a bőrünkben a szex, de különösen az orgazmus során. Biztosan mindenki tapasztalta már az arcbőr szex utáni pirosságát és feszes textúráját, ami egy kiadós edzés után szintén bekövetkezik. Csakhogy orgazmus után magasabb számban szabadul fel oxitocin a szervezetben, ami egy jó nagy lépéssel előrébb viheti a bőrben lezajló jótékony folyamatokat.

szex-tevhitek-ferfiakrol

A szex és az orgazmus a stresszcsökkentés, a kollagéntermelés, a fokozott vérkeringés és a hormonális egyensúly javítása révén kölcsönöz fiatalos ragyogást az arcbőrnek (Fotó: Getty Images)

Tanulmányok megállapították, hogy a véráramban lévő, szerelmi hormonként becézett oxitocin – ami a ráncok megelőzésében is segíthet – alacsony szintje a stressz és más szorongásos zavarok fokozott kockázatával is összefügg, ami testünk elsődleges védelmi rendszerére, a bőrre is nagy csapást mérhet.

Az oxitocin a bőrben a fibroblasztok (a kollagént termelő sejtek) egyik receptorához kapcsolódik. Vagyis képes lehet lelassítani, illetve meggátolni a bőr öregedéséhez, a szövetek károsodásához, valamint a gyulladásokhoz vezető folyamatokat, miközben

serkenti a kollagéntermelést a szervezetben.

Nem beszélve a vérkeringés és vérellátás felgyorsulásáról, melyek során a bőr oxigén- és tápanyagellátása is megugrik. De maga a szex a kortizol „stresszhormon” szintjét is csökkenti, ami a fenti folyamatokkal együttesen járul hozzá a testi-lelki egyensúlyhoz – és a bőr egészségéhez.

Kapcsolódó: a szexualitás a demencia ellen is hatékony segítség lehet

Amikor orgazmus után a bőr szó szerint belülről sugárzik, a szív- és érrendszeri egészség is javul, miközben az alacsonyabb kortizolszint a zsírtermelő mirigyek működését lassítja, meggátolva ezzel a pattanások és mitesszerek kialakulását. Ráadásul az orgazmust követő ellazulás a minőségi, kiegyensúlyozott alvást is támogatja, ami egy másik kulcsfontosságú tényező, ha kisimult, hamvas és ragyogó arcbőrrel szeretnénk indítani a napot.

Az pedig külön nagyszerű, hogy az orgazmus bőrre gyakorolt hatása órákig kitarthat, és szinte azonnal, perceken belül láthatóvá válik, hála tehát az oxitocinnak, az endorfinok felszabadulásának és a fokozott véráramlásnak. Az úgynevezett női orgazmus utáni, természetes ragyogásra pedig a szépségipar is felkapta a fejét – nem véletlen, hogy több sminkmárka is elnevezett róla pirosítókat és púdereket. Lady Gagának tehát igaza volt abban, hogy az orgazmus a bőrre nézve több előnnyel is járhat.

Azt hitted, nem létezik már újdonság az anti-agingben? Tévedtél!

Nemcsak párban működik

Bőrünk nem tartja számon, hogy kivel, mivel és hogyan érünk fel a csúcsra. Vagyis az orgazmus bőrre gyakorolt pozitív hatásait akkor is kiélvezhetjük, ha egyedül okoznánk örömet magunknak, mivel a maszturbáció során megemelkedő vérnyomás ugyanúgy fokozni képes a bőr vérellátását, mint közösülés idején.

A női orgazmus az orvostudomány egyik leggyakrabban kutatott, legösszetettebb területe, hiszen nemcsak pszichológiailag és egyénenként, de anatómiailag is változhatnak az ezzel kapcsolatos megéléseink. Könnyen meglehet, hogy partnerrel például nehezebb elérni a csúcsra, mint egyedül, ezért az önkielégítés kétféleképpen is segíthet. Egyrészt lehetővé teszi, hogy megértsük testünk működését, valamint azt, hogy személy szerint mi jó nekünk igazán. Másrészt pedig arra sarkallhat, hogy

bátran kommunikáljunk vágyainkról és szükségleteinkről a partnerrel.  

Kétségtelen, hogy a kipirult, ragyogó és feszes arcbőr csábító, azonban ne felejtsük el, hogy ráncok ide vagy oda, a magabiztosság a szépség elsődleges jele. Az orgazmus legnagyobb előnye valójában tehát az önbizalom, hála az oxitocin és endorfin erőteljes hatásainak.

Mesterséges intelligencia és szexualitás: Már nem kell partner a hálószobában?

Kiemelt kép: Getty Images