- Az adventi szezon amennyire az év egyik leginkább várt időszaka, egyben az egyik legstresszesebb is.
- Van öt alapvető terület, ahol számtalan bukási lehetőség vár ránk.
- Némi humorral és lazasággal elejét vehetjük az adventi pánikolásnak és a haragnak.
Nyakunkon az advent, és mindannyian várjuk a jól megérdemelt, év végi szünetet, amikor jóleső nyugalommal bámuljuk az online kandalló tüzét, és kortyolgatjuk Mici néni tojáslikőrét, aki bizonyára idén se fog spórolni a hozzávalókkal.
Már előre örülünk, hogy végre lehet majd bűnözni az ebédlőasztalnál, esténként pedig nézzük a Netflix karácsonyi filmjeit. Vagy végigmegyünk a szokásos Igazából szerelem, Bridget Jones, Reszkessetek betörők tengelyen, hiszen Kevin ugyanúgy a család része Pasaréten, mint Csepelen.
Az advent visszaszámlálója könyörtelenül ketyeg, néhány nap és hivatalosan is kezdetét veszi a mit vegyek, mibe csomagoljam, hogyan készítsem őrület. Nem kell ahhoz Grincsnek lenni, hogy tudjuk, ez az időszak nem csupán a karácsonyi kekszről és a nagy családi nevetésekről szól.
Hiszen bekapcsol a készülődés stresszfaktora. A jönnek a nem kívánt rokonok, a túlégett pulyka, a macskáról nem is beszélve. Kikerülhető a karácsonyi neurózis? Aligha. Ám sokat tehetünk, ha a mesterségesen ránk erőltetett zen buddhizmus helyett megpróbáljuk kicsit kevésbé komolyan venni magunkat.
Öt karácsonyi stresszfaktor, ami (kicsit) enyhíthető
Az alábbi tényezők embert próbáló feladat elé állítják az ember lányát. Mire figyeljünk? Eláruljuk.
1. Elszálló költségek
Ha nem vagyunk cégvezetők, vagy nem most nyertünk a lottón, minden valószínűség szerint a pénztárcánk nagyon meg fogja érezni az adventi időszakot. Még ha a legegyszerűbb menüben gondolkodunk, és sikerül betartani az ajándékokra szánt keretösszeget, akkor se lesz olcsó mulatság az év végi időszak. Felejtsük el a drága tárgyakat, és gondolkodjunk inkább élményekben. Mozijegy, kis színházi előadás, templomi koncert, de könyv is lehet, ha sikerül megcsípni az adventi akciókat.
Garantáltan sikere lesz minden kézzel készített ajándéknak:
rajzoljunk, fessünk, ragasszunk mozaikot, kössünk sálat, de ha reménytelenül tehetségtelenek vagyunk, készítsünk kollázst fotókkal, újságkivágásokkal.
Gasztroajándékot azonban még az is tud készíteni, akit nem áldott meg a természet művészi vénával: kekszszalámi, tojáslikőr, trüffelgolyó, sós karamell öntet, narancslekvár vagy pácolt sajt, számos lehetőség közül választhatunk. Tapasztalatból mondom, hogy a legjobb gourmet és prémium étel-ital is elbújhat a házi készítésű finomságok mellett.
2. Parttalan családi viták
A költségek leszorítása mellett talán a másik legnehezebb kérdés a családi viták elsimítása. Hiszen pontosan tudjuk, hogy Olga mama megint károgni fog: miután lehordta a rendszert, az árakat és a klímaváltozást, biztosan megkérdezi az unokák várható érkezését, és hogy meddig marad még nálunk a kutya.
Idén is számíthatunk Feri papa horkolásra, akit Mici néni fog diszkréten tarkón suhintani. Vagy a két rosszcsont unoka rohangálására, ami ezúttal is kiváló alkalom lesz a gyereknevelési elvek megvitatására. Bea és Zoli házassága idén is megosztó téma lesz, de az amerikai elnökválasztás szintén elő fog kerülni, preferáltan már az üdvözlő italnál.
Már most kezdjünk el elterelő témákon gondolkodni, de semmi atomfizika, inkább könnyedebb kérdések, amelyekről ugyancsak hosszan lehet beszélgetni. Ha bátrak vagyunk, beszéljünk magunkról: bizonyára mindenkinek lesz egy szakmai tanácsa fogyókúra, sport és divat témában. Ha végképp nem sikerül átfordítani a beszélgetést, még mindig levegőzhetünk az erkélyen egy pohár tojáslikőr társaságában.
3. Nem vagy társasági ember
Az introvertáltak számára igazi rémálom a karácsonyi időszak: társasági smúzolás, közös ajándéknyitás, karácsonyi ének, neadjisten tánc. Csendesebb embertársaink könnyen kiégnek egy hangos, több órás összejövetel után, ezért érthető módon nem szeretnének magyarázkodni, ha esetleg hamarabb hazamennének.
Ha mi látunk vendégül egy introvertáltat, gondoskodjunk az ő kényelméről is. Amennyiben úgy látjuk, túl nagy körülötte a nyüzsgés, nyomjunk a kezébe egy magazint vagy fotóalbumot, és ültessük a túlsó sarokba. Ha mi tartozunk inkább a szemlélődőbb embertípusba, bátran húzzuk meg a határainkat, ez minden egészséges kapcsolat természetes része.
4. Perfekcionista vagy
Még akkor se tudsz kiugrani a bőrödből, ha biztosan tudod, hogy nem lesz minden száz százalékos. Meg kell próbálnod. Holott az elvárások előre becsomagolt kis haragbonbonok, amelyek előbb-utóbb felrobbannak. Nincs ez másként a karácsonyi készülődéssel sem:
ha azt várjuk, hogy minden tökéletes legyen, garantáltan csalódni fogunk.
Persze, hogy dühítő, ha összeesik a felfújt, amivel el akartunk kápráztatni mindenkit. Nyugtassuk magunkat azzal, hogy az íze fantasztikus lett, a róla készült fotó pedig csak felülről mutatja.
A száz százalék helyett tűzz ki inkább nyolcvanat, hiszen a halászleved most is világbajnok lesz, és mivel két hete nasival tömöd a macskát, idén biztosan nem okoz galibát a fenyőfa körül.
5. Nem tudsz lejönni a hírekről
Egész évben tekertük, húztuk, nyomkodtuk, és közben bosszankodtunk, megdöbbentünk vagy káromkodtunk. Igen, a kütyük bámulásáról van szó: hírolvasás, társkeresés, végtelenített csetelés, akciós csirkemell keresése.
Ma már tudjuk, hogy a hírolvasás és úgy általában az online töltött idő pusztító hatással van a mentális egészségünkre.
Nem csupán a kognitív funkciók működésébe zavar be, de komoly szorongást kiváltó hatása is van. Hosszú távon a stresszes tartalmaknak való folyamatos kitettség (úgynevezett doomscrolling) krónikus szorongással, hangulati ingadozással is járhat.
Legalább az adventi időszakban érdemes letenni a kijelzőket, és megtanulni jelen lenni a saját életünkben. Odafigyelni a környezetünkben élőkre és önmagunkra. Ha nagyon bizsereg az ujjunk, nézzünk állatos videókat, az csökkenti a stresszhormonok szintjét, de még jobb, ha egyszerűen elzárjuk a készülékünket bizonyos időre. Amúgy is a jövő évi fogadalmaink egyike, hogy csökkentjük a képernyőidőt, igaz?
Népszerű karácsonyi finomságok a világ körül, hallottál már róluk?
Kiemelt kép: