- A legtöbben sírig tartó igaz szerelemről álmodozunk, de a valóságban nagyon küzdelmes harmonikus kapcsolatot fenntartani.
- Ha mégsem illünk a másikhoz, akkor hatalmasat csalódunk. De melyek a legfontosabb tényezők?
- A következő 5 ok miatt szakít a legtöbb pár, pedig van köztük olyan, amin lehet javítani.
Sokan ábrándozunk sírig tartó igaz szerelemről. Kétségtelen azonban, hogy ehhez – egy nagy adag szerencsén, hajlandóságon és áldozatkészségen kívül – a megfelelő partnerre is szükség van. A sokadik csalódás után úgy érezhetjük, az égiek összeesküdtek ellenünk, és bizonyára örök magányra kárhoztattunk. Pedig minden szakítás lehetőség arra, hogy tanuljunk valamit (magunkról, másokról, kapcsolatokról), és hogy az új tudásunkat egy következő viszonyban kamatoztassuk.
Alább a leggyakoribb szakítási okokat vesszük sorra, amelyek szintén sok tanulsággal ajándékozhatnak meg minket – akkor is, ha pillanatnyilag ezt igen nehéz elképzelnünk.
Figyelem! Cikkünkben nem foglalkozunk bántalmazó kapcsolatok dinamikájával. Amennyiben ilyen viszonnyal van dolgunk, mielőbb kérjük szakember segítségét a helyzet megváltoztatásához!
A szakítás leggyakoribb okai
Összegyűjtöttük, pszichológusok tapasztalatai szerint melyek a szakítás leggyakoribb okai.
1. Eltérő célok és jövőkép
Amennyiben a két fél teljesen máshogy (más településen vagy országban, gyerekkel vagy nélküle stb.) képzeli el a saját életét, az általában szakítással fenyeget. Mivel az egyén folyamatosan változik, hat rá a környezete és a tapasztalatai, előfordulhat, hogy bizonyos kérdésekben idővel meggondolja magát. Például fokozatosan kiábrándul a munkájából, és végül otthagyja azt a szakmát, amiben a párkapcsolat elején még olyan lelkesen lubickolt. Sok kapcsolatban ez olyan változásokat indíthat el, amelyeket végül nem él túl a viszony.
2. Különböző kommunikációs stílus
Ahányan vagyunk, annyiféle módon fejezzük ki magunkat. Olyan nem létezik, hogy valaki tökéletesen kommunikál, az viszont nagyon gyakran előfordul, hogy két szerelmes az idő múltával arra döbben rá, hogy teljesen eltérő jelekkel, szavakkal és gesztusokkal próbálja átadni gondolatait.
Ezen persze segíthet a finomhangolás, de teljesen senki sem tud kibújni a bőréből
– és eleve nem is szerencsés egy párkapcsolatban ezt elvárni a másiktól vagy magunktól.
3. Gondok az ágyban
A párkapcsolat elején a felek hajlamosak kiemelten odafigyelni egymás igényeire, igyekeznek maradéktalanul kielégíteni a másik vágyait. Ez egy teljesen természetes, belülről fakadó törekvés, ha valakit szeretünk. Az viszont gyakran előfordul, hogy amit a párkapcsolat elején szívesen kipróbáltunk a társunk kedvéért, azt később már nem szeretnénk a mindennapi rutinunk részévé tenni.
Ez a libidó fokozatos csökkenését vonhatja maga után.
Esetleg az is előfordulhat, hogy évek alatt egészen megváltoznak a szexuális igényeink, olyan irányban, ami már nem garantálja a kölcsönösen kielégítő együttléteket. A szexben minden fél öröme egyformán fontos, ezért nem érdemes egy olyan párkapcsolatban megrekedni, amelyben hosszú időre és sorozatos, kölcsönös próbálkozás ellenére sem érezzük elégedettnek magunkat.
4. Megvetés, feloldatlan konfliktus, árulás
Szép dolog a megbocsátás, de, valljuk be, nem mindig vagyunk képesek rá. Ha egy párkapcsolatban az egyik fél olyat tesz, ami a társa alapvető értékrendjével megy szembe, és sem helyrehozni, sem feloldani nem sikerül ezt a konfliktust, annak előbb-utóbb szakítás lesz a vége. Kiváltképp, ha, mondjuk, ennek következtében a másik fél is romboló viselkedésre szánja el magát, például büntetni kezdi a partnerét. Ilyen helyzetben mindenkinek jobb, ha inkább elköszönünk egymástól, és ki-ki a maga módján próbálja feldolgozni a történteket.
5. Pénzügyi gondok
Szakemberek szerint sajnos nagyon gyakran előfordul, hogy a szerelmesek végül azért szakítanak, mert merőben eltérően kezelik a pénzügyeiket. Ennek alapjául szolgálhat már az is, ha egymástól teljesen különböző egzisztenciális helyzetben nőttek fel. Emiatt ugyanis nehezen érthetik meg egymás hozzáállását, félelmeit, döntéseit a pénzügyekkel kapcsolatban. Amennyiben ez a probléma áll fenn, azt csak nagyon sok közös (esetleg párterápiával megtámogatott) munkával lehet feloldani – és a legtöbb párnak végül nem is sikerül.
Kapcsolódó: Barátság esetén is fájdalmas a szakítás
Ezeket a tényezőket tehát a leggyakoribb szakítási okok között tartják számon a szakemberek. Amennyiben épp egyedülállók vagyunk, esetleg társkeresésre adtuk a fejünket, érdemes már ezeket a szempontokat szem előtt tartva folytatni a randizást. Még ha úgy is tűnik, hogy aktuális kiszemeltünkkel hasonló akadályokba ütközhetünk, azokat mielőbb felismerve (és kifejezésre juttatva) sokkal tudatosabban dolgozhatunk a kapcsolat alakításán, menedzselésén, és az esetlegesen felmerülő problémák kezelésén.
Kiemelt kép: Getty Images