- Az ismerkedés önmagában nem egyszerű, de sokszor mi akadályozzuk a sikerünket.
- A negatív gondolatok miatt beragadhatunk egy rossz sémába.
- A sikeres randevú érdekében tegyünk fel magunknak négy fontos kérdés.
Tényleg nincsenek normális férfiak? Minek ír, ha utána eltűnik? Minden randi kudarcba fullad. Olyan, mintha nem egy nyelvet beszélnénk. Egyre gyakoribbak az ehhez hasonló mondatok a randiuniverzumba be- és kilépő nőktől, akik úgy érzik, megrekedtek az ismerkedés folyamatában.
Mivel mindegyik igaznak tűnik egy adott pillanatban, érthető a frusztráció és a kiégés. A tudatba rögzülő érzések azonban ellentétes hatást válthatnak ki, és még inkább megakadályozzák azt, hogy megtaláljuk a megfelelő partnert.
Az elakadás mögötti okok
Számos oka lehet annak, hogy úgy érezzük: ugyanazokat a köröket futjuk az ismerkedés során, változatlan eredménnyel. Gyakran nem látjuk tisztán magunk se, hogy min kellene változtatni, de egy kis önismeret mindig a segítségünkre lesz.
1. Az egó hatalma
Az egóra jellemző, hogy nem szeret alulmaradni egy helyzetben, és azt se tűri jól, ha nem neki van igaza. Ezért gyakran tudattalanul is inkább hazudunk magunknak, hogy megvédjük az önképünket. Hiszen nincs kellemetlenebb, mint saját magunknak bevallani, hogy tévedtünk. Vagy hogy mégse mi vagyunk az év partija.
2. Félelem az ismeretlentől
Az élet minden területére igaz, hogy a megszokások rabjai vagyunk, miért lenne ez másképp az ismerkedéssel? Egy idő után a sikertelen randevúk sorozata is megszokható, miközben fejből mantrázzuk a nincsenek normális emberek a társkeresőkön mondatot. A gondolat észrevétlenül a személyiség részévé válik, ezért eszünkbe se jut, hogy valami mást kéne kipróbálni.
Sikeres második randi? Ez a hét dolog garantálja.
Pedig az unalomig ismert komfortzóna elhagyása egy pontig nagyon is hatékony lehet. Már egy kis változtatással, legyen szó a a külsőnkről vagy a hozzáállásunkról, sikereket érhetünk el randi fronton.
3. Áldozatiság
Nem vagyok elég vonzó, okos, vicces – a sor hosszasan folytatható, attól függően, hogy milyen az önképünk. A másokkal való összevetés és saját magunk lealacsonyítása veszélyes terep, könnyen belecsúszhatunk az áldozatiság csapdájába. Ha folyton kifogásokat keresünk magunknak, és közben másokat hibáztatunk, ugyanoda fogunk visszajutni.
4. Kudarctól való félelem
Senki nem szereti a kudarcot, hiába az élet része. Gyakran úgy gondolunk a bukásra, hogy utána kevesebbek leszünk tőle, holott nem történt más, mint hogy kipróbáltunk valamit, és nem sikerült. Az irreális elvárások megbéníthatnak, és ahelyett, hogy lehetőségként gondolnánk a kudarcra, hagyjuk, hogy megbénítson minket a félelem.
Négy kérdés, ami segít elmozdítani a randi holtpontról
Szerencsére nem szükséges rögtön egy önsegítő könyvet fellapozni, hogy átlendüljünk e beragadt lelki állapoton. Tegyük fel magunknak az alábbi négy kérdést, hogy megpróbáljuk azonosítani, mi az, ami visszatart minket. Ha felismerjük a negatív randi hiedelmeket, meg is tudjuk azokat változtatni.
1. Megnyugtat ez a hiedelem?
Nem vagyok szerethető. Nem tudok másokban megbízni. Úgyse fog örökké tartani. Fel kell áldoznom egy csomó dolgot. Túl válogatós vagyok. Senki nem ért meg engem.
Már az első randevú előtt rengeteg negatív elképzelés kering a fejünkben, melyeket az ismerkedés során a végletekig képesek vagyunk eszkalálni. Saját igazunk bizonyítására újabb és újabb tévhiteket gyártunk le fejben amelyek megerősítik a kezdeti feltételezéseket.
Ha azt állítjuk, hogy úgysem találunk megfelelő partnert, minden randevú jó alkalom, hogy ezt bizonyítsuk. Hiszen senki sem tökéletes. Ám ha valóban felelősséget szeretnénk vállalni a szerelmi életünkért, tegyük fel a kérdést: mennyire pozitív az ismerkedéshez való hozzáállásunk?
2. Mindig mindenkire igaz a feltételezésünk?
A sorozatos randevú kudarcok hajlamossá teszik az embert a szélsőséges gondolkodásra, a partnerek fekete-fehérben való megítélésére. De vajon tényleg objektíven helytálló a feltételezésünk, miszerint minden lehetséges partner hazug, hűtlen vagy érzelmileg elérhetetlen? Érdemes megvizsgálni, hogy nem inkább arról van-e szó, hogy irreális elvárásaink vannak, és az első alkalommal lecsapunk a legkisebb tökéletlenségre is.
3. Hogyan akadályoz a hiedelem a változásban?
Ha nem ismerjük fel saját felelősségünket az elakadásban, a változásra sincs sok remény. A párkapcsolat bonyolult, de már a randizás is rengeteg kihívást tartogathat számunkra. Lehet, hogy tizenkét sikertelen randi után találkozunk valakivel, aki minden szinten képes minket megmozgatni.
Az is lehet, hogy nagy csalódások és suta hibák várnak ránk,
talán kicsit a szívünk is összetörik közben. Feladni azonban nem szabad, hiszen a randizás tanulás is egyben. Jobban megismerni önmagunkat, a partnereket és az ismerkedés szabályait.
4. Képes vagy cáfolni a feltételezésed?
Végül a legfontosabb kérdés: hajlandó vagy ellentmondani a negatív állításnak a fejedben? Készen állsz arra, hogy szándékosan szétszedd a randizásról vallott hiedelmedet? Nem titok, ehhez bizony ki kell lépni abból a fránya komfortzónából. Nem érdemes makacsul ragaszkodni az első három sikertelen randi után tett kijelentésünkhöz.
Változtassunk egy, akár több dolgot a habitusunknak megfelelően.
Ne zárjunk ki potenciális partnereket az ismerkedésből, és próbáljunk ki mi magunk is eltérő megközelítést.
Folytassunk szokatlannak tűnő párbeszédeket, vagy keressünk új ismerkedési módokat. A fejlődés sokszor akkor történik, amikor épp egy picit kényelmetlenül érezzük magunkat.
A randizás könnyűnek tűnhet, de láthatjuk, hogy mennyi minden zajlik a felszín alatt. Ám biztosak lehetünk abban is, hogy a negatív gondolatokkal és hiedelmekkel csak akadályozzuk a sikeres ismerkedést.
Unalmas már egyedül? Ne várd ölbe tett kézzel, hogy a nagy Ő bekopogtasson az ajtódon – küldj neki személyre szabott meghívót! A Nők Lapja és a Randivonal most közösen segít társra találni. Kattints a linkre, és készülj a randira!
Kiemelt kép: Getty Images