A tudomány jelenlegi állása szerint a demencia gyógyszerekkel nagyon nehezen kezelhető, ezért fokozott figyelem hárul a megelőzésre, az életmód változtatásra. Étrend, kognitív fejlesztő gyakorlatok, mozgás – minden fontos lehet, ami szerepet játszik az agy- és idegrendszer karbantartásában.
Mi is sokat tehetünk a demencia kialakulása ellen
A WHO szerint már több mint 55 millió embert érint a demencia világszerte, amely az agy folyamatos hanyatlásával jár együtt.
A közép- és időskorban végzett rendszeres aerob mozgás jelentősen csökkentheti a demencia,
köztük az Alzheimer-kór kockázatát – derül ki egy új tanulmányból.
„A kutatásunk hangsúlyosan foglalkozik a kardiovaszkuláris fittséggel, ami nélkülözhetetlen a demencia kockázat csökkentésében, még azoknál is, akik a genetikailag veszélyeztetettebb csoportba tartozik” – mondta el Weili Xu professzor a stockholmi Karolinska Intézet öregedéskutató központjában. A szakértő szerint a fizikai állapot javulása jelentős mértékben hozzájárul az agy egészségének támogatásához.
A kutatás megállapította, hogy a kiváló kardiorespiratorikus kondícióban lévők jobb kognitív funkciókkal rendelkeztek, és csupán 0,6 százalék volt a a demencia relatív hosszú távú kockázata a kevésbé fitt emberekhez képest. Ez az előny átlagosan 1,5 évvel késleltette a demencia kialakulását.
„Van egy mondás, a genetika nem a végzetünk. Tehát mindannyian proaktív döntéseket hozhatunk, hogy megnyerjük a küzdelmet a génekkel szemben. Ez a tanulmány teljes mértékben ezt a gondolatot támogatja” – nyilatkozta Richard Isaacson neurológus, a floridai Neurodegeneratív Betegségek Intézetének kutatási igazgatója, aki nem vett részt a vizsgálatban.
Mint mondta: mindig is
csodatévő gyógyszerként gondolt a mozgásra, aminek agyserkentő hatásai vannak.
Hozzátette ugyanakkor, hogy a fittség javítása érdekében kiemelten fontos az egészséges étrend, a koleszterinszint, a vérnyomás és a vércukorszint kezelése, a rendszeres hallás- és látásvizsgálat, illetve a megfelelő alvás.
A fittség árulkodik a majdani betegségekről is
Tanulmányok szerint az alacsony szintű kardiorespiratorikus fittség erős előrejelzője a szív- és érrendszeri betegségeknek, valamint a különböző okból bekövetkező korai halálozásnak, beleértve a rákot is.
Erőfeszítés nélkül ez a mutatónk a korral egyre csökken. Az új tanulmány adatai viszont kimutatták:
a több edzés jobb kognitív teljesítményt eredményezett.
A fizikai fittség azt is képes befolyásolni, hogy milyen gyorsan működik az agy, hogy például a szavak vagy ötletek milyen gyorsan jutnak el A pontból B-be.
Mit mozogjunk?
Mi a legjobb módja, hogy javítsuk a kardiorespiratorikus állapotunkat, és megvédjük a szív és az agy egészségét? Válasszunk egyet az aerob mozgásformák közül, és végezzük olyan intenzitással, ami szinte lehetetlenné teszi, hogy beszélgetést folytassunk.
Ilyen mozgás például:
- erőteljes séta
- kocogás
- kerékpározás
- úszás
- evezés
- mászás
- lépcsőzés
- csapatsportok: kosárlabda, foci.
Minimum fél óráig végezzük ezeket a mozgásokat, heti 4-5 alkalommal, hogy csökkentsük a demencia kockázatát. A Cleveland Clinic szerint a nagy intenzitású intervallumos edzés akár 79%-kal is növelheti a szív- és érrendszeri állóképességet. Nem beszélve a fogyásról, hangulatjavításról és jó alvásról, amelyek mind meghosszabbítják az életet.
A digitális demencia 4 árulkodó jele.
Kiemelt kép: Getty Images