„Megérdemli, minek ment oda.” „Jesszus, hogy néz ki!” „Ezt a férjét se tudja majd megtartani.” „Az ő korában ezt a színt nem kéne erőltetni.” Az internet nem is olyan mély bugyrából származó mondatok már a nagyanyáink korában is léteztek, csak alig hallottuk meg azokat. Amióta viszont megnyílt a világháló kommentszekciója (amelynek létjogosultsága külön megérne egy misét), azóta csak kapkodjuk a fejünket: honnan ez a sok gyűlölködés?
Károgók persze mindig voltak, mindig is lesznek. Ők ülnek a körfolyosón, a strandon, a kávézóban, kritizálják a közlekedést, a sapkákat, a körmöket és a tévéműsorok szereplőit. Teljesen mindegy, hogy az ember kék, zöld vagy barna szemű, a lényeg, hogy nekik sose lesz elég jó. És ugyan senki nem kérte, a szabad véleményalkotás jegyében nagyon sokan feljogosítva érzik magukat, hogy – pestiesen szólva – megmondják a tutit.
Természetesen szó nincs arról, hogy ne lehetne őszintén kifejezni az ellenszenvünket, ám nagyon nem mindegy, hogy azt hogyan csomagoljuk. Ráadásul a gyűlölködéssel átitatott kifakadás nem csak annak árt, akinek szánják, hanem annak is, aki mondja.
Evolúciós gyűlölködés
Na de ki is pontosan a gyűlölködő? Az, aki mindig készen áll valami negatív kérdéssel, hozzászólással. Bármikor kapható egy vitriolos kritikára, legyen szó világpolitikai helyzetről, a múlt heti céges buliról vagy a kedvenc bejglireceptedről. Ő az, aki habozás nélkül rámutat arra, hogy nem áll jól az új sálad, és ő az, aki szerint minden versenyző pocsék az új tehetségkutató-műsorban. Épp azért nézi, hogy neked már ne kelljen szörnyülködnöd rajta.
Ha emberekkel kapcsolatos véleményről van szó, a gyűlölködő szavai mögött gyakran rejtőzik féltékenység vagy belső bizonytalanság. Ezt azonban az illető még magának se vallaná be. Persze a hobbiutálkozók egy része egyszerűen csak élvezi a helyzetet.
Kapcsolódó: 5 ártó, szülői kritika, amire egy gyerek örökre emlékezni fog
A jelenség magyarázatához megkerülhetetlen az evolúciós örökségünk. A gyűlölködés, negativitás ugyanis belénk van kódolva. Az agy úgy lett huzalozva, hogy a túlélést szem előtt tartva mindig a legrosszabb forgatókönyvvel számol. Hiszen a farkas minden irányból támadhat. Az agy miatt történik az is, hogy egy negatív megjegyzésre jobban emlékszünk, mint tíz pozitívra. Még akkor is, ha számunkra jelentéktelen vagy idegen embertől származik. Egyszerűen beragad az elmébe.
A gyűlölködés átalakítja az agypályákat
És itt jön a probléma: azzal ugyanis, ha negatív dolgokra fókuszálunk, arra kondicionáljuk az agyunkat, hogy mindenhonnan támadásnak vagyunk kitéve, és mindenki potenciálisan szörnyű élőlény. Kivéve persze azt, aki egyetért velünk. A közös károgás ugyanis elképesztően jó kapcsolatépítő. „Te sose fogsz így elhízni.” „A te férjed nem lenne ilyen szerencsétlen” – hangzik az együtt érzőnek tűnő verdikt, melyet valójában a gyűlölködés táplál.
Veszélyes terep ez azonban, hisz egyrészt, ha a negatív gondolatok, érzelmek tüzelik folyamatosan a beszélgetést, alig marad hely a pozitív tapasztalatoknak. Másrészt pedig az állandó harci, készenléti állapot elszabadíthatja az agyban a kortizolszintet és a vérnyomást is, nem beszélve a szorongásról.
Persze, ha nem kedvelünk valamit vagy valakit, az nem jelenti mindig azt, hogy rendkívül erős érzelmek munkálkodnak bennünk. Utálhatjuk a munkahelyi kávégépet, a szomszéd reggeli krákogását vagy a tojásos lecsót. Ettől még nem fordul ki a világ a sarkaiból, és mi is nyugodtan alszunk. Az alábbi tünetek azonban arról árulkodhatnak, hogy a gyűlölködésünk szorongással is párosul, ezáltal rombolja mentális egészségünket:
- harag, tehetetlenség érzése
- nyugtalanság
- álmatlanság
- izomfeszülés
- szívdobogás, fej- vagy gyomorfájás
- szédülés, fáradtság
Érdemes tehát figyelni ezekre, ha ugyanis a fenti tüneteket észrevesszük magunkon, könnyen lehet, hogy a gyűlölködésünk mértéke már sokkal többet árt a testi és mentális egészségünknek, mint amekkora megkönnyebbülést okoz a látszólagos igazság kimondása.
Mit tehetünk a gyűlölködés megfékezésére?
Érdemes tehát féken tartanunk a gyűlölködést az életünkben. Az alábbi ötletek például segíthetnek megszakítani az ördögi kört, és észrevehetően javíthatják mentális egészségünket:
Újrakeretezés
Nagyon ajánlott ilyen esetekben (is) a naplózás, illetve a jegyzetelés. Figyeljük meg, milyen gondolatok jönnek elő újra és újra! Írjunk mindegyik mögé 3 pozitív vagy semleges gondolatot, és olvassuk vissza. Az agy előbb-utóbb megedzi a pozitív érzésekhez és élményekhez kapcsolódó idegpályákat is.
Egészségesebb, építőbb kapcsolatok
Az online világ észrevétlenül hálóz be minket. Akár egy ártatlannak tűnő közösségimédia-csoport is rossz hatással lehet mentális egészségünkre. A digitális detox amúgy is javasolt, de a negativitás ellensúlyozására jó ötlet, ha tudatosan elhatárolódunk az online térben és a való életben is károgó ismerőseinktől, és minimálisra szorítjuk a hírolvasást. Keressük inkább pozitív emberek társaságát, akik valódi támogatást nyújthatnak számunkra. Akik rávilágítanak arra, hogy az egészséges gondolkodásmód nem épülhet negatív alapokra.
Akik pedig így is a károgás mellett teszik le a voksukat, azoktól Samantha Jones örök érvényű mondásával búcsúzunk: „Ha érdekelne, hogy a többi spiné mit gondol rólam, sosem lépnék ki otthonról.”
Kapcsolódó: Ez az 5 negatív viselkedésminta a párkapcsolatot is tönkreteheti
Kiemelt kép: Getty Images