Megmondom őszintén, nekem elegem van az algoritmusból. Először is állandóan elhiteti velem, hogy az engem érdeklő témák amúgy is a világ legforróbb témái, olyan természetességgel dobálja fel online az azokkal kapcsolatos tartalmakat. Aztán amikor említést teszek valamiről társaságban, kiderül, hogy másoknak fogalmuk sincs róla, miről beszélek, nekik teljesen máshogy néznek ki a feedjeik.
A másik és még ennél is sokkal nagyobb kritikai észrevételem, hogy az algoritmus bolhából is elefántot csinál. Elég csak egyszer rákeresni valamire, ami az adott pillanatban érdekelt vagy foglalkoztatott, és utána hetekig nézegethetem az azzal kapcsolatos tartalmakat, míg végül magam is elhiszem, hogy ez életem fő problémája.
Durván görbe tükör
Jelenleg különösen idegesít a helyzet. Az algoritmus szemében egy kortizol túltengésben szenvedő, két lábon járó hormonális katasztrófa vagyok, aki mozgásszervi problémákkal is szembenéz, és egyedül a méregdrága táplálék-kiegészítők, illetve egy 28 napos wall-pilates kihívás tehetne boldogabbá. Oké, néha megdob olyan termékekkel és szolgáltatásokkal is, amelyekkel kisiskolás gyerekem életminőségét javíthatom, és alkalmanként idősödő kutyáimmal kapcsolatban is bestresszel.
Segíthet az Instagram pszichológia? Ha így használod, akkor igen!
Tehát a gyenge pontjaimra támad, és közben nem vesz észre egy csomó olyan dolgot velem kapcsolatban, ami számomra sokkal fontosabb. Csak azokkal a problémáimmal foglalkozik, amelyekre van a tarsolyában néhány brutálisan túlárazott termék, és rosszabb napjaimon elhiteti velem, hogy egy csomó mindent rosszul csinálok. Például hatalmasat ártok magamnak azzal, hogy futok, és a saját életemre török, ha nem fogyasztok rostokat és fehérjét, mielőtt szénhidrátot eszem.
Egy sor dologban képes megingatni, ami az én életembe belefér, vagy amitől én magam jól érzem magam a saját bőrömben.
És állandóan ismétli önmagát, ami egyébként rettentő unalmas is. Hát nem veszi észre, hogy nem vagyok hajlandó megvenni a kortizolcsökkentő béltisztító tablettát? Vagy addig nyomja az arcomba, amíg meg nem török? És azt nem veszi észre, hogy azt a nyavalyás méhviasz kendőt már megvettem?! Vegyek még egyet? Mit akar még?!
Tabula rasa az online térben
Néhány hete elkezdtem arról álmodozni, hogy új profilt csinálok, semmire nem fogok rákattintani, semmit nem fogok megnyitni, ami olyan felhasználótól származik, akit nem önszántamból követek. Bizonyos tartalmakra elkezdtem aktívan nemet mondani, és kértem, hogy ne mutassa többet. Ilyenkor egyébként még van képe keresztkérdéseket feltenni, hogy ugyan miért vagyok ilyen elutasító. Gátlástalan robot.
Ezidáig nagyjából ez a két választása volt azoknak a felhasználóknak, akik hozzám hasonlóan azt érezték, hogy elvesztették a kontrolt saját problémáik, érdeklődési körük és ízlésük felett. A Meta pedig mintha kitalálta volna a gondolataimat. Elvégre ez a szuperképessége.
És megment engem és sorstársaimat ettől a félresiklott káosztól, ugyanis kedden egy blogbejegyzésben nagy változásokat jelentett be. Többek között azt, hogy a cég jelenleg egy olyan funkciót tesztel, hogy a felhasználók visszaállíthatják „ajánlásaikat” (ők így nevezik az algoritmust, így mégiscsak szebben hangzik.)
Kapcsolódó: Úszunk a szemétben az online vásárlás miatt.
Aki megnyomja a „reset” gombot, az mind a felfedezések, mind a reelek között, továbbá a hírfolyamban is olyan bejegyzéseket fog látni, amelyeket egyáltalán nem vagy jó régen látott, és „lemarad” mindarról, amit korábban az algoritmus szerint látnia kellett volna. Természetesen a „tiszta lap” nem marad sokáig „tiszta”, hiszen a gombnyomással az algoritmus nem hal meg, csak újult erővel folytatja korábbi tevékenységét.
Mi, felhasználók azonban megpróbálhatunk okosabbak lenni, ha ügyelünk, milyen tartalmakat kedvelünk, miket osztunk meg és kiket követünk. Így jobbá tehetjük az algoritmus munkáját, és azt is elérhetjük, hogy ne azt kelljen éreznünk, hogy ellenünk, hanem hogy nekünk dolgozik.
Kamaszbarát lehetőségek
Az újrakezdést – maga az Instagram is ezt javasolja – érdemes összekötni egy kis szelektálással. A legtöbb felhasználó akár tíz éve is használja már a felületet, ennyi idő alatt történhetnek olyan változások, és mi magunk is változhatunk annyira, hogy bizonyos oldalakat és személyeket ne kövessünk tovább. Ezek kikövetésével is elősegíthetjük, hogy a jövőben jobban személyre szabott tartalmakat kapjunk.
Egyébként az is fontos, hogy ezek az új lehetőségek segítséget jelenthetnek azoknak a szülőknek is, akik úgy érzik, teljesen elvesztették a fonalat tinédzser gyerekük online életével kapcsolatban. A „reset” gomb bevezetésével olyan új eszközök is életbe lépnek majd, amelyek segítenek a tiniknek nagyobb kontrolt gyakorolni saját fiókjuk felett, nemcsak az „ajánlások” tekintetében. Azt hiszem, ha ez a lehetőség elérhető lesz, én gondolkodás nélkül rá fogok kattintani. Kíváncsi vagyok, lesz-e hiányérzetem utána. Ha lesz, sebaj, majd arra is ajánl valamit az algoritmus.
Kiemelt kép: Getty Images