- Végre itt a tél! Összeírtuk a legfontosabb dátumokat.
- Közeleg a napforduló, a téli szünet, a karácsony, a szilveszter és az újév.
- De a farsangról is szót ejtünk.
Kis vörösbegyünk (aki a cikk nyitóképén didereg) egész a tavasztól kezdve az őszön át mostanáig elkísért minket… Időközben magára szedett egy kis extra védelmet a ránk leselkedő hideg (és a tápanyagforrások megcsappanása) okán. Most meglepődve szemléli a lehullott (mire cikkünk megjelenik, talán már fel is olvadt) hórétegeket. Belehallgat a nagy, hófödte csöndbe, és nem is érti, hova tüsténkedünk mi, emberek. Lássuk hát!
2024 advent
Idén december elseje épp vasárnapra esik, így a hónap első napjával kezdetét is veszi az adventi időszak. Az adventi koszorú első, reményt jelképező gyertyáját tehát most vasárnap gyúltjuk meg. Ezután, december 8-án a másodikat, ami a béke; 15-én a harmadikat, a rózsaszínt, ami az öröm; végül 22-én a negyediket, ami a szeretet ideáját testesíti meg.
2024 Mikulás
Ne feledjük azt sem, hogy jövő hét péntek reggelre hagyja ott ajándékait a Télapó az előző este kikészített csizmácskákban! Persze, néhány Lappföldhöz közelebb eső háztartásban megeshet, hogy már december 5-én este megérkezik a Mikulás – az igazán szemfülesek tehát már akkor kiszúrhatják, ahogy éppen a puttonyából pakol. De az se lepődjön meg, akihez esetleg csak december 6-án este ér oda: hosszú a Télapó listája, de biztos, hogy mindenkihez elér!
2024 Luca-nap
2024-ben péntekre esik december 13-a, azaz Szent Lúcia fényes ünnepe. A babonások már most megtehetik a szükséges előkészületeket a balszerencse elkerülésére – míg a többiek a megszokott Luca-napi hagyományoknak áldozhatnak.
Mindenki vésse azonban eszébe, hogy a népszokás szerint ezen a napon tilos fonni, sütni, mosni, de még kölcsönadni is.
Ellenben ajánlott elkezdeni a Luca-széket, illetve a Dunántúlon szokás Luca-tököt is készíteni (épp mint halloweenkor). A lucapogácsát süssük meg előre, hajnalban engedjük be a lucázókat, napközben próbáljunk ki többféle jóslást is, és keltessünk lucabúzát, ha van! Jó szórakozást!
2024 téli szünet
A 2024-es téli szünet hivatalosan december 21-étől (szombattól) 2025. január 5-éig (vasárnapig) tart. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy a gyerekeknek idén december 20-án, pénteken kell utoljára átlépniük az iskola küszöbét, 2025-ben először pedig január 6-án, hétfőn. Reméljük, házit sem kapnak, és az első héten sem témazáróval várják vissza őket a tanárok!
2024 téli napforduló
A Gergely-naptár bevezetése előtt Luca napjára esett az év legrövidebb napja. Ma már egy héttel később jegyezzük a téli napfordulót: december 21-én (néha 22-én). 2024 leghosszabb éjszakája is december 21-én lesz, ezután ismét, apránként, egyre tovább lesz világos, de összességében még mindig sokáig az éjszakáink lesznek a hosszabbak (egészen a március 20-i nap-éj egyenlőségig).
A csillagászati tél kezdetét is jelentő december 21. az év legsötétebb napja, amit ősidők óta misztikus többlettel tölt meg az emberiség.
És hogy mennyire lesz sötét december 21-én? Nos, elég annyit mondanunk, hogy nem érdemes világosságra számítanunk reggel 7:28 előtt, majd délután 15:54-kor már fel is kapcsolhatjuk a villanyt. (Viszonyításképp: mostanában ennél egy fél órával hamarabb pirkad, de nagyjából ugyanakkor bukik le a Nap a horizonton.)
2024 szenteste
2024-ben december 24-e keddre esik – sok munkahelyen még aznap is be kell menni dolgozni sajnos. És persze sokan vannak, akik az ünnepek alatt végig dolgoznak… Nekik kívánjuk, hogy a közeljövőben be tudják pótolni a most kimaradó pihenést!
A legtöbb magyar családban szenteste jön a Jézuska is, majd irány az éjféli mise – de ahány otthon, annyi szokás. A lényeg, hogy békében együtt legyünk a szeretteinkkel – legyenek ők a rokonaink, barátaink, szerelmünk, egy-két háziállat, vagy csak mi, magunk.
2024 karácsony
December 25-e karácsony első, 26-a pedig értelemszerűen a második napja. A kereszténység ekkor ünnepli Jézus születését – bár tudjuk, ennek pontos dátuma valójában nem ismert.
Az első nikaiai zsinaton (melyet I. Konstantin római császár hívott össze 325-ben) döntöttek úgy a jelenlévő püspökök, hogy december 25-e Jézus Krisztus földi születésének emléknapja, ezzel együtt pedig az öröm és békesség, a család és gyermekség, az otthon és szülőföld ünnepe. Ez lett a kereszténység második legnagyobb ünnepe is – a húsvét után.
2024 szilveszter és 2025 újév
Alig néhány nappal a bejgli-hegyek meghódítása után ránk is köszönt egy újabb ünnep, az év utolsó napja, a szilveszter, ami idén ugyancsak keddre esik. Bele sem akarunk gondolni, milyen érzés lesz január másodikán újra munkába menni… Persze, az igazán előrelátóak (és azok, akiknek még maradt erre kreditje) előre szabadságolták magukat január első hetének két munkanapjáról. Sőt, talán el is utaznak, hogy még véletlenül se állítsanak be hozzájuk a rokonok lencsét dobálva, ördögnyelvet fújva.
Kapcsolódó: 4 európai kistelepülés, aminek különösen jól áll a tél
Szerencsére azért nem mindenki veszi ilyen morcosan az év végi ünneplést és az újabb év köszöntését. Fontos azonban megjegyezni, hogy a babona szerint ahogyan az év első napját töltjük, úgy fog telni az összes többi is. Kerüljük hát elsején a bosszankodást, a takarítást, a főzést és bármilyen házimunkát! Legyen ez a mi napunk, foglalkozzunk kizárólag jóleső tevékenységekkel, pihenjünk nagyokat, látogassuk meg a szeretteinket, társasjátékozzunk, olvassunk, táncoljunk – vagy amihez épp kedvünk szottyan!
2025 vízkereszt
A nappalit beragyogó karácsonyfát a hagyomány szerint vízkeresztkor kell leszedni (de mi nem fogunk senkinek sem árulkodni, ha nálad éppenséggel még februárban is teljes pompájában tündököl). A január 6-án esedékes vízkereszt jelzi a katolikus egyházban a karácsonyi ünnepkör végét, véglegesen pedig a vízkeresztet követő vasárnap zárja le ezt az időszakot. Ez 2025-ben január 12-e vasárnap lesz, vízkereszt ugyanis a „kedvenc” napunkra, hétfőre esik.
Mikor lesz farsang 2025-ben?
Magyarországon a vízkereszt egyben a farsangi időszak kezdetét is jelenti, tehát tulajdonképpen már az előző pontban megválaszoltuk a fenti kérdést.
Első napja tehát január 6-a, az utolsó pedig húshagyókedd, ami 2025-ben március 4-ére esik.
A hagyományok szerint utóbbi napon szabad utoljára húst enni és általában véve lakmározni a nagyböjt előtt. (Persze még előtte, torkos csütörtökön – ami 2025-ben február 27-én lesz – „inkább a has fakadjon, mintsem az étel megmaradjon!”) Húshagyókedd egyben a nagyobb farsangi ünnepségek napja is általában, ekkor égetnek sok helyen kisze-, azaz szalmabábut, esetleg koporsót. Ezzel jelképesen is lezárják a farsangi időszakot és a telet.
2025 Valentin-nap
És következzen végül a sokak által átkozott, de még többek által imádott Valentin-nap! Utóbbi csoport képviselői számára jó hír, hogy 2025-ben nem is eshetne randizásra alkalmasabb napra a szerelmesek ünnepe, hiszen épp pénteken lesz! A többiek pedig készüljenek fel rá, hogy már a február 14-ét megelőző hetekben el fogja árasztani a boltokat a szívecske formájú bonbonok, rózsaszín és piros asztali díszek, rózsacsokrok garmadája, és a csapból is szerelmes számok folynak majd.
A Bálintoknak pedig előre is boldog névnapot kívánunk!
Kapcsolódó: 5 európai város, ami sokkal szebb tél idején
Kiemelt kép: Getty Images