- A kölest sokáig méltatlanul alábecsülték, ma azonban igazi gyógyító, gluténmentes szuperélelmiszer.
- Egészséges, finom, fenntartható és sokoldalú – megmutatjuk, hogyan fogyaszd nap mint nap változatosan a kölest.
- A köles egyes tudományos kutatások szerint a rák megelőzésében és kezelésében is a segítségünkre lehet.
A köles egy kisszemű, durvább textúrájú egészséges gabonaféle, melyet leginkább az indiai, az ázsiai és az afrikai konyha kedvelt hozzávalói között találunk, de a reformdiétáknak hála egyre többször bukkan fel mindennapi étkezésünkben is. Ám amikor a kölesre gondolunk, korántsem egyetlen élelmiszerről beszélünk, hiszen számtalan fajtája és formája ismert a hajszálágún át a rókafarkú kölesen keresztül az indiai változatig.
Hazánkban főként egyszerű termesztett kölest fogyasztunk, méghozzá már ősidők óta, ugyanis ez a köretfajta az egyik legrégebbi, időközben elfeledett – ám a gluténmentes életmód miatt újból felfedezett – szuperélelmiszerünk. A középkorban a szegények egyik fő tápláléka a köleskása volt, csak időközben a burgonya és a búza kissé háttérbe szorította, hogy aztán napjainkban ismét reneszánszát élje, köszönhetően megannyi jótékony hatásának.
Takarmányból szuperélelmiszer
Mielőtt a különféle életmódváltó programok, a mentes étkezés vagy a megelőző diéták felfedezték volna maguknak, a kölest bizony meglehetősen alábecsülték. A nyugati országokban leginkább madáreleség, takarmány, liszt és alkoholos italok előállításra használták, ezzel szemben Ázsia és Afrika területein már idejekorán felismerték fantasztikus gyógyhatásait. Mi több, a kölest Indiában, Kínában és a Közel-Keleten már célzottan gyógyászati alapanyagként használták emésztési, méregtelenítő és általános egészségjavító hatása miatt.
Régóta tiltólistás ételről derült ki, hogy nagyon is egészséges
Ám az elmúlt évtizedekben az egészségtudatosság növekedésével, valamint az alternatív és gluténmentes diéták felfutásával ez a tápláló, egészséges gabona világszerte ismét szuperélelmiszer státuszba emelkedett. A köles ugyanis gazdag rost-, fehérje-, vitamin- és ásványianyag-forrás, valamint gluténmentessége miatt a cöliákiások és gluténérzékenyek is bátran beépíthetik étrendjükbe.
A kölesfélék ezen felül segítenek csökkenteni a vércukor- és koleszterinszintet, erősítik a csontokat, jótékonyan hatnak a szív- és érrendszerre, sőt, még a szervezet degeneratív folyamatait is képesek megállítani.
Egészséges, finom, fenntartható és sokoldalú
Másik nagy előnye – az egészségre gyakorolt pozitív hatáson túl –, hogy alacsony karbonlábnyommal rendelkezik, kevéssé vízigényes, és magas hőmérsékleten is könnyen megterem. Mivel nagy mennyiségben tartalmaznak szénhidrátot, esszenciális aminosavakat, kalciumot, magnéziumot, vasat és cinket, valamint B-vitaminokat, a kölesféléket érdemes a legváltozatosabb módon beépítenünk étrendünkbe.
És hogy ezt miként tehetjük meg? Noha egyszerű köretként is ízletes, sokkal többet kihozhatunk ebből a sokoldalú, tápláló gabonaféléből egy kis extra fantáziával.
Készülhet belőle köleskása vagy puding növényi tejjel, saláta fűszerekkel és olívaolajjal,
vagy kölesfelfújt, ami sós és édes változatban is elkészíthető. Liszt formájában gluténmentes kenyerek, lepények és péksütemények alapanyaga lehet, rizs helyett tálalhatjuk kölesrizottóként, hús helyett falafelgolyóként, de készülhet belőle egészséges reggelialternatíva is, ha már unjuk a zabkását.
5 nyomós ok, amiért érdemes kölest fogyasztani
A lehetőségek száma szinte végtelen, miközben minden egyes falattal anyagcserénket és szervezetünket támogatjuk. De vajon miben jár még az élen ez az ősi gabonaféle?
1. Értékes antioxidánsokban gazdag
A köles antioxidánsokat és olyan fitokémiai anyagokat tartalmaz, melyek számos módon támogatják szervezetünket. A benne található fenolok például megvédik a sejteket a szabad gyökök okozta oxidatív stressz káros hatásaitól. Emellett a köles proantocianidint is tartalmaz, amely a jó vérkeringés fenntartásában, a gyulladások csökkentésében is segítségünkre lehet, illetve hozzájárul az anyagcsere normál működéséhez is. A köles továbbá gazdag C- és E-vitaminban, melyek szintén fontos antioxidánsok és természetes módon támogatják a sejtek védelmét.
2. Segíthet kordában tartani a vércukorszintet
A köles alacsony glikémiás indexű élelmiszer, vagyis lassan emeli meg a vércukorszintet, így hosszabb ideig biztosít energiát, anélkül hogy hirtelen ingadozásokat okozna. De nem csak emiatt hatékony! A már említett antioxidánsok révén a köles csökkenti a gyulladást a szervezetben, miközben a benne található rostok lassítják a glükóz felszívódását a bélben, így együttes hatásukkal enyhíthetik a diabétesz tüneteit és szövődményeit.
3. Támogatja a súlyvesztést
A gyulladáscsökkentő köles pozitívan hat a bélflórára, anyagcserénk támogatásán/védelmén keresztül pedig az elhízást is képes kontrollálni. Egy tanulmány kimutatta, azok a résztvevők, akik 21 napnál tovább (akár 4 hónapig bezárólag) fogyasztottak kölest, 7%-os testtömegindex-csökkenésről számoltak be. A rost és a fehérje együttműködve ugyanis segítenek abban, hogy a étkezések során jóllakottnak érezzük magunkat, így kevésbé engedünk a feltámadó nassolásvágynak.
4. Felveheti a harcot a rákos sejtekkel
Kutatások rámutattak, bizonyos kölesfélék (kodaköles, cirok) segíthetnek megfékezni a rákos sejtek növekedését, különösen a vastagbélben, az emlőben és a májban. Bár ahhoz, hogy a szakértők biztosan kijelentsék, több vizsgálatra van szükség, egyelőre úgy tűnik, a folyamatot a kölesben található polifenolok (mint a ferulinsav és a p-kumársav) támogatják – erős antioxidáns hatásuknak köszönhetően gátolják a rákos sejtek túlszaporodását, továbbá elősegítik pusztulásukat.
5. Csökkenti a koleszterinszintet
Amennyiben rendszeresen fogyasztunk kölest, az a felsoroltakon túl a koleszterinszintünkre is jótékony hatással lehet. Egy kutatás szerint a köles segít csökkenteni a rossz koleszterint (nagy sűrűségű lipoprotein – HDL) és zsírokat a vérben, miközben növeli a jó koleszterin (alacsony sűrűségű lipoprotein – LDL) szintjét. Ha túl sok LDL-koleszterin van a vérünkben, a felesleg lerakódva csökkentheti a véráramlást, így növeli a szív- és érrendszeri betegségek, a szívroham vagy a stroke kockázatát.
Ám ha növeljük a vérünkben a HDL, azaz a jó koleszterin szintjét – például köles, rostokban gazdag ételek, zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák fogyasztásával –, azzal hosszú távon a szív- és érrendszeri betegségek veszélye is csökken.
Plusz 10 gramm ebből az ételből, és máris csökkenhet a rák esélye
Kiemelt kép: Getty Images