ébredés éjjel visszaalvás

Gyakran felébredsz hajnali 3-kor? Egyperces trükk segít visszaaludni!

Pisilés, idegesség, horkolás, apnoé, asztma – ez csak pár ok, ami miatt rengetegen felébrendnek az éjszaka közepén. Nagyobb baj, hogy többségük képtelen utána visszaaludni és így kialvatlanok, kimerültek lesznek.
  • Az éjjeli, hajnali ébredés mögött több ok is lehet, a probléma az, ha nem tudunk visszaaludni.
  • A legtöbben hajnali 3-kor ébrednek fel, ez a kortizol hormon miatt van.
  • Ha stresszesek vagyunk, akkor több kortizol termelődik, de egy szemtorna segíthet gyorsan visszaaludni.

A rossz alvásnak és az alvásmegvonásnak a szervezetre nézve több súlyos következménye is lehet. Árt a szívnek, idegrendszernek, az anyagcserének – így a cukorbetegség kockázata is nő, valamint a kialvatlanság hosszú távon hízáshoz vezet.

Ha huzamosabb ideig rosszul (sok megszakítással) vagy keveset alszunk, akkor persze mindenképp forduljunk orvoshoz, mert lehet, hogy betegség vagy szervi működési probléma van az alvászavar hátterében.

Milyen okokból ébredünk fel éjjel 3-kor?

Korábban már írtunk arról, hogy az éjjeli ébredésnek számtalan oka lehet. Az öt leggyakoribb ok a pisilési és székelési inger, a gyomorégés, szorongás (stressz) és az alvási apnoé (légzéskimaradás). Egyiket-másikat egyszerűen orvosolhatjuk:

  1. Éjszakai pisilés: Lefekvés előtt 2-3 órával már ne igyunk és ne együnk levest. Ha éjjel 2 alkalomnál többször megyünk ki a mosdóba, akkor már érdemes orvoshoz fordulni. 
  2. Észkakai székelés: Az éjszakai inger oka vagy szorongás vagy ételallergia jele lehet. Ha állandósul az éjszakai kakilás, akkor mindenképp kérjünk orvosi vizsgálatot, nem elváltozás vagy allergia is állhat a háttérben.
  3. Éjjeli gyomorégés: A reflux ma már népbetegség. Délután kerüljük a savas, szénsavas, savanyú és csípős élelmiszereket, lefekvés előtt 3 órával már ne együnk. Ne aludjunk a jobb oldalunkon, mert akkor a gyomorsav szabad utat kap a nyelőcsőbe.
  4. Éjszakai szorongás: A szorongás megemeli annak a hormonnak a szintjét, ami azért felelős, hogy reggel felébredjünk. Kicsit lejjebb kitérünk erre a hormonra, a kortizolra. 
  5. Alvási apnoé: Az apnoé azt jelenti, hogy alvás közben kimarad néhány lélegzetvétel, majd visszaáll a rendes légzés. Sokan felébrednek a légzéskimaradásra. Az apnoét általában túlsúly okozza, és a dohányzás is hajlamosít rá, tehát, ha kiderült, hogy légzéskimaradással állunk szemben, akkor a javuláshoz elengedhetetlen az életmódváltás.
ébredés éjjel visszaalvás

Altatók helyett próbáljunk meg természetes módszerrel visszaaludni, ha éjjeli 3-kor felébredünk (Fotó: Getty Images)

Kapcsolódó: Ez a katonai meditációs technikai is segíthet visszaaludni, ha éjjel felébredünk

Kortizol és éjjeli ébredés

Az alvást hormonok befolyásolják, de az éjjel közepén is felborulhat a hormontermelés. A melatonin hormon felelős az elalvásért, a kortizol pedig az ébredésért. A kortizol valójában ébresztő hormon, amiből reggelente kellene a legtöbbet termelnie a szervezetnek, viszont a kortizolszint stressz hatására tartósan megnövekedhet, és éjjel is felébredünk tőle.

Csökkentsük a stresszt, korlátozzuk a napi koffeinbevitelt, mozogjunk eleget és együnk egészségesen,

így a kortizolszint újra normális ütemben és mértékben fog termelődni.

Vannak azonban olyan időszakok, amikor az ember feszültebb, aggódik, sok dolga van, és a gondolatai (értsd stressz és a kortizol) ébren tartják. Ebben az esetben segíthet ez a természetes és egyszerű módszer a visszaalvásban.

Szemtorna segíthet a visszaalvásban

Egy amerikai wellneszguru, Heather Gordon a TikTok-csatornáján mutatott be egy pofonegyszerű trükköt, ami neki mindig segít: állítólag egy kör torna után már sikerül is visszaaludnia.

Egy speciális szemtornát mutat be, aminek van is tudományos alapja. Ugyanis ez gyakorlat az akaratlan szemmozgásokat imitálja, amelyek mély alvási fázisban természetesen jelentkeznek.

@prettysickheather Sleep Hacks, Sleep Tips, Sleep Routine, Wellness Tips, Insomnia, Menopause, Women Over 40, Women Over 50, Over 40, Over 50, GenX #sleep #sleephacks #insomnia #sleeptime #sleeproutine #womenover40 #womenover50 #menopause #genx #menopause #wellness ♬ original sound - Pretty Sick Heather

A videóban nyitott szemmel láthatod a gyakorlatot, de ezt csukott szemmel kell csinálni. Először nézz csukott szemhéjjal fölfelé, lefelé, majd jobbra, balra, aztán körözz óra járásával megfelelően és vissza, végül pedig bandzsíts. És ezt ismételd addig, amíg vissza nem tudsz aludni.

Ugye, hogy nem bonyolult? Csak használjon…

Kapcsolódó: Felébredtél éjjel? Ezt semmiképp ne csináld!

Kiemelt kép: Getty Images