Amikor házasságot kötünk, biztosak vagyunk abban, hogy a mi döntésünk valóban egy életre szól. Ha később valami miatt mégis válásra kerül sor, életünk egyik legnagyobb kihívásával szembesülünk, hiszen amellett, hogy el kell gyászolnunk egy korábban boldog párkapcsolatot, sokszor még komoly konfliktusokkal, vitákkal is szembe kell néznünk. Természetes, hogy ilyenkor mindketten ingerlékenyek vagyunk, az ellenségeskedést azonban érdemes elkerülnünk: nekünk és házastársunknak is sokkal könnyebb, ha a válás közös megegyezéssel, békében zajlik. De hogyan lehetséges ez? Ezt vizsgáljuk az alábbiakban.
Fogadjuk el, hogy nem csak nekünk nehéz
Amikor megszületett a döntés, hogy felbontjuk a házasságunkat, rengeteg érzelem kavarog bennünk. Természetesen szomorúak vagyunk, emellett azonban haragot, csalódottságot is érzünk, melyek elsősorban a házastársunk ellen irányulnak. Ezekhez az érzésekhez minden jogunk megvan, hiszen amikor kimondtuk az igent, nem erre a végkifejletre számítottunk. Azt azonban fontos elfogadnunk, hogy – néhány kivételes esettől eltekintve – a másik félben is hasonló érzések kavarognak ilyenkor; ez akkor is így van, ha elsősorban ő a felelős a kapcsolat megromlásáért.
Mindketten gyászolunk, ezt pedig mindannyian másként fejezzük ki, ne becsüljük le tehát a másik fájdalmát, frusztrációját sem. Adjunk egy kis időt arra, hogy lenyugodjanak a kedélyek, majd kíséreljük meg a konfliktusok rendezését.
Tisztázzuk a legfontosabb kérdéseket
Miután a kezdeti, felfokozott hangulat egy kicsit enyhült, próbáljunk meg a másikkal egy beszélgetést kezdeményezni, ami során a házasság felbontásával kapcsolatos legfontosabb kérdéseket tisztázhatjuk. Ha a célunk az, hogy a válás közös megegyezéssel történjen, az alábbi témákban kell egyezségre jutnunk: a közös gyermek feletti szülői felügyelet gyakorlása, a különélő szülő és a gyermek közötti kapcsolattartás, a gyerektartás, a házastársi közös lakás használata, valamint – bár erre meglehetősen ritkán kerül sor – a házastársi tartás kérdése.
Ha gyermekeink vannak, először a velük kapcsolatos kérdéseket vitassuk meg, ennek során pedig próbáljuk meg félretenni a sértettségünket: a szülői felügyeleti jog gyakorlását nagyrészt szabadon rendezhetjük, így akár közös felügyeletben is megállapodhatunk, ekkor a kapcsolattartás kérdésében nem kell megegyeznünk, csupán a gyermek lakóhelyét szükséges tisztáznunk.
Fontos, hogy a vagyonmegosztás kérdésében – ami sokszor a legbonyolultabb téma a válás során – most nem feltétlenül kell megállapodnunk, egyedül azt kell eldöntenünk, hogy a jövőben melyikünk használja a közösen lakott ingatlant.
Próbáljunk hatékonyan kommunikálni
Már tudjuk, hogy milyen témákban kell egyezségre jutnunk, a kérdés csak az, hogy ez hogyan lehetséges? Ehhez mindkettőnkre szükség lesz: próbáljuk meg egy időre félretenni a sértettségünket, hiszen elsősorban a mi kettőnk – és persze a gyerekeink – érdeke az, hogy megoldást találjunk. Ha nem sikerül közös megegyezéssel véget vetni a házasságnak, egy hosszadalmas válóperre számíthatunk, ahol minden régi sérelem, probléma és vita előkerül majd: a barátainkat, családtagjainkat tanúként hallgatja ki a bíróság, ami mindenki számára kellemetlen és számos konfliktus forrása lehet, ezt pedig mindenképpen érdemes elkerülni.
Ha nem jutunk dűlőre, vegyük igénybe egy mediátor segítségét, aki nagy tapasztalattal és hatékony kommunikációs eszközökkel rendelkezik, így segíthet nekünk abban, hogy megtaláljuk a mindkettőnk számára legmegfelelőbb megoldást. A mediátor célja nem az lesz, hogy igazságot tegyen, és eldöntse, melyikünk hibázott a házasságunk fennállása alatt, hanem az, hogy mindkettőnket ugyanolyan mértékben támogasson egy elfogadható kompromisszum elérésében.
Tekintsünk a jövőbe
Ha bizonyosan eldőlt az, hogy a házasságunk véget ért, egy nehéz időszak következik. Fontos azonban, hogy ne felejtsük el: ez a megterhelő periódus előbb-utóbb véget ér. Gyorsabban elérkezik az enyhülés akkor, ha hatékonyan tudunk együtt dolgozni, és a válás közös megegyezéssel mehet végbe: tegyünk meg mindent ennek érdekében, hogy minél hamarabb magunk mögött tudhassuk ezt az időszakot és mindketten elindulhassunk egy új, nyugodtabb jövő felé.