Ahány ház, annyiféle krumplis tészta. Ebben a receptben egy klasszikus, szaftos verziót mutatunk, amivel nem lehet hibázni.

Grenadírmars. Gránátos kocka. Krumplis tészta. Hívjuk akárhogy, isteni finom, olcsó és szívet melengető fogásról van szó, amit százezrek imádnak itthon. A paraszti konyha népszerű fogása az Osztrák-Magyar Monarchia idején kapta németes hangzású nevét. Grenadiernak eredetileg a gránátos katonákat (azokat, akik várostromnál, erődítések leküzdésénél kis kézi gránátokat dobáltak az ellenségre) hívták.

A katonák ellátása, élelmezése hadosztálytól függetlenül mindig költséges dolog volt, így a laktató, kalória- és szénhidrátdús ételek minden korban befutók voltak, ha hadi élelmezésről volt szó. A krumplis tészta pedig az egyik legnépszerűbb fogás volt a gránátos katonák körében is.

Noha gránátot a legtöbben nem vetünk, és mi tagadás, nem lenne rossz valamivel óvatosabban bánni a kalóriákkal is, a krumplis tészta a ma civil emberének is nagy kedvence. Ki kicsit szaftosabban, ki inkább szárazabban, odapörkölve szereti, a lényeg, hogy jó borsos legyen, és ne maradjon el mellőle a kovászos uborka sem. Ebben a cikkben egy klasszikus verziót mutatunk, olyat, ami mindig beválik, és amit nem tilos kicsit a saját és a család ízlésére formálni sem. 

krumplis tészta recept

A krumplis tészta főszereplője a jó minőségű krumpli (Fotó: Pixabay)

Klasszikus krumplis tészta recept

Így készül tehát a finom, szaftos krumplis tészta:

Hozzávalók (4 személyre):

  • 800 g krumpli
  • 300 g kocka- vagy lebbencstészta
  • 2 nagy fej vöröshagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 2-3 evőkanál zsír
  • 2 teáskanál őrölt pirospaprika
  • só ízlés szerint
  • sok-sok frissen őrölt fekete bors

Elkészítés:

  1. A hagymát apróra vágjuk, majd zsíron megpirítjuk.
  2. Ha megpirul, hozzáadjuk a pirospaprikát, majd a kisebb kockákra vágott krumplit, összeforgatjuk és pár percig pirítjuk.
  3. Ha kicsit megpirult, felöntjük annyi vízzel, amennyi nagyon szűken lepi csak el, a vizet alaposan megsózzuk, majd fedő alatt puhára pároljuk a krumplit.
  4. Közben kifőzzük a tésztát is. Ne főzzük túl, az al denténél is lehet egy lehelettel ressebb! 
  5. Amikor a krumpli megfőtt, kicsit összetörjük. Fontos: nem kell pürét csinálni belőle, jó, ha maradnak benne nagyobb darabok.
  6. A főtt krumplihoz hozzákeverjük a tésztát és kicsit még pirítjuk a keveréket. 
  7. Alaposan megborsozzuk, majd tálaljuk.
  8. Melegen, savanyúsággal kínáljuk. 

Fogyasszuk el frissen, mert másnapra a tészta nagyon megszívja magát, a tűzről azon frissiben levéve viszont az egyik legfinomabb gyorsételünk!

Így lesz tökéletes a krumplis tészta

Mivel nagyon egyszerű ételről van szó, az alapanyagok minősége kulcsfontosságú, ha krumplis tésztáról van szó. Jó minőségű tésztával (akár házival), és friss, hibátlan krumpliból és hagymából készítsük. A tésztát ne főzzük túl, mert a krumplis raguban állva még jobban szétesik majd, és az egész pépessé válhat. Érdemes figyelni arra is, hogy a paprika hozzáadásakor ne legyen nagy lángon az étel: ha a paprika megég, meg is keseredhet. 

Ha szeretnénk a krumplis tésztát tartalmasabbá tenni, bátran adjunk hozzá szalonnát, kolbászt vagy virslit, a tetejét nyugodtan koronázhatjuk tejföllel, petrezselyemmel is, nem fogjuk megbánni. Ahány ház, annyi szokás: ha kicsit szárazabban szeretjük, bátran pirítsunk oda neki, a kissé túlsült részek nagyon jót tesznek az ételnek. Ha nem érezzük elég szaftosnak, adjunk hozzá kevés vizet vagy zsiradékot, ilyenkor viszont ellenőrizzük még egyszer az ízt.!

Kapcsolódó: És mit szólnál egy kifejezetten extra krumplis tésztához

Kiemelt kép: Getty Images