- A koleszterin nélkülözhetetlen vegyület egészségünk fenntartásában.
- Ám a magas koleszterinszint súlyos problémát okozhat létfontosságú szerveinkben.
- A diagnózis vérvétellel állapítható fel, de akkor sem árt gyanakodnunk, ha az alábbi rejtett jeleket tapasztaljuk.
A koleszterin gyakorlatilag egy viaszszerű testzsírtípus, melyet egyrészt állati eredetű ételekkel viszünk be, másrészt a májunk természetes módon is termeli. Az így létrejött koleszterin egy részét szervezetünk epesavakká alakítja, majd a széklettel együtt távozik, míg másik része a bélrendszeren keresztül visszaszívódik, ami egy bizonyos mennyiségig rendkívül hasznos.
A koleszterin ugyanis nem az ellenségünk, sőt, nélkülözhetetlen az egészségünkhöz, hiszen sejtjeink alapvető alkotóeleme.
Részt vesz a hormontermelésben és a D-vitamin felszívódásában is. A probléma ott kezdődik, amikor szintje túlságosan magasra emelkedik a vérben, melyből akár végzetes szív- és érrendszeri betegségek is következhetnek. A legfrissebb adatok szerint hazánkban gyakorlatilag minden második embernek magas a koleszterinszintje, melynek hátterében leginkább étrendi és életmódbeli tényezők állnak.
Ráadásul ezek nagy része sokáig kezeletlen marad, ugyanis a magas koleszterin nem jár együtt fájdalmas vagy látványos tünetekkel, így észrevétlenül roncsolja szervezetünket addig, amíg komolyabb egészségi problémákat nem okoz.
Ám ahhoz, hogy kiderüljön, magas-e a koleszterinszintünk, mindenekelőtt vérvizsgálatra van szükség.
Ezt ráadásul 20 éves kor felett a szakértők szerint 4–6 évente érdemes újra elvégeztetni, különösen, ha a családunkban korábban már előfordult magas koleszterinszint, vagy vérnyomásprobléma, esetleg súlyfelesleggel küzdünk vagy dohányzunk.
Ez történik, ha nem csökkentjük idejében a koleszterinszintet
A koleszterin nem képes önállóan mozogni a véráramban, ehhez szüksége van lipoprotein nevű részecskékre, melynek két fontos típusa van: az alacsony sűrűségű lipoproteinek (LDL), azaz a „rossz” koleszterin, valamint a magas sűrűségű lipoproteinek (HDL), azaz a „jó” koleszterin. Amennyiben az LDL-koleszterin-szintje túl magassá válik (vagy a HDL túl alacsony lesz), az említett zsíros lerakódások a szívben, a tüdőben és az agyban is végzetes állapotokat okozhatnak.
Tehát a megfelelő egyensúly fenntartásához kerülnünk kell a koleszterindús, vagy túlzottan zsíros ételek (vörös húsok, sajtok, péksütemények, feldolgozott élelmiszerek stb.) fogyasztását. Emellett ügyelnünk kell arra, hogy növeljük a HDL, vagyis a jó koleszterin szintjét a szervezetünkben, ami képes a már lerakódott koleszterint az érfalból visszaszállítani a májba, ahol aztán lebomlik.
Kapcsolódó: Anyánktól örököljük a jó zsírt – Mi ez, és hogyan segít az elhízás ellen?
És hogy mi történik, ha mégis kezeletlenül marad a magas koleszterinszint? Az említett zsíros lerakódások miatt jelentősen csökken az artériák átmérője, létfontosságú szerveink nem jutnak elegendő oxigéndús vérhez, ami súlyosabb esetben érelzáródáshoz, szívinfarktushoz vezethet.
Arról nem is beszélve, hogy a magas vérnyomás hatására ezek a lerakódások még sérülhetnek is, a kicsapódó vérlemezkék aztán felgyülemlenek az érben, vérrögöt, trombózist, szívinfarktust vagy stroke-ot okozva. Az ehhez hasonló krónikus állapotok szerencsére vérvételkor előzetesen felismerhetők és még időben kezelhetők, de akkor sem árt gyanakodnunk, ha az alábbi rejtett jeleket tapasztaljuk.
Jelek, melyek elárulják, ha magas a koleszterin szintje
Lássuk, melyek a magas koleszterin legkönnyebben észrevehető jelei!
1. Légszomj
A légszomj gyakran arra utal, hogy szívünk az erek beszűkülése miatt nem kap elegendő oxigéndús vért, ami akár a magas koleszterin számlájára is írható lehet. A zsíros lerakódások okozta kóros állapot, az érelmeszesedés, súlyos szív- és érrendszeri problémákhoz vezethet, ezért ha megmagyarázhatatlan légszomjat tapasztalunk – akár pihenés vagy könnyű fizikai munka közben is – érdemes mielőbb ellenőriztetnünk koleszterinszintünket.
Kapcsolódó: Epekő, vesekő, mitől lesznek, mit okoznak, mit kezdjünk velük?
2. Hányinger
Természetesen a hányinger számos betegség jele lehet, de ide értendő a magas koleszterinszint is. Ahogy csökken a szívbe áramló vér mennyisége, hányingert vagy egyéb kellemetlen testi tüneteket tapasztalhatunk. Mindez gyakran társul olyan súlyosabb állapotokkal, mint például a szívroham vagy a koszorúérgörcs – utóbbi esetében a mellkasi fájdalom légszomjjal és hányingerrel együtt jelentkezik. Ha tartósan gyötör bennünket hányinger és egyéb gyanús tüneteket is észlelünk, azonnal forduljunk orvoshoz és kérjünk vérvizsgálatot!
3. Hideg lábak és lábizomgyengeség
A hideg végtagok és a lábzsibbadás a rossz keringés jelei lehetnek, nem mellesleg arra utalhatnak, hogy magas a koleszterinszintünk. A PAD, vagyis a perifériás artériás betegség során a zsíros lerakódások beszűkítik a lábakban található ereket, ezzel pedig csökkentik a megfelelő véráramlást, amitől végtagjainkat még mozgás közben is hidegnek érezhetjük.
4. Lassan gyógyuló lábfekélyek
Ugyancsak a rossz vérkeringés következménye lehet, ha a lábunkon található sebek és fekélyek kifejezetten lassan gyógyulnak. Emögött szintén a beszűkült artériák problémája állhat. Amennyiben tartósan sebek és fekélyek borítják lábunkat, melyek hosszabb távon sem reagálnak a szokásos kezelésre, konzultáljunk orvosunkkal, és érrendszerünk állapota mellett vércukor- és koleszterinszintünkre is fektessünk hangsúlyt a vizsgálatkor.
5. Mellkasi fájdalom vagy nyomásérzés
A már említett koszorúérgörcs, orvosi nevén angina pectoris annak a jele, hogy szívünkben elégtelen a vérellátás, melyről, már jól tudjuk, bizony a magas koleszterinszint miatt beszűkült artériák tehetnek. Ez a típusú fájdalom gyakran fizikai terhelés vagy stressz hatására jelentkezik, amikor a szívnek több oxigénre volna szüksége, s bár számos más állapot következménye is lehet, legyünk körültekintőek. Különösen beszédes, ha más, magas koleszterinszinttel összefüggő tünettel, például légszomjjal vagy hányingerrel együtt tapasztaljuk.
Az sem jó, ha túl alacsony a koleszterin szintje
Nem csoda, ha a magas koleszterinszint kapcsán főként negatív dolgokra gondolunk, hiszen gyakran jár együtt más komoly problémával, cukorbetegséggel, magas vérnyomással és elhízással, ami még tovább súlyosbítja a helyzetet. Noha látható, milyen kockázatos szövődményei lehetnek, ha nem veszik észre időben a magas koleszterinszintet, az sem szerencsés, ha túlságosan alacsony a szervezetünkben ennek a zsírszerű vegyületnek az értéke.
A kórosan alacsony koleszterinszint alultápláltságot és májproblémákat jelezhet, ezért nagyon fontos, hogy a hétköznapokban igyekezzük megőrizni a koleszterin ideális szintjét a szervezetünkben. Ebben a kiegyensúlyozott étrend, az egészséges zsírok, a zöldségek, a gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonák lehetnek a segítségünkre. És persze nem utolsó sorban a rendszeres testmozgás, például egy kiadós napi séta a szabadban, a friss levegőn. Mondani sem kell, hogy cigaretta nélkül!
Kapcsolódó: A menopauza miatt is kialakulhat magas koleszterinszint
Kiemelt kép: Getty Images