- Tévhit, hogy a tetvek az ápolatlan, koszos fejbőrön szeretnek élni.
- A tetű 1,7 millió éve élősködik az élőlényeken, és egyre ellenállóbb.
- A serkéket (a tetű petéit) nagyon nehéz észrevenni, de muszáj megszabadulni azoktól is.
A tetvek a szép, tiszta hajat és fejbőrt szeretik, és minél jobban érzik magukat, annál tovább maradnak és annál gyorsabban szaporodnak. A közösségbe járó gyerekek szüleinek egészen biztosan legalább egyszer (de inkább sokkal többször) meggyűlik a bajuk a tetvekkel, és egy fertőzött gyerek szinte biztos, hogy a családtagoknak is továbbadja a rovarokat.
Ezek a vérszívók nagyjából mindent tudnak, ami a biztos túléléshez kell – és ezért is utáljuk őket ennyire. Mindig résen kell lenni és hetente egyszer átvizsgálni a gyerekek fejét, ha bölcsis, ovis, iskolás, mert a tetvek borzasztó gyorsan szaporodnak, rengeteg petét raknak le akár egyetlen nap alatt is.
A tetű petéje, vagyis a serke egy nagyon apró, kemény, szinte áttetsző hólyagocska a hajtöveken. Ezek a kis serkék okozzák az igazán nagy kihívást, hiszen a kemény burok miatt nem hatnak rájuk a tetűirtó szerek. Ellenállóak, így az a legjobb, ha egyesével lehúzzuk őket a hajszálakról. A tetű a serkéből 6-8 nap után kel ki.
Hogyan távolítsuk el a serkéket?
A serke egy olyan erős, természetes ragasztóval tapad a hajhoz, hogy gyakorlatilag csak egyesével és körömmel lehet száz százalékos hatékonysággal eltávolítani. Persze vannak olyan szerek, hatóanyagok, amelyektől kiszárad, elgyengül a pete, de ettől még kikelhet belőle életképes állat.
Vagyis speciális kezelés ide vagy oda, a serke nem maradhat a hajban.
A serkék csak akkor látványosak, ha egy kupacban már nagyon sok van belőlük, olyankor is inkább korpának tűnik. Persze a gyakorlott szemek rögtön kiszúrják a kis petéket, de még akkor is nagyon nehéz megszabadulni tőlük.
Kapcsolódó: Nem csak a tetű miatt vakarózhatunk – 4 dolog, amitől viszkethet a fejbőr
Hatásos tippek serkék ellen:
- Drasztikus, de a legjobb hatásfokkal kecsegtető megoldás a haj lenyírása, és tetűirtó szeres kezelése. Ha pár milliméteres a séró, akkor nincs esélye a serkéknek. A kezelést hajnyírás után 2-3 alkalommal, 5 napos szünetekkel érdemes megismételni.
- Hosszú hajnál a tetűirtó samponok és oldatok mellett nagyon jó lehet az ecetes-teafaolajos permetezés két kezelés között.
- A forrót sem a tetű, sem a serke nem szereti, így a hajvasaló is sokat segíthet. A megmosott, lekezelt hajat szárítás után magas hőfokon vasaljuk ki. Vigyázzunk, nehogy megégessük a fejbőrt, füleket, mert a serkék nagyon közel lehetnek a fejbőrhöz!
- A tetves fejet minden áldott nap ellenőrizni kell, és le kell egyesével, körömmel húzni a serkét, amit bizony szét is kell nyomni. Ha nagyon tapad, kemény, pukkanós a serke, akkor még életképes, ezért kell megsemmisíteni. Ha a serkét könnyebben le lehetett húzni és nem pukkan, akkor már kiszáradt, tehát vagy kikelt belőle a rovar vagy elhalt a kezelés hatására.
- Természetes olajok serkék ellen, ha szelíd módon akarunk irtani: ha ódzkodunk a vegyszerektől, akkor a teafa, a levendula, a geránium, a borsmenta (12 év fölött), az eukaliptusz (gyerekeknek gyengébb változat), a rozmaring, a kakukkfű és a geránium olaja lehet hatásos.
Így szabadulj meg a tetűtől!
A tetveket nagyon nehéz észrevenni. A 1-4 milliméteres tetvek hetekig eléldegélhetnek a hajban és a fejbőrön anélkül, hogy gyanakodnánk ott létükre. Akkor kezd el viszketni a fej, amikor már sok a csípés és kifejlettek a rovarok.
Egy tetű naponta 6-12 csípést ejthet a fejbőrön.
Hajmosás közben vagy hajszárítás, alapos fésülés alatt vehetjük észre először a fésűben vagy a hajszálak végére lehúzott állatokat. A hosszú, sűrű haj különösen jó búvóhely a tetveknek, így egy loboncos kislánynál hetek után vehetjük csak észre a hajszál végén hintázó egyedeket, amiket véletlenül kifésültünk kefével.
A tetű kezelése:
- Ha tetűirtó oldatot használunk, a szert tegyük a hajra és a fejbőrre a csomagoláson feltüntetett módon. A hatóidő letelte után mossuk meg a hajat, fésüljük át tetűfésűvel, hogy eltávolítsuk a rovarokat. Szárítsuk meg a hajat, és nézzük át alaposan a fejet, húzzuk le egyesével a tetveket.
- Amennyiben tetűirtó samponnal kezeljük a hajat, akkor kövessük az utasításokat, majd szintén jöhet a fém tetűfésű, amivel le tudjuk húzni a döglött vérszívókat. Hajszárítás után megint jöhet a kurkászás, hogy eltávolítsuk a serkéket is.
- Bármilyen módszert választunk, ismételjük meg 5 nap után újra a kezelést akkor is, ha úgy tűnik, nincsenek már élősködők a hajban.
- Az ágyneműt, díszpárnákat, plüssállatokat, a ruhákat – beleértve a kabátokat, sapkákat, sálakat, hajpántokat, fejpátokat is – mossuk ki magas hőfokon. Ha ezt nem tesszük, hónapokig eltarthat a harc a tetvekkel.
Megelőző kezelés tetű ellen
Ha többször is befészkelték már magukat a tetvek egy hajkoronába, akkor valószínűleg nagyon kedvelik az alanyt, a tetű szereti azt a vért. Vannak már nagyon jó megelőző spray-k, samponok, amelyeket akár egész tanévben használhatunk gyerekeknél vagy például sítábor, erdei iskola vagy nyári tábor előtt és alatt is, hogy távol tartsuk a vérszívókat.
Kapcsolódó: Fertőzések, amiket medencében, gyógyfürdőben is elkaphatunk
Kiemelt kép: Getty Images