- A régi szólásokban, közmondásokban fontos szerep jut az állathasonlatoknak is.
- Az állatok viselkedésével kapcsolatos megfigyelések a népi bölcsességekbe is beépültek, hogy humoros és könnyen megjegyezhető formában írjanak körbe egy-egy embertípust vagy élethelyzetet.
- Töltsd ki kvízünket, és derítsd ki, hogy mennyire ismered az állatos szólásokat, mondásokat!
Az állatok évszázadok óta az emberi élet szerves részei, nem meglepő tehát, hogy a magyar nyelvben is kitüntetett helyet kaptak, hála őseink természetközeli, földműves múltjának. Az állatok metaforikus jelentését jól példázzák a magyar nyelvben megtalálható szólások, közmondások, amelyek jellemzően egy-egy klasszikus élethelyzetet vagy emberi viselkedést tükröznek, legyen szó ravaszságról, kapzsiságról, büszkeségről vagy hazugságról – és még sorolhatnánk.
Bár vannak kivételek, az ilyen mondásokban leggyakrabban olyan állatok szerepelnek, amelyek az adott nyelvközösség földrajzi határain belül őshonosak. A kutyának (hűséges), a macskának (öntörvényű), a rókának (ravasz), a kakasnak (büszke) és a nyúlnak (gyáva) például könnyű sztereotip jellemzőket tulajdonítani, hiszen nevük hallatán azonnal világossá válik, hogy milyen tulajdonságokkal rendelkezhet az az ember, akiről a bölcsesség szól.
De a magyar nyelvben akkor sem kell messzire menni az állatos hasonlatokért, ha frappáns, humoros és elgondolkodtató módon írnánk körbe bizonyos élethelyzeteket. Egy egyszerű példával élve: „Ajándék lónak ne nézd a fogát!”, vagyis nem illik a kapott ajándékot kritizálni, anyagi értéke szerint megbecsülni.
Nők Lapja kvíz: Mennyire ismered a magyar közmondásokat?
Nők Lapja kvíz: Ismered az állatos szólásokat, közmondásokat?
Hogy ne legyen annyira egyszerű dolgod, Nők Lapja kvízünkben olyan régi, állatokkal kapcsolatos szólásokat, mondásokat is találsz, amelyek kevésbé gyakoriak manapság a modern köznyelvben. Hallottál már róluk?
Ha készen állsz a megmérettetésre, akkor vágjunk is bele!
Nők Lapja kvíz: mennyire ismered a régies magyar szavakat?
Kiemelt kép: Getty Images
Tesztfotó: Fortepan / Tóth Árpád