Negyvenes éveim elején járó nőként nem vagyok egyedül az élménnyel: minden nap egy kicsit idegenebb az arc, amit a tükörben látok. Nemcsak az űzött vad életforma miatt (rohanok, annyira, hogy néha alig emlékszem, mit csináltam 1-2 órával korábban), de azért is, mert egyre nagyobb a távolság énképem és tükörképem között. Valamit kezdeni kellene az arcbőrömmel.
Belül gyakorlatilag ugyanannak érzem magam, mint aki 18 éves koromban voltam, ez végül is klassz. Viszont ki és mikor vitte el a kedves, fiatal arcot, és ki tette a helyébe ezt a kicsit elrajzolt karikatúrát?
Azzal, hogy a szemem karikás, még meg tudok barátkozni, majd alszom, ha lesz időm. A nevetőráncok megint csak nem zavarnak, legalább látszik, hogy jó kedélyű vagyok. Na de az, hogy lassan semmilyen kontúrja nincs a nyakamnak, szám környéke idős kutyust, nyakam nyugdíjas pulykát idéz?
Tudom, hogy ez az élet rendje, és egyébként nem is vagyok különösebben hiú. Arcbőröm megereszkedése viszont meglehetősen zavar, annál is inkább, mert egészen eddig tehetetlennek éreztem vele szemben magam. Nemhogy a szépészeti beavatkozások, de még a kozmetikushoz is idegen nekem. A legtöbb otthoni csodaszer pedig humbugnak vagy vakításnak tűnik…
Arcfeszesítés szkeptikusoknak
Nemrég viszont ráakadtam a nekem való megoldásra. Egy arctorna workshopon megtaláltam azt az arcfeszesítő módszert, amiben örök szkeptikusként is hinni tudok. Hiszen ez az egész az izomerősítésre épül!
Régóta edzek, és azt, hogy súlyzós edzéssel negyvenen túl is viszonylag feszes maradhat, sőt formálható is a test, jó ideje tudom. Az viszont újdonságként hatott rám, hogy ugyanezt arcbőrünk kapcsán is megtapasztalhatjuk, ha arctornázni kezdünk. Arctornázni. Nem arcjógázni, nem nyújtani, vagy masszírozni, hanem a szó legszorosabb értelmében izmot építeni. Lássuk!
Alkalmi edzőm, Mudra Móni lassan 12 éve foglalkozik arctornával. Két lábon járó cégérként első látásra meggyőzött arról, hogy nekem is ki kell próbálnom az arctornát. Móni 57 éves, és lenyűgöző „állapotban” van az arca. A legjobb az egészben, hogy nem 20 évesnek néz ki (bár 15 évet nevetve letagadhat), ellenben vonásai olyan teltek és harmonikusak, mintha ebben a pillanatban jött volna ki egy kozmetikai szalonból.
Móni négyórás workshopján alaposan kiokosodtam az arcizmok edzése kapcsán, és olyan lelkes lettem, hogy a napokban már újságíró-köntöseben hívtam fel, hogy minél többekhez eljusson a jó hír:
természetes módszerrel is látványosan szépíthetjük az arcunkat.
Hogyan öregszik az arc?
Ahhoz, hogy megértsük, hogy hat és miért lehet hatékony megoldás az arctorna, jó, ha előbb megértjük, mi is történik arcunkkal, ahogy öregszünk. Először erről kérdeztem Mónit.
„Az arc öregedése összetett folyamat, és sokkal korábban kezdődik, mint ahogyan azt a legtöbbször észrevesszük. Annak, hogy arcunk lassan átalakul, messze nemcsak az arcbőr rugalmasságvesztése az oka, de az izmok gyengülése és a csontállomány fogyása is, ami már húszas éveink végén elindul” – mondja Móni.
Ezek a folyamatok együttesen abba az irányba hatnak, hogy arcunk feszességet és teltséget veszít, és lassan megadja magát a gravitációnak. Ha kevesebb izom és zsír, és folyamatosan apadó csonttömeg támasztja csak meg az orcát, nem csoda, hogy az ember egy idő után nem kelti hamvas barack benyomását…
Mit tehetünk, ha öregedni kezd az arcunk?
Ma már számtalan különböző esztétikai kezelés érhető el, ha az ember szeretné valahogy visszafordítani az idő kerekét, és újra teltnek látni arca egykori domborulatait, vagy eltűntetni ráncait.
Botox, filler, mezoterápia, mikrodermabrázió, kémiai hámlasztás, lézeres kezelés, Ultherapy, rádiófrekvencia, HIFU, PRP, szálbehúzás, zsírátültetés, arcplasztika, szemhéjplasztika, mikrotűs kezelés, IPL, dermaplaning, kollagén indukció, hidrodermabrázió…, hogy a teljesség igénye nélkül soroljam a lehetséges beavatkozásokat.
Ízlés és pénztárca kérdése, hogy valaki él-e ilyesmivel, és hogy melyiket, milyen gyakran alkalmazza. Móni szerint ugyanakkor érdemes az invazív beavatkozásokat kerülni, vagy legalább addig húzni, ameddig csak lehetséges.
„A különféle sebészeti beavatkozások látványos és gyors eredménnyel kecsegtetnek, csakhogy hatásuk nem tartós. Ahogy pedig a gravitáció ismét erőt vesz az arcon, a korábbinál jelentősebb beavatkozásra lehet szükség. Könnyű belecsúszni valamilyen túlzásba, amit később már nem tudunk visszafordítani. Nem biztos, hogy megéri, ha arcunk teljesen elveszti karakterét”.
Kapcsolódó: Van még pár tippünk, ha zselésen ruganyos arcbőrre vágysz!
Mire jó az arctorna?
Az arctorna tulajdonképpen egy izomépítő és izomfeszesítő technika, melynek során célzott gyakorlatokkal edzik a mimikai izmokat és az arc egyéb izmait is. Az izmok célzott erősítésének, építésének célja, hogy feltöltő hatást érjünk el azokon a területeken, ahol az életkor előrehaladtával látványosan apad a zsír-, izom- és a csonttömeg (helló, orcák), és ahova jobb híján különböző töltő-és bénító anyagokat fecskendeznek az esztétikai beavatkozások során.
Izomépítéssel elejét vehetjük, vagy megállíthatjuk azokat a megereszkedési folyamatokat, amik abból erednek, hogy ellaposodik és elgyengül az izom.
Az arctorna emellett a ráncok alatti izmokat is teltebbé tudja tenni, így segíthet a homlok-, a szemkörnyéki vagy épp a száj körüli barázdák csökkentésében is. Ez a módszer ráadásul jó hatással van az arc vérkeringésére is, amivel szintén fiatalító, feszesítő hatás érhető el. „Az arctorna iránt jellemzően negyvenes éveikben kezdenek érdeklődni a nők (és ma már férfiak is), és az ekkor elkezdett tréning jelentősen le tudja lassítani az öregedési folyamatokat. A torna gyakorlásának ugyanakkor nincs felső életkori határa.
Nagyobb odafigyeléssel, kíméletesen az idősebb korosztály is gyakorolhatja az erősítéseket” – mondja Móni.
Mi nem számít arctornának?
Ha az ember körbenéz az online térben, zavarba jön, mert ránccsökkentésre, feszesítésre többféle edzés jellegű gyakorlatot is javasolnak. Móni viszont kiemeli, hogy „az arctorna nem arcmasszás és nem is arcjóga. Noha az izmok nyújtása nekünk is fontos, és edzés után mindig le is nyújtunk, az arctorna elsősorban az izomépítésre fókuszál, a nyújtás inkább levezetésként jelenik meg a gyakorlatsorban.
Az arctorna – noha az edzések végén, levezetésként masszírozunk is, ezzel is serkentve az arcbőr vérkeringését – az arcmasszázstól is eltér. Míg a masszázstól nemigen lesz teltebb az arc, a megfelelően kivitelezett tornától nagyon is.” Valóban: az arctorna kifejezetten intenzív módszer, ami engem leginkább a súlyzós edzésre emlékeztet.
Arctorna a gyakorlatban
A workshopon – ahová tiszta kézzel, és natúr arccal érkeztünk – némi bemelegítés után arcunk legkritikusabb területeinek edzését tanultuk meg.
A tréning során nemcsak arcizmaimról tudtam meg sokat, de arról is, hogy arctorna közben bőrünk védelméről is gondoskodni kell. Az edzés során célzottan feszítettünk egyes izmokat, előtte pontosan lokalizálva őket kezünk, és egy az arc izmait bemutató ábra segítségével.
Az izmokat először megfeszítettük, majd erőnléttől (mert, hogy az arc izmai sem egyformán edzettek mindenkinél), és az adott izomtól függően pulzáló mozgást, vagy további feszítést próbáltunk kivitelezni, gyakorlatonként körülbelül 1-1 percig. Edzés során egy-egy gyakorlatból három ilyen kört érdemes végezni.
Edzés közben bőrünket enyhe lefogással védtük meg a gyűrődéstől. Noha a gyakorlatok valódi erőkifejtést igényelnek, fontos, hogy közben kíméletesek is legyünk: számomra az edzés egyik legizgalmasabb része ennek az egyensúlynak a megtalálása volt.
Mit érzünk arctorna közben?
Meglepő lehet, de arctorna közben éppen úgy elfáradnak az izmok, mint bármilyen más testedzés során, sőt – éppen úgy, ahogyan például egy kiadós felsőtest-edzéstől az embernek „bedurran” a karja, az arctorna is képes azonnali, igaz átmeneti, az arcbőrt feszesítő, töltő hatást nyújtani.
Az ajkak edzése nekem például olyan jól sikerült, hogy azonnal, láthatóan csókosabb lett a szám, az ajkaim melletti barázda pedig láthatóan simult néhány erőteljes feszítő gyakorlat után.
Hosszú távú edzéssel ezek a változások tartósak lehetnek, egy-egy jelenésünk előtt viszont gyorssegélyként is bevethetők, a maszkoknál és a beauty sleepnél lényegesen szembeötlőbb hatással. A torna során néha egyszerű fáradságot, máskor enyhe remegést vagy zsibbadást éreztem a megdolgoztatott izmokban, ami magával hozta azt a meggyőződést is, hogy itt bizony tényleg történik valami.
Mi számít még?
Az arctorna tényleg úgy működik, mint bármilyen egyéb testedzés, valószínűleg nekem is emiatt tetszik: el tudom hinni. Ez azt is jelenti, hogy az arctorna sikeréhez ugyanúgy fontos a megfelelő táplálkozás, mint minden egyéb alakformáló célhoz.
„Ha szeretnénk megtámogatni a fejlődést, figyeljünk oda a megfelelő hidratálásra, a magas fehérjebevitelre, és arra is, hogy pihenjünk is. Nemcsak a testnek az arcnak is szüksége van a megfelelő tápanyagellátásra” – mondja Móni.
Kiemeli azt is, nagyon fontos, hogy arctorna gyakorlása előtt, legalább a gyakorlatok elsajátításának idejére keressünk szakembert. Megint csak: ahogy a test edzésénél is, itt is káros lehet egy óvatlan, vagy rosszul megtanult mozdulat.
Ha viszont elsajátítottuk az alapokat, bátran keresgélhetünk, vagy akár fejleszthetünk új gyakorlatokat is.
Kinek van erre ideje?
Ha a fentiek után azt kérdezed, hol van az a bizonyos kutya elásva, azaz mi a csodamódszer szűk keresztmetszete, már jövök is a válasszal. Az idő.
Ahhoz, hogy látványos eredményt érjünk el, épp annyit kell foglalkozni arcunkkal, mint testünkkel, ha éppen azt formálnánk. Minimum heti két (de ha komolyak a szándékaink, inkább három) alkalommal kell nekiülni az alkalmanként 50 perces mókának, amiben az arc minden területét alaposan megdolgozzuk. Ez soknak tűnhet, és valóban kihívás lehet beilleszteni a napirendbe. Vészmegoldásként szóba jöhet, hogy heti több alkalommal, de csak 20-25 percet edzünk – persze ennyi idő sem terem minden bokorban.
A befektetett energiáért cserébe viszont teljesen természetesen, mindenféle káros mellékhatás, vegyi anyag és vágás nélkül érhetünk el jelentős javulást arcunk megjelenésében. Ha pedig kiszámolom, hogy most heti szinten mennyit időt töltök a megnyúlt arcbőrömön való szomorkodással, na meg (a nyak bőrét intenzíven pulykásító) céltalan netezéssel, lehet, hogy még az én hetirendemben is akad elég idő arctornázni.
Ha ennyi időd nincs, de tennél valamit például a pulykanyak ellen, a következő 5 gyakorlatot kedvelni fogod. Kipróbáltuk, működik!
Kiemelt kép: Canva/nőklapja.hu