A kortizol nevű stresszhormon kulcsszerepet játszik a szervezet megküzdési stratégiájában, de a tartósan magas kortizolszint idővel súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet.
  • A kortizol hormon testünk teljes működésére kihatással van a hangulatunktól kezdve az immunrendszerünkig. 
  • A magas kortizolszint befolyásolja az éjszakai pihenést, az emésztésünket, a libidónkat, sőt, még bőrünk állapotát is. 
  • A szakértők a hormonkészítményeknél sokkal természetesebb megoldást javasolnak, hogy csökkentsük a kortizol mennyiségét.

A kortizolra alapvetően stresszhormonként gondolunk, ám bármennyire is rossz a híre, valójában szükségünk van rá ahhoz, hogy reggel felébredjünk, energiát nyerjünk, koncentráljunk, sőt, gyulladáscsökkentő hatásával még az immunrendszerünket is támogatja. Amikor kihívásokkal szembesülünk, a kortizol hormon az, amelyre számíthatunk és amiből extra löketet meríthetünk az akadályok leküzdéséhez.

Ám ha kortizolszintünk tartósan magas marad, az előnyből igen hamar hátrány lesz, amit leginkább az egészségünk bánhat. A krónikus stressz ugyanis, valamint az ebből eredő magas kortizolszint, negatívan befolyásolja a kognitív funkciókat, kihat a memóriára és a hangulatunkra, növeli a szorongás és a depresszió kockázatát. 

És mint azt jól tudjuk, a tartós stressz számos egészségügyi problémát is maga után von a szívbetegségektől kezdve a refluxon, a szorongáson és a cukorbetegségen át egészen az alvászavarig és a depresszióig. Ez azért lehetséges, mert a stressz során megemelkedő kortizol hormon aktiválja a megküzdéshez szükséges erőforrásokat, ezzel azonban gyengíti az immunrendszert. A mellékvese is kimerül, ami

fáradtságot, ingerlékenységet és hormonális problémákat, 

például pajzsmirigy-alulműködést vagy termékenységi nehézségeket eredményez. 

A tartós stressz csökkentésére leginkább az életmódváltás hozhat megoldást: a rendszeres mozgás, a kellő relaxáció, a pihenés, az egészséges étkezés, valamint a szervezetünkben előforduló gyulladások kezelése. Fontos továbbá az is, hogy igyekezzünk a normál tartományában tartani a testsúlyunkat, kerüljük a dohányzást és az alkoholfogyasztást.

De honnan sejthetjük, hogy szükségünk van ezekre a kezelési módokra?  Íme néhány figyelmeztető tünet, mely arra utal, hogy nagy valószínűséggel magas a kortizolszint a szervezetünkben. 

10 jel, hogy magas a kortizolszinted

1. Energiacsökkenés a nap folyamán

A kortizolszint változó ingadozása miatt a reggeli energikus állapotot felváltja a délutáni kimerültség. Ez azok életében, akik tartós stressz alatt állnak, visszatérő, gyakori probléma, mely negatívan befolyásolja a napi produktivitást.

2. Magas vérnyomás és magas vércukorszint

Amennyiben hosszabb időn át magas a kortizolszintünk, az az érfalak egészségére is kihat, ezáltal pedig tartósan magas vérnyomást idézhet elő. Hasonló módon a máj glükóztermelése is fokozódni kezd, ami megemeli a vércukorszintet és kezdődő prediabéteszt, inzulinrezisztenciát vált ki. 

3. Súlygyarapodás az arcon, hasi tájékon és a felső háton

A magas kortizolszint zsírraktározásra ösztönzi a szervezetet, különösen azokon a részeken, ahonnan általában az elsők között nyerjük az energiát – a hasi tájék és a hát felső részei a legérzékenyebb területek a stresszhormon hatásaira. 

4. Hajnali ébredés és/vagy alvási problémák

A túlzott kortizolmennyiség a melatonin termelését (ez az elalvásért felelős hormon) is felborítja, ezért éjjelente nyugtalanul alszunk és egy idő után az ébredések is gyakorivá válnak, ami hosszú távon álmatlanságot és alvászavarokat eredményez. 

magas kortizolszint tünetei

Az állandó kimerültség mögött is magas kortizolszintet sejthetünk (Fotó: Getty Images)

5. Pattanások és kipirult bőr

A kortizol kihat a bőr faggyútermelésére, ebből következik, hogy amint megnövekszik a mennyisége a szervezetben, az aknék és a pattanások is megjelennek. A stressz hatására az arc hajszálerei kitágulnak, ami bőrpírt és állandó gyulladást okoz a bőrben. 

6. Édes- és sós étel utáni sóvárgás

Amennyiben magas a kortizolszintünk, szervezetünk folyamatosan küzd azért, hogy pótolni tudja ezt az elveszett energiát, amit gyakran különféle ételek utáni sóvárgással igyekszik elérni. Ebből azonban nagyon hamar túlevés lehet, az egészségtelen ételekkel pedig csak fokozzuk a már meglévő problémát a szervezetünkben. 

Kapcsolódó: 5 „komfortétel”, ami hangulatjavítás helyett csak ront a helyzeten.

7. Fáradtság, ingerlékenység, koncentrációs nehézségek

Ki gondolta volna, hogy a kortizol hormon még agyunk működésére is hatással van? Minél magasabb ugyanis a kortizolszintünk, annál kevésbé tudunk koncentrálni vagy visszaemlékezni fontos dolgokra, arról nem is beszélve, hogy a tartós stressz miatt hosszú távon ingerlékenyek leszünk és érzelmileg is kibillenünk az egyensúlyból. 

8. Szorongás és/vagy depresszió

Fentebb már egy mondat erejéig kitértünk arra, hogy a tartósan magas kortizolszint súlyos hangulatzavarokat is előidézhet. Mivel a stresszhormon közvetlenül befolyásolja az agy hangulatért felelős területeit, ezáltal képes növelni a szorongást és a depresszió kialakulásának esélyét. 

9. Csökkent libidó

A krónikusan magas kortizolszint a nemi hormonok termelődését is befolyásolja, ezért okozhatja a szexuális vágy csökkenését, ami hosszú távon párkapcsolati problémákhoz vezet. 

10. Emésztési problémák

Amennyiben emésztési nehézségeket tapasztalunk, szintén gyanakodhatunk a kortizol túltermelődésére. A stressz miatt csökken az emésztőrendszer vérellátása, ezért lelassul az emésztésünk és alhasi tájékon puffadást érezhetünk. A manapság népbetegségnek számító bélgyulladások és bélproblémák (például az irritábilis bél szindróma) gyakran alakulnak ki ehhez hasonló gyomor-és emésztőrendszeri panaszok szövődményeiként. 

Megoldások a kortizol kezelésére

Ha már jó ideje észleljük az említett tüneteket, legtöbben igyekszünk valamilyen gyors megoldást találni például vény nélkül kapható készítmények formájában, ám ezt a szakértők egyáltalán nem ajánlják. A kortizolszint kiegyensúlyozását ígérő étrendkiegészítők nem csak, hogy szabályozatlanok, de jelentős egészségügyi kockázatot is jelentenek, ha orvosi felügyelet nélkül használjuk őket. 

De akkor mit tehetünk helyette? A már említett életmódbeli változtatások biztonságos és tartós megoldást kínálnak a kortizolszint megfelelő kezelésére. Rendkívül

hatékony lehet az aerob testmozgás, heti három alkalommal egy 20-30 perces séta,

de a megfelelő pihenés, a különféle stresszkezelési technikák, a mindfulness vagy a jóga szintén csökkentik a kortizolszintet és javítják az általános jóllétet.

A magas rosttartalmú, teljes kiőrlésű gabonákban, gyümölcsökben és zöldségekben gazdag, valamint a finomított cukrokban és telített zsírokban szegény étrend támogatja a hormonális egyensúlyt, így ha erre törekszünk, jó esetben a kortizolszintünk is normalizálódni fog a jövőben. 

Kapcsolódó: Ha a magas kortizolszint ébren tart, ez a trükk segíthet gyorsan visszaaludni

Kiemelt kép: Getty Images