Eddig az asztmások mindenhová vitték magukkal az asztmapipájukat, ami roham esetén könnyíti a légzésüket, illetve gyógyszeresen is kezelte őket az orvosuk, súlyos esetben már szteroidkúrákkal. A kutatók most úgy néz ki, találtak egy új megoldást az asztmás rohamok kezelésére.
Egy injekciót alkottak meg, ami csillapítja az immunrendszer túlpörgését,
ami nemcsak az asztma, de az ahhoz nagyon hasonlító, légúti szűkületet okozó krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) fellángolása esetén is hatásos. A kutatás abból indult ki, hogy az elmúlt ötven évben sokkal többet megtudtunk az immunrendszer működéséről és arról, hogy nem minden asztmás vagy COPD-s roham egyforma. A gyulladások, az immunválaszok más és más mintázatokat követnek, de ezek megértésével személyre szabottan és időben lehet kezelni a betegséget.
Ez az új asztmagyógyszer hatóanyaga
A hatóanyag a benralizumab, amit eddig is bevetettek a nagyon súlyos asztmás vagy tüdőbeteg pácienseknél. A legújabb kutatások szerint azonban csak az Egyesült Királyságban évente kétmillió roham esetén is rutinszerűen alkalmazható. A szer a remények szerint forradalmasítja az asztma kezelését.
A benralizumab egy gyulladást és tüdőkárosodást okozó fehérvérsejt-típust, az eozinofilt célozza meg és iktatja ki.
Az eozinofilek az asztmás rohamok körülbelül felében és a COPD fellángolások egyharmadában felelősek a rohamokért. A kutatók nagy lelkesek, mert tulajdonképpen az utóbbi fél évszázadban nem igazán tudtak fejlettebb gyógyszereket, kezeléseket alkotni az asztmára.
Az új szert használó kísérleti alanyok pedig javuló tünetekről és jobb életminőségről számoltak be. Ráadásul nem tapasztaltak olyan mellékhatásokat, amelyek a szteroidkúrák során rendszeresen fellépnek.
Az asztmások 2025-öt jobban várják, mint az átlagember
2025-ben újabb klinikai vizsgálat kezdődik a benralizumabbal kapcsolatban, amely két évig tart majd. A cél az, hogy a kutatók megbizonyosodjanak a hosszú távú előnyökkel kapcsolatban. Ám ha ezt is sikerrel levezénylik, akkor tényleg új korszak jön az asztma és a COPD kezelésében. Nemcsak a betegek életminősége javul majd, de az asztma és a tüdőbetegség okozta halálozási arányt is visszaszoríthatják.
Az asztma tüneteit természetesen is csillapíthatjuk, mutatjuk, hogyan.
Kiemelt kép: Getty Images