Az 1993-as születésű Jyoti Kishanji Amge a Guinness World Records szerint hivatalosan is a világ legalacsonyabb nője. Alig 63 centis magassága egy genetikai betegség, a primordiális törpeség hatására alakult ki. A rendellenesség miatt már magzatkorban extrém kicsi testméret alakulhat ki, ami aztán később sem nagyon változik.
Amge állapota az egészségére is nagy hatással van, a szindróma a leendő életéveket is lecsökkentheti. A nő ennek ellenére vidám természetnek vallja magát, színésznőként találta meg a hivatását: 2012-ben társműsorvezetője volt a Lo show dei record című olasz műsornak, szerepelt a 2009-es Body Shock: Two Foot Tall Teen című dokumentumfilmben, tíz éve pedig szerepet kapott az American Horror Story negyedik évadában.
A világ legalacsonyabb nője megtanulta megvédeni magát
Amge gyakran van kitéve attrocitásoknak, hiszen sokkal fiatalabbnak nézik, mint amilyen. Úgy állnak szóba vele, vagy tesznek fel neki kínos kérdéseket, mintha egy kisgyerekkel beszélnének. Elmondása szerint még amikor mások hozzáérnek, akkor is babaként akarják a karjukban tartani, vagy automatikusan simogatják.
De a felnőtt nő öntudatával élő Amge nem hagyja akárkinek, hogy felvegye a karjaiba.
Csak azoknak, akik megfelelő tisztelettel és kedvességgel tudnak rá tekinteni. Akik nem simogatják, hiszen ő nem egy kisgyerek, hanem egy felnőtt, aki maga dönti el, ki és mikor érhet hozzá (talán nem ártana ezen elgondolkodni egyébként a gyerekeknél sem). Színészi karrierjével kapcsolatban is magabiztos, azt mondja, nem lenne munkája, ha nem lenne tehetsége is: az alacsony termet még nem elég.
Az alábecsülésből viszont valóban elege van. Szeretné, ha az átlagos emberek tudnák, hogy az alacsonyabbak is ugyanúgy képesek élni az életüket és a legtöbb dolgot ugyanúgy megcsinálni, ahogy a náluk magasabbak. Amge otthonát úgy alakították ki, hogy minden az ő méreteihez van szabva, így minden feladatot éppúgy el tud látni, mint bármelyikünk. Amikor kimozdul otthonról, egyik családtagját hívja segítségül. Valaki mindig a rendelkezésére áll.
A magasság nem lehet akadály
Amge magabiztosan és kedvesen, mosolygósan pózolt nemrég a 215 centi magas Rumeysa Gelgi oldalán a londoni Savoy Hotelben. Nem csak a termetük nem átlagos, de a személyiségük sem: előzékenyek és megértőek, mert sejtik, min mehet keresztül a másik, s azért is, mert általában nem nézik le az embereket. Sem egymást, sem másokat. Ez manapság valóban különlegessé teszi őket.
Rumeysa Gelgi 1997-ben született Törökországban. Most webfejlesztőként dolgozik, éli az életét, mint bárki más, de nagyon sokáig tartott, mire már nem csak a testmagassága érdekelte az embereket. 2021 óta ő a Guinness World Records szerint a legmagasabb nő. Emellett neki van a legnagyobb füle is a világon, de rekordot érnek az ujjai, a kezei és a háta is. 215 centiméteres magasságához kilencven kilós súly társul. Hangja nagyon mély, látását szemüveg segíti, a közlekedéshez kerekesszéket használ.
Különleges állapotát Weaver-szindróma okozza, egy ritka betegség, amely más rendellenességek mellett extrém gyors növekedést okoz. Bár a férfiakat háromszor gyakrabban érinti, Rumeysa az élő példája annak, hogy nőkkel is megtörténhet. A szindróma olyan ritka, hogy alig ötven ember érintettje az egész világon.
Szerencsére megfelelő kezelés mellett a Weaver-szindrómás betegek fizikailag és mentálisan is jól vannak.
Nem kell rövidebb élettartammal sem számolniuk. Egy sor hátrány viszont így is éri őket, például nem férnek el akárhol. Gelgi emiatt csupán két évvel ezelőtt ülhetett fel életében először repülőgépre és utazhatott Isztambulból San Franciscóba.
A nagy találkozás
A Guinness World Records brigádja nem valami morbid okból szervezett a világ legmagasabb és legalacsonyabb nőjének találkozót: épphogy a világon élő emberek közti különbségeket szerették volna megünnepelni, azt, hogy nem vagyunk ugyanolyanok.
A párost a Guinness-rekord ikonjaiként tüntették ki a könyv hetvenedik évfordulója alkalmából.
De nem csak ők ketten voltak jelen, meghívták a világ leghosszabb körmű nőjét, Diana Armstrongot, a világ legmagasabb emberét, a 251 centiméter magas Sultan Kosent, illetve Dave Walsh-ot is, a világ legerősebb, fogyatékkal élő emberét, aki szklerózis multiplexe ellenére kamionokat húz el.
A Guinness World Records pont tíz évvel ezelőtt ugyanígy találkozást szervezett a világ legmagasabb és legalacsonyabb férfiainak.
A már említett Sultan Kosen akkor még csak 31 éves, részmunkaidőben dolgozó farmer volt. Fizikai ellentéte, a nepáli Chandra Bahadur Dangi mindössze 54 centiméteres magasságával büszkén pózolt mellette. Korban is jócskán eltértek: Dangi ekkor 74 éves volt, takácsként dolgozott, emellett bivalyok és tehenek gondozásában segített falujában, Reemkholiban. Ők is jól megértették egymást találkozásukkor.
Kapcsolódó: Guinness-rekordot barátságossággal is el lehet érni
Kiemelt kép: Orhan Kuzu/Anadolu Agency via Getty Images