Bevallom, gyerekkori emlékeimben az adventi kalendárium a karácsony estig tartó izgatott várakozáshoz és egy falat tejcsokihoz kapcsolódott. Mára másképp van.

Nem tudom, hogy ez a magyar műsortervezés sajátossága vagy máshol is így van, de a nyári szünet alatt rendszeresen vetítettek karácsonyi meséket, filmeket. (Lehet, hogy így kellett volna mentálisan lehűlnünk a tartósan 40 fokban?!). Kisfiammal egyik nap megnéztük a Caillou karácsonya című rajzfilmet, ami a sorozat különkiadása. Ebben a bájos mesében a főszereplő kisfiú minden este kinyithatott egy ablakot az adventi kalendáriumában, és az ott lévő képhez a szülei egy történetet meséltek. 

Az adventi naptár története

Az adventi kalendárium, a karácsony időszakához kapcsolódó hagyomány, amelyet december 1-étől 24-éig használnak. Legtöbbször egy díszes tábla vagy doboz, amely 24 rekeszt, ablakot, fiókot, skandináv verziójában hosszú zsinórra aggatott zsákocskát tartalmaz. Minden rejtekhelyen kis meglepetések vannak, és közülük minden nap csak aktuális számozású nyitható ki. Az örömteli visszaszámlálást segítő naptár az adventi koszorúhoz hasonlóan az ünnepi várakozást jelképezi.

Bár eredetileg vallásos szimbólum volt, manapság főként dekoratív, szórakoztató célra készül. Régen a rekeszek ugyanis

hagyományosan bibliai idézeteket vagy képeket tartalmaztak;

napjainkban viszont csokoládét, játékszereket, egyéb kisebb meglepetéseket. Számos cég promóciós adventi naptárakat ad ki a saját termékeivel. 

Léteznek karácsonyi vásárok környékén található szabadtéri kalendáriumok is, egyes esetekben épületeket díszítenek fel ilyen célra. A Guinness Rekordok Könyve szerint a legnagyobb, hét méter magas adventi naptárat 2007-ben állították fel a St. Pancras pályaudvaron. 

Az ünnepi várakozást jelképező képes naptárról legelőször Elise Averdieck német írónő 1851-es Kinderleben II gyerekkönyve írt:

„Minden este egy új kép kerül a tapétára, és a gyerekek tudják, hogy amikor mind a huszonnégy kép ott lóg a tapétán, akkor itt a karácsony”.

Az első ablakos adventi kalendárium az 1920-as években jelent meg, a német Gerhard Lang jóvoltából. A II. világháború előestéjén azonban a papírhiány és az ideológiai korlátozások miatt felhagytak a naptárak gyártásával. 1950-es évek gazdasági fellendülésével azonban újra megfizethetővé váltak, és hamarosan Németországon kívül is elterjedtek. Ekkor jelent meg a napjainkban ismert ajtós-rekeszes, meglepetéseket (csokoládé, játék) tartalmazó változat. A kalendárium mára szekularizálódott, nagyrészt elveszítve vallásos jelentését és motívumait. 

nyitott szemmel adventi kalendárium

Illusztráció: Freepik

Nyuszi várta karácsony

Néhány éve léteznek már kutyáknak és macskáknak szánt adventi naptárak, hogy a családtagként számon tartott házi kedvencek is bekapcsolódhassanak a gazdival együtt az ünnepi várakozásba. Ilyenkor a számozott kis ablakok természetesen állatoknak szánt jutalomfalatokat rejtenek.

Idén figyeltem fel először egy olyan adventi kalendáriumra, amin a karácsonyfa alatt nyuszi van. Az első gondolatom az volt, hogy oké, bár tudatosan kerül a lassan már kezdjük megszokni hogy szeptember végén októberben megjelennek a boltokban a karácsonyi termékek, de ilyen szimbólum összevonást, mint a karácsony(fa) és húsvét (nyúl) a vizuálisan még nem láttam… Hova sietünk ennyire?

Aztán nagyjából két másodperc múlva leesett a tantusz hogy, félreértettem, hiszen valójában nyusziknak, pontosabban kisemlősöknek szánt adventi kalendáriumról van szó.

Gasztro-kalendáriumok

A klasszikus, csokifalatokat rejtő adventi kalendárium, valószínűleg sokak számára jól ismert. Mára azonban a legkülönfélébb verziókkal találkozhatunk, igény szerint vegán vagy akár gluténmentes verzióban. A teljesség igénye nélkül, adventi naptár formájában létezik: különleges bonbon, popcorn, fűszer, tea és kávékapszula, sőt még mini gin, sör, whisky és chilli válogatás is. Felnőttként is ér szeretni az egyedi adventi kalendáriumokat!

Tematikus kalendáriumok

Az ablakos naptárak második felvirágzásának idején, a csokin túl, megjelentek az apró ajándékok is. Mérettől és pénztárcától függően ma már változatos kiszerelésekben kapható hölgyek számára mindenféle adventi beauty box (szappan, parfüm, kozmetikum) 24 kis kiszerelésű meglepetéssel, de létezik akár különböző ásványokat tartalmazó szett is. 

Gyerekek és fiatalok körében a legnépszerűbb a videójátékos (Minecraft, Mario), a rajzfilmes (Pokémon) és sorozatos (Wednesday, Jóbarátok) rajongói kalendáriumok, melyeket a műanyag figurákon túl, jellemzően „csináld magad”, kivágott papírelemekkel próbálnak környezet tudatosabbá varázsolni. 

Akár vásárolt, akár kézzel készített, kedves üzenetekkel, képekkel, élményekkel teli az adventi kalendárium, kívánom, hogy mindenkinek hozza el azt a boldogságmorzsát, ami napról napra örömmel vezet tovább az Ünnephez vezető úton.

A Nyitott szemmel-sorozat előző cikkeit itt olvashatod.

Kiemelt kép: Oláh-Koppány Andrea – Fotó: Nánási Pál