- Az ünnepek sokak számára nehéz időszaknak számítanak, pláne akkor, ha épp érzelmi válságban vagyunk.
- Olyan gyakorlati tippeket gyűjtöttünk össze, melyek az ilyen terhelt helyzetekben segítenek túlélni.
- Próbáljunk meg a múlt mellett a jövőbe is tekinteni, új élményeket teremteni, melyek feltöltenek.
Azt mondják, ami nehéz a hétköznapokban, az az ünnepekkor hatványozottan teherré válik, lelki és fizikai értelemben egyaránt. A gondolatra, hogy ez lesz az első karácsonyunk a válást vagy szakítást követően, érthetően szorongás törhet ránk, ráadásul a magány érzése mellett még az új helyzettel is meg kell birkóznunk valamiképpen.
Mi legyen a gyerekekkel? Hogyan viszonyuljunk az addigi hagyományokhoz, például az ajándékozáshoz? Tervezzünk meg mindent előre vagy inkább hagyjuk, hadd alakuljanak maguktól a dolgok? Hogyan kezeljük a magányt? A ránk nehezedő feladat könnyen megrémíthet, úgy érezhetjük, épp az ehhez szükséges erő hiányzik belőlünk, az a stabilitás, ami segítene átlendíteni a nyomasztó kihívásokon.
Olyan egyszerű gyakorlati tippeket gyűjtöttünk össze, melyek az ilyen hatványozottan nehéz helyzetekben segítenek túlélni, miközben az ünnep sem veszít melengető fényéből. Megtalálhatjuk a módját, hogy új hagyományokat és örömteli pillanatokat teremtsünk magunknak és szeretteinknek, csupán egy kicsit kell változtatnunk hozzáállásunkon.
Így éld túl az ünnepeket válás után
1. A gyerekek legyenek az elsők
Gyermekeink érdekeit minden esetben előtérbe kell helyeznünk, kiváltképp a karácsony során. Ez egy új, folyamatosan változó időszak a számukra, hiszen az olyan nagy és fontos családi események, mint például a karácsony és a szilveszter, mind
meghatározó emlékeket teremtenek, melyek még hosszú időn át a gyerkekkel maradnak.
Egyetlen célt kell szem előtt tartanunk: mindent megtegyünk annak érdekében, hogy ezek az emlékek boldogok maradjanak a számukra, mindegy, mi történt a válás alatt, és ez egyúttal igaz az eljövendő emlékezetes pillanatokra is.
Amennyiben nincsenek közös gyermekeink, a karácsonyt fordítsuk inkább önmagunkra: töltsük az időt azzal, hogy átgondoljuk, mi tesz bennünket boldoggá és teremtsünk olyan élményeket, melyek igazán felemelnek és örömmel töltik el szívünket.
2. Teremts új karácsonyi hagyományokat!
A karácsonytól elválaszthatatlanok a hagyományok, melyek biztonságérzetet adnak nekünk. Ezért is kell megőriznünk néhányat a korábbi tradíciókból, a különválás előtti időszakból, hiszen épp egy ilyen családi nehézség közepette van a leginkább szükségünk az állandóságra.
Ha például az unokatestvérekkel való találkozás volt eddig az ünnep fénypontja, törekedjünk arra, hogy ezt megtartsuk és a gyerekek továbbra is részt vehessenek az ehhez hasonló programokban. A lényeg, hogy legyünk őszinték önmagunkhoz és ha érzünk magunkban hozzá erőt, olykor próbáljunk meg a múlt mellett a jövőbe is tekinteni, ugyanis ez szükséges az új hagyományokhoz.
Az első karácsony egy különválás után komoly érzelmi kihívást jelenthet, miközben arra is fel kell készülnünk, hogy nem teljesen úgy alakul, ahogy az számunkra a legtökéletesebb – például meglehet, hogy bizonyos napokat a beosztás miatt a gyerekeink nélkül kell eltöltenünk.
Egy régóta vágyott utazás, a sütés-főzés vagy néhány rendhagyó program mind friss energiákkal tölthetnek fel bennünket ebben a kimerítő időszakban.
Gyermekek nélkül is ugyanolyan fontos, hogy kapaszkodót leljünk a régi hagyományokban, melyek ez idáig örömöt okoztak. Főzzük meg például kedvenc ünnepi ételeinket és hívjuk át barátainkat egy közös lakomára, filmnézésre. Ugyanígy csempésszünk be egy kis lélekmelengető újdonságot is, töltsük úgy az időt, ahogy mindig is szerettük volna.
Kapcsolódó: Azon szorongsz, hogy idén is a szeretet ünnepén borul ki a bili? Így kerüld el a konfliktust karácsonykor.
3. Törekedj a jó modorra!
Bármilyen nehéz is, fontos, hogy félretegyük a régi sérelmeket, nézeteltéréseket és minden esetben ragaszkodjunk az udvarias, tiszteletteljes kommunikációhoz. Ez ugyanúgy vonatkozik egyébként a családtagokra is, például a testvérekre, a szülőkre, az új partnerekre, valamint a volt párunk családjának azon tagjaira, akikkel találkoznunk kell az ünnepek alatt.
Természetesen az előzékeny bánásmód nem mindig könnyű, de ha például gyermekek is vannak a családban, tekintettel kell lennünk arra, hogy ők érzékenyebbek, mint azt gondolnánk és hamar észre fogják venni, amennyiben feszültté válik a légkör.
4. Tervezz előre, de maradj rugalmas!
A legjobb módja annak, hogy elkerüljük az ünnepi időbeosztás miatti konfliktusokat, ha jó előre megtervezzük a belátható programokat, ám mindemellett megpróbálunk rugalmasak maradni. A legtöbb esetben a különvált szülők megegyeznek abban, hogy a korábban közösen töltött ünnepeket egyszerűen felosztják egymás között és évente változtatják, melyik napot kivel töltik a gyerekek.
Például megegyezhetünk abban, hogy egyik évben velünk töltik a szentestét és a karácsony reggelét, a rá következő évben pedig már a másikkal, vagy épp fordítva. Ez a gondos szervezettség egyúttal azt is jelenti, hogy a nagyszülők, nagynénik és más rokonok is időben alkalmazkodhatnak majd a gyerekek időbeosztásához.
Gyerekek nélkül azonban még több szabadságunk adódik arra, hogy spontán terveket készítsünk.
Utazzunk el, próbáljunk ki valami újat, kényeztessük magunkat vagy csatlakozzunk barátaink programjaihoz, ha ők is társaságra vágynak az ünnepek alatt.
5. Egyeztessetek a karácsonyi ajándékokról!
Az egyenlő időbeosztás mellett érdemes abban is megegyeznünk, milyen ajándékokat adunk a gyerekeknek, mert ez könnyen konfliktusforrássá válhat. A gyerekek általában őszintén és nyíltan elmondják, mit szeretnének karácsonyra, de valószínűleg nem örülnek, ha ugyanazt az ajándékot kapják mindkét szülőtől, ahogy
a túllicitálás, a túlságosan drága ajándékok megvásárlása sem szerencsés ötlet.
Hogy hosszú távon ne mérgezzük tovább a kapcsolatot és a gyerekek se érezzék magukat kényelmetlenül emiatt, tartsuk szem előtt az egyenlőséget és szabjunk meg egy keretösszeget, vagy gondolkodjunk közös ajándékban, melynek megosztjuk a költségeit.
Ha nincs gyermekünk, az ajándékozás lehetőségét használjuk ki és helyezzük előtérbe az öngondoskodást. Vegyünk magunknak valamit, amire már régóta vágytunk és tegyük a karácsonyt különlegessé önmagunk számára is.
Kapcsolódó: Ezeket a dolgokat mellőzd vendégként egy karácsonyi bulin!
Kiemelt kép: Getty Images