- Ma már tudjuk, hogy az agy nem steril, ott is mikroorganizmusok élnek.
- Most kutatják, hogy az agy mikrobiomja hogyan hat a demenciára és a többi, idegrendszert érintő, rejtelmes betegségre.
- Egy 30 éves nőnek egy baktérium elérte az agyát, és nem sokkal később szklerózis multiplexre utaló tüneteket tapasztalt.
A Guardian számolt be Nikki Schultek esetéről, az akkor a 30-as évei elején járó nőnek 9 éve kezdődött a kálváriája. Az addig egészséges nő, hirtelen kínzó tünetek sorát észlelte magán, gyengének érezte magát, a demenciával járó szklerózis multiplex gyanúja miatt kivizsgálták. Schultek tapasztalt mind kognitív panaszokat, mind légzési problémákat és szívritmuszavart is.
Három agyi vizsgálat és számos röntgenfelvétel után azonban még mindig nem volt diagnózis vagy kezelési terv. „Olyan volt, mintha egy rémálomban élnék, elképzeltem, hogy nem látom majd a 3 és 5 éves gyerekeimet felnőni” – nyilatkozta Schultek, aki ma már topformában van.
Baktériumok támadták meg az agyát
Kiderült, hogy Schulteknek annak idején egyszerre több krónikus fertőzése volt: az egyik a Lyme-kórt okozó Borrelia burgdorferi baktérium, ami elérte az agyát is. Az antibiotikumok szerencsére rendbehozták, de a Borrelia burgdorferit nehéz kiirtani a szervezetből, főleg, ha az agyba befészkelte magát. A fiatal nőnek lehet, hogy élete végéig fenntartó kezelésre lesz szüksége, hogy a betegséget kordában tartsák. Schultek
nem az egyetlen ember, akinek neurológiai rendellenességéről kiderült, hogy az agyban lévő mikrobák okozták.
Az Alzheimer’s and Dementia című szaklapban közelmúltban megjelent tanulmány hosszú listát közölt olyan esetekről, amelyekben a demencia elsődleges okaként fertőző betegséget jelöltek meg. De jó hír, hogy sok esetben a demencia visszafordítható volt ezeknél az eseteknél.
Az egyik 70 éves betegnél például egy veszélyes gombát, Cryptococcus neoformans találtak az gerincvelő-folyadékban. Az Alzheimer-kórral diagnosztizált beteg gyors kognitív hanyatlása miatt képtelen volt vezetni vagy egyedül elhagyni a házat. Miután beazonosították a gombafertőzést, két évig gombaellenes gyógyszert szedett, és újra tudott vezetni és kertészként dolgozni is.
Kapcsolódó: Ez a látás- és beszédváltozás előre jelezheti a demenciát
Agyi mikrobiom és demencia
Richard Lathe, az Edinburgh-i Egyetem fertőző betegségek professzora és a tanulmány vezetője elárulta, hogy hatalmas szerencséjük volt. „Véletlenül derült ki, hogy azoknál a betegkenél, akiknél egyes gombás, bakteriális vagy vírusos fertőzéseket célzott szerekkel kezeltek, a demencia megszűnt” – nyilatkozta a professzor.
Ma már Richard Lathe – sok más kutató orvossal egyetemben – kifejezetten azt vizsgálja, hogy a bélrendszerhez hasonlóan az agy is mikrobák közösségének ad otthont. Vagyis ahogy a bél mikrobiomja is fel tud borulni, azzal gyulladást okozva, úgy
az agyműködést is hátráltatja, ha az agyi mikrobiom felborul.
Ez ma még tudományosan nagyrészt feltérképezetlen terület, de hatalmas potenciállal bír. Rengeteg ember életét menthetik meg célzott terápiával, és még több demenciában szenvedő beteg életét hozhatják rendbe, ha rájönnek, milyen kórokozó betegítette meg az agyukat.
Pontosan mik okoznak demenciát?
- A demenciás esetek között gyakori volt az a gombás fertőzés, ami a fent említett Alzheimer-kóros idős férfinál is tapasztaltak. Ez a gomba, a Cryptococcus neoformans, ami egy növényekben és állatokban gyakran előforduló gomba, és spórái könnyen belélegezhetők.
- A domináns, demenciát előidéző bakteriális fertőzés a Lyme-kór okozó Borrelia volt.
- Csak néhány demenciáért felelős vírusról számoltak be, ilyen a herpes simplex és a herpes zoster, utóbbi az övsömört okozza.
A kutatók most arra próbálnak rájönni, hogy a gazdatest (vagyis az idegrendszeri betegségtől szenvedő, fertőzött beteg) mitől lesz fogékony ezekre a kórokozókra, és miért hatol el az agyukig a fertőzés.
Ha erre rájönnek, megelőzhetik az olyan degeneratív betegségek kialakulását, amelyek például demenciát okoznak és nem lesz szükség évekig tartó gombaellenes, antivirális vagy antibiotikumos kezelésekre.
Kapcsolódó: A demencia ezen jeleit csak ébredéskor veheted észre
Kiemelt kép: Getty Images