A zakuszka hagyományos kelet-európai étel, amely különösen Erdélyben és a balkáni régióban népszerű. A neve az előétel jelentésű, orosz закуска szóból ered, és a legtöbbször ma is étvágygerjesztőként vagy kenyérre kenhető kenceként, reggelire, vacsorára fogyasztjuk. Isteni jó!
A zakuszka finomsága mellett hihetetlenül gazdag kulturális és gasztronómiai örökséget is hordoz, különösen a Balkánon és Erdélyben számít identitásképző ételnek. Egyes források szerint Örményországból, esetleg Grúziából, mások szerint Erdélyből és Moldvából származik, de népszerű Bulgáriában, Szerbiában és Ukrajnában is.
Az ajvárhoz hasonlóan ez a zöldségkrém is a szezonális zöldségek tartósításának igényére épül, és rendszerint a téli hónapokban fogyasztják, mint „a nyár üvegbe zárt ízét”. Nem véletlenül jut eszünkbe ezen a ponton a befőzés: a zakuszka tulajdonképpen egy zöldséglekvár.
A zakuszka eltevése a Balkánon és Erdélyben gyakran a mi szüretünkhöz hasonló közösségi esemény, amire családok vagy baráti társaságok gyűlnek össze. Hagyományosan ősszel készítik el, amikor az alapanyagok – a padlizsán, a paprika, a hagyma és a paradicsom – a legérettebbek és legízletesebbek. A zakuszka receptje tájegységenként és családonként is változik;
vannak, akik babot, mások gombát vagy csípős paprikát (sőt, van ahol halat!) is adnak hozzá.
A klasszikus változatok alapja általában sült padlizsán, piros húsú paprika (pritamin, kápia vagy gogosar), paradicsom, hagyma és különféle fűszerek.
A zakuszka mély, füstös ízét eredetileg a faszénen sült zöldségek adják, ezt részben otthon is tudjuk reprodukálni. A zakuszka elkészítése kissé időigényes folyamat, de az eredmény kárpótol a fáradságért. Ez a zöldséglekvár ugyanis sokoldalúan felhasználható és ízletes étel, amely pirítósra kenve, köretként vagy önmagában is egészen kiváló.
Kapcsolódó: Nem csak a zakuszka finom ám pirítósra kenve!
Zakuszka recept
Hozzávalók 4 főre:
- 2 közepes padlizsán
- 4 nagy piros kaliforniai paprika (vagy kápia paprika)
- 2 nagy vöröshagyma
- 4 nagy, érett paradicsom
- 3 gerezd fokhagyma
- 3 evőkanál napraforgóolaj
- 1 teáskanál cukor
- Só és frissen őrölt fekete bors ízlés szerint
- 1 teáskanál édes fűszerpaprika (ha nincs módunk grillezni, vagy a gáztűzhely lángján égetni a zöldségeket, próbáljuk ki a füstölt paprikát)
- 1-2 babérlevél
Elkészítés:
- Mossuk meg a padlizsánokat és a paprikákat. A padlizsánt szurkáljuk meg egy villával, majd a paprikákkal együtt tegyük sütőpapírral bélelt tepsire.
- 200°C-ra előmelegített sütőben süssük őket 30-40 percig, amíg a héjuk megfeketedik, és a belsejük puha lesz. Ha van lehetőség, süthetjük őket gáztűzhely nyílt lángja felett is, hogy még füstösebb ízt kapjunk.
- Ha kész, tegyük őket egy tálba, és fedjük le fóliával vagy egy konyharuhával. Hagyjuk állni 10-15 percig, hogy könnyen le tudjuk húzni a héjukat.
- Amíg a zöldségek hűlnek, hámozzuk meg a hagymát és a fokhagymát. A hagymát vágjuk apróra, a fokhagymát pedig zúzzuk össze.
- Forraljunk fel egy lábasban vizet, majd tegyük bele a tetején beirdalt paradicsomokat 30 másodpercre. Ezután vegyük ki őket, tegyük át hideg vízbe, majd néhány perc múlva húzzuk le a héjukat. A meghámozott paradicsomokat vágjuk apró darabokra, és tegyük félre.
- Hámozzuk meg a sült paprikát és padlizsánt, majd a húsukat vágjuk apróra, vagy pépesítsük villával vagy aprítógéppel, attól függően, hogy mennyire krémes textúrát szeretnénk.
- Egy nagy serpenyőben vagy lábasban hevítsünk fel 3 evőkanál napraforgóolajat. Adjuk hozzá az apróra vágott hagymát, és pároljuk üvegesre közepes lángon.
- Tegyük hozzá a zúzott fokhagymát, majd a paradicsomot is. Pároljuk 10 percig, hogy a paradicsom szépen kieressze a levét.
- Adjuk hozzá a sült padlizsánt és paprikát, keverjük jól össze, majd ízesítsük sóval, borssal, édes paprikával, és ha szeretnénk, egy babérlevéllel. Ha a keverék túl savanykás, adhatunk hozzá egy teáskanál cukrot.
- Kevergetve főzzük alacsony lángon 30-40 percig, amíg a zakuszka sűrű és krémes lesz. Ha szükséges, ízesítsünk még utólag.
- Melegen vagy hidegen tálaljuk. Friss kenyérrel, pirítóssal vagy akár főtt tojással is fogyasztható. Hűtőben 4-5 napig is eláll, és remekül dunsztolható, így a zakuszka gasztroajándéknak is tökéletes.
Egyszerű gasztroajándékok karácsonyra, amiket bárki el tud készteni
Kiemelt kép: Getty Images