- A méz nemcsak a gasztronómia, de a természetgyógyászat és a szépségápolás egyik alapanyaga is.
- Rengeteg féle méz van más-más előnnyel, de mindegyiknek számtalan pozitív hatása van a szervezetre.
- Meddig lehet felhasználni a mézet? Jó még, ha kristályos?
A méz igazán különleges egyveleg, hálásak lehetünk érte a méheknek, és általában a természetnek. Fogyaszthatjuk magában, ízesíthetünk vele teát, kávét és egyéb italokat, használhatjuk süteményekhez, és akár húsokhoz is. Ráadásul nemcsak az íze miatt szerethetjük, hanem a hatásaiértis. Meglepőnek tűnhet, de ezek egy része abból adódik, hogya méz rengeteg cukrot tartalmaz.
„Torokfájásnál részben ennek köszönhető az antibakteriális hatás, ugyanis a magas cukortartalom – az ozmotikus képesség miatt – képes elpusztítani a kórokozókat. Ez önmagában persze kevés, hozzáadódik az is, hogy a méz savas jellegű, tartalmaz hidrogén-peroxidot, illetve olyan anyagokat, amelyeknek van antimikrobális hatása. Ezek típusa és mennyisége attól függ, hogy a mézet milyen növényről gyűjtötték a méhek. Ha olyanról, ami eleve antibakteriális hatású – ilyen például a kakukkfű –, akkor az adott méz is antibakteriális hatású lesz” – mondja dr. Csupor Dezső farmakognózia- és fitoterápia-szakgyógyszerész. A Szegedi Tudományegyetem Klinikai Gyógyszerészeti Intézetének vezetője kiemeli, hogy
az antibakteriális képességet nem szabad összekeverni az antibiotikus hatással.
Előbbi egy helyi hatást jelent, ez esetben azt, hogy a méz képes elpusztítani a szájüregben és a torokban lévő baktériumokat, míg utóbbi azt, amikor valami hahatást gyakorol a szervezetbe már bejutott baktériumokra. Ilyen képessége a méznek nincs.
Viszont ettől függetlenül igaz, hogy megfázásnál csökkenti a nyálkahártya-irritációt és azzal együtt a köhögést, van gyulladáscsillapító hatása is. Ez a képesség független attól, hogy milyen mézről van szó: ugyanolyan jó hatású az akácméz, mint a hárs-, a repce-és a virágméz, illetve a többi mézfajta. Ezek elsősorban ízükben és cukor összetételükben különböznek.
A méz íze több mint százhúsz aromaanyagból áll össze.
A méz nem mindenható
Vannak olyan méztípusok, amelyeknek különleges képességet tulajdonítanak, de az ilyen állításokat mindig fenntartásokkal kell kezelni.
„A máriatövismézről például gyakran állítják, hogy májvédő hatású, akárcsak a máriatöviskivonat, de ez nem igaz, mert a máriatövis májat védő hatóanyagai a pollenben nem jelennek meg, csak a növény termésében.
A lépes méz előnyét is csak a mutatósság adja, az egészségre nincs plusz hatása,
a benne lévő lépdarabokviaszból vannak, ha akarjuk, megehetjük őket, de szervezetünkből nagyjából változatlan formában fognak távozni, hasznosulni nem tudnak. A mézek közül hatás szempontjából– a kakukkfű mellett – csak a manukaméz számít különlegesnek”– mondja a szakgyógyszerész.
Ezt az új-zélandi mézet több vizsgálatban is tanulmányozták, és kimutatták,hogy segíti a sebek gyógyulását, sterilizálás után krémet vagy kenőcsöt is készítenek belőle. Magát a mézet,illetve annak termékeit nálunk is lehet kapni, de előállítani nem, ugyanis a méhek olyan növényről gyűjtik – a manukanevű cserjéről –, ami nálunk nem él meg.
Kapcsolódó: A szezon sztárja és immunerősítő bajnoka a munka méz
Ebben a mézben egy olyan vegyület van nagy mennyiségben, ami más mézben nincs jelen, ezzel magyarázzák sebgyógyító hatását. A különböző mézeket szaunaszeánszokon bőrre is kenik, sokan használják arcpakolásként is. Jótékony hatása ilyenkor is lehet, részben a magas cukortartalom miatt, ami ozmotikusan hat, így képes csökkenteni az ödémát, részben pedig a fehérjetartalom miatt. A ránctalanító tulajdonságot sok modern kozmetikumban is utóbbi adja, így elképzelhető,hogy a méznél tapasztalt jótékony hatásért is azok felelnek.
Túl a méz gyógyhatásán
A méznek van étvágyfokozó hatása is, serkenti az emésztőnedvek, enzimek és hormonok kiválasztását, támogatja a bélflóra működését.
„Utóbbit az magyarázza, hogy az egyszerű cukrok mellett rejt rövid cukormolekula-láncokat – úgynevezett oligoszacharidokat – is, amelyek prebiotikumnak számítanak, így táplálják a jótékony hatású bélbaktériumokat.
Vannak a mézben vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek is, de csak nagyon kis mennyiségben.
Még ha napi 10 dekát ennénk is meg belőle – ami a cukortartalom miatt nem lenne szerencsés –, akkor is csak a napi ajánlott bevitel néhány százalékára tennénk szert ezekből ahasznos anyagokból. Az viszont ettől függetlenül igaz, hogy a méz fogyasztása értékes tápanyagai révén sok előnnyel jár” – mondja Antal Emese dietetikus, szociológus.
A TÉT Platform Egyesület szakmai vezetője kiemeli, hogy
a mézzel minden jótékony hatása ellenére csínján kell bánni, szénhidráttartalma ugyanis 80–85% közötti.
Egy evőkanálnyi– ez 30 grammnak felel meg – 24 gramm szénhidrátot és közel 100 kalóriát rejt, ezzel a mennyiséggel cukorbetegségnél és fogyókúránál mindenképp számolni kell. Egyes pollenallergiák esetén felléphet keresztallergia is a mézzel szemben, ezért ilyenkor is mérlegelni kell az alkalmazását, ahogyan méhcsípés-allergiánál is. Akik fruktózemésztési zavarban szenvednek, azok mézet egyáltalán nem fogyaszthatnak.
Kapcsolódó: Védjük a mézet adó méheket! – Egy nap a kaptárak között!
Baj, ha kristályosodik a méz?
Attól senkinek nem kell félnie, ha a méz kristályosodik, ez a folyamat teljesen természetes, nem jelez gyenge minőséget. Magyarázata, hogy a méz szobahőmérsékleten úgynevezett túltelített oldatként viselkedik, amelyben az oldószer a víz, a többi rész pedig főleg gyümölcscukor és szőlőcukor. Közülük a
szőlőcukornak rossz az oldékonysága, így szobahőmérsékleten gyorsan kiválik az oldatból.
„Az ikrásodás 15 fokon a leggyorsabb, felette és alatta lassabb. Az eredeti állag 45 fokos vízfürdőben károsodás nélkül visszanyerhető, de ezután a méz ismét kikristályosodhat” – mondja Antal Emese.
A dietetikus kiemeli, hogy az akácméz a nagy gyümölcscukor-tartalma miatt lassabban ikrásodik, italok és sütemények kiváló ízesítője lehet. Nehezen kristályosodik a hársméz is, de az sütéshez-főzéshez nem ajánlott, mert kesernyés íze hő hatására erősödik.
A repceméz gyorsan kristályosodik, emellett kevésbé savas, mint a többi méztípus. Szintén hamar kristályosodik a selyemfűméz és a vegyes virágméz, utóbbinak íze és színe nagyon változatos lehet.
A napraforgóméz aranysárga színű, aromás ízű, kissé kesernyés-savanykás, kiváló választás sütemények, például mézeskalács ízesítésére. Mivel ennek a gyorsan krémesedő méznek ismagas a szőlőcukor-tartalma, ez is hamar kristályosodik.
A méz nem romlott, ha kikristályosodik!
Kicsik nem fogyaszthatják
A babáknak egyéves kor alatt nem szabad mézet adni, aminek több oka van. Egyrészt lehetnek benne olyan vegyületek, amelyek májkárosító hatásúak (ilyen alkaloidok kiválasztódnak egyes növények pollenjében). Másrészt tartalmazhat botulin toxint is amiatt, mert a Clostridium botulinum baktérium spórái előfordulhatnak benne. Ezt a melegítés sem védi ki, mivel a baktérium toxinja csak 80 fok fölött pusztul el, a spóra pedig csak 120 fok fölött.
Kapcsolódó: Vigyázz, hamis méz! Így ismerd fel az utánzatokat!
Az a mennyiség, amit ebből az anyagból a méz tartalmazhat, a felnőttekre és a nagyobb gyerekekre semmilyen veszélyt nem jelent (immunrendszerük könnyedén legyőzi), de a csecsemők szervezete nincs fölkészülve a velük való találkozásra még minimális mennyiségben sem.
Virágméz vagy harmatméz?
A virágmézet nektár méznek is nevezik amiatt, mert alapvetően a növények nektárjából készül. Ez lehet úgynevezett vegyes virágméz (ennél a különféle virágokból származó mézek keverednek), és fajtaméz, ahol a névadó növény pollenjét meghatározott százalékban kell tartalmaznia a méznek.
Azoknál a növényfajoknál, amelyeknél a nektár- és a pollentermelés bőséges és hordható, 45 % fölöttinek kell lennie a méz fajtajellegét meghatározó növény pollenjének. Vannak olyan növények, amelyek hordásakor több nektár és kevesebb pollen kerül be egyidejűleg a kaptárba.
Ilyen például az akácméz és a hársméz, ahol a pollenarány csak 20-30%-os, vagy éppen a rozmaringméz és a zsályaméz, ahol csak 10-20%-os. A szelídgesztenye a másik véglet, ott a pollenarány 90%-os.
A klasszikus mézektől elkülönül az édes harmatméz, más néven mézharmat méz, ami nem a virágok nektárjából készül, hanem a fák levelein található mézharmat összegyűjtésével állítják elő a rovarok. Emiatt a virágportartalma elenyésző.
A legfinomabb ünnepi mézes receptjeink:
A méz korlátlan ideig eltartható, tehát ha van biztos és jó minőségű méztermelő forrásunk, akkor akár több üveggel is raktározzunk otthon belőle. Íme néhány ünnepi recept a felhasználáshoz:
- Klasszikus mézes, magos halva
- Egészben sült karaj mézes almával
- Mézes krémes Mézilány
- Lélegzetelállító mézeskalács torta
- Sonka mézes és mustáros páccal
Cikkünk a 2022-es Nők Lapja Advent különszámunkban jelent meg.
Kiemelt kép: Getty Images