immunrendszer tél egészség kísértetház

Rémisztő módszerekkel javíthatjuk immunrendszerünk működését télen

Tél idején akkor érezzük magunkat a legjobban, ha egy fűtött, szépen megvilágított szobában lehetünk, egy jó könyv, film, vagy családunk, barátaink társaságában. Eszünk ágában sincs kimenni futni a hidegbe vagy szándékosan ijesztgetni magunkat. Pedig ezek a módszerek épphogy erősítik az immunrendszer működését.

Strandolni, pancsolni kánikulában szeretünk, hiszen a huszonpár fokos víz ilyenkor felfrissít, utána pedig kifekhetünk napozni. Tél idején eszünkbe sem jut csobbanni egyet a Dunában vagy a Balatonban, úgy félünk a hideg víztől, mint – stílusosan – a tűztől. Még a zuhany alatt is a meleg vizet kedveljük.

Pedig, ha hidegebbre állítanánk a csapot, számos előnnyel számolhatnánk. Persze, csak akkor, ha egészségesek vagyunk, nincsenek szív- és érrendszeri panaszaink vagy egyéb betegségünk. A hideg vizes zuhany, még akkor is, ha csak napi pár percig tart:

  • erősíti az immunrendszert, megvédhet a vírusoktól azáltal, hogy serkenti a fertőzések ellen küzdő leukociták működését. Egy holland tanulmányból kiderült, hogy azok, akik rendszeresen napi 30–90 másodpercig hideg vízben zuhanyoztak, harmadával kevesebbet voltak betegek és hiányoztak a munkából, mint a többiek.
  • Ráadásul a hideg víz csak az első pár pillanatban rettenetes: rendszeresen alkalmazva javíthatja a hangulatot és csökkentheti a szorongást, amire télen nagy szükségünk van.
  • A szervezetet továbbá a hideg hatására átvált túlélési módba, a szokásosnál keményebben dolgozik, hogy fenntartsa a test hőmérsékletét. Ez serkenti a vérkeringést, így javul szöveteink oxigénellátása, de az anyagcserénk is felgyorsul.
  • Végül pedig: a hideg csökkenti a gyulladást és a fájdalmat. Hatására ugyanis az erek összehúzódnak, a vér a test létfontosságú szerveihez áramlik. Ahogy a test újra felmelegszik, az erek kitágulnak, így az oxigéndús vér visszakerül a szövetekbe, és segít kimosni a gyulladást.

Így segít a tél az immunrendszer erősítésében

Bár a hideg vizes zuhany lehetősége egész évben adott számunkra, az alábbi kettő, igen hatásos módszer kifejezetten télen bevethető az immunrendszer erősítésére. Végül pedig mutatunk egy különösen meglepő praktikát is az egészségmegőrzéshez!

1. Hideg vizes merülés

A hideg víz regeneráló, immunerősítő hatása még jobban érvényesül, ha a szabadban csobbanunk, de ez azért némi elővigyázatosságot igényel. Lehet, hogy Wim Hof csak úgy beugrik a jég alá úszni, de nekünk, átlagembereknek szakértő segítségére van szükségünk ahhoz, hogy akár csak percekre is a hideg szabadtéri vízben ússzunk. Előtte kötelező kivizsgáltatnunk magunkat, és a hideghez is hozzá kell szoktassuk testünket különféle módszerekkel. Egyedül, laikusként tehát ne vágjunk bele a kalandba! Hozzáértő segítséggel viszont miért is ne? 

immunrendszer tél egészség kísértetház

A téli hideg paradox módon erősíti az immunrendszert (Fotó: Getty Images)

A teljes testet egyszerre érő hideg víz sokkja serkenti a természetes fájdalomcsillapító, hangulatjavító hatású endorfinok felszabadulását, növeli a fehérvérsejtek számát, javítja a nyirokkeringést, így erősíti az immunrendszer működését, csökkenti a hajlamot a megfázásra és az influenzára. A hidegben strandolók emellett jobb tüdőfunkcióról és fokozott mélylégzésről számolnak be, ami a légúti fertőzések évszakában különösen erős védelmet jelent.

2. Sport a hidegben

Ismét egy olyan tevékenység, amihez őszintén szólva semmi kedvünk, s ha betegek vagyunk, nem is ajánlott. De egészséges szervezettel épphogy elkerülhetjük a fertőzéseket azáltal, hogy nem hagyunk fel a szabadtéri sportolással.

  • A kinti futás vagy más sport segít leküzdeni a kezdődő megfázás vagy influenza tüneteit, csökkenti a megbetegedés valószínűségét. Az immunrendszer ugyanis ilyenkor keményebben dolgozik, felkészültebb az idegen betolakodók ellen.
  • A hidegben való sportolás erősíti a szív- és érrendszert, a tüdőt, ezáltal ellenállóbbá tesz. A hideg időjárás keményebb munkára kényszeríti a szervezetet edzés közben, ez pedig javítja a szív egészségét.
  • Ezen kívül javítja a hangulatot, sőt, receptre írják fel szezonális depresszió ellen, különösen napfényes időben és természeti környezetben.
  • Ahogy a hideg vizes úszásnál, úgy itt is fontos a fokozatosság és alapvető a végtagokat, füleket, orrot védő téli technikai sportruházat viselése!

+1 Látogatás egy kísértetházban

Egy kísértetház meglátogatása dermesztő hatással van ránk, épp ezért kerüljük, ha csak tehetjük, de idén, az ünnepek alatt inkább ne forduljunk vissza a kapuból! A gyerekek imádni fogják – de még az immunrendszerük is! Egy új kutatás szerint az ijedezés a hideg zuhanyhoz hasonlóan ugrásszerű löketet adhat a szervezet védekezőképességének.

A szóban forgó vizsgálatban 22 ember vett részt, akik 50 percig voltak összezárva félelmetes bohócokkal és zombijelmezes támadókkal egy kísértetházban.

Három nappal később a dániai Aarhusi Egyetem kutatói azt állapították meg az alanyokról, hogy több mint 80%-uk szervezetében csökkent a gyulladások szintje, a résztvevők közel felénél pedig teljesen normalizálódott ez az érték. Amikor 91 másik önkéntes lépett be a kísértetházba alapszintű gyulladás nélkül, a kutatók ismét pozitív immunrendszeri változásokat észleltek.

A kísértetházak azért jók, mert miközben rémüldözünk, pontosan tudjuk, hogy megrendezett akcióról van szó, és nem vagyunk valós veszélyben. Ennek ellenére adrenalinlöketet és endorfinhullámot váltanak ki szervezetben, emellett növelik az immunsejtek számát a vérben. Persze további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy megértsük, pontosan hogyan javítja a szervezet működését az ijedezés.

Egereken végzett vizsgálatok szerint például a félelem és az akut stressz stimulálja a mellékveséket, azon keresztül pedig az immunsejteket, így felkészít egy esetleges támadásra vagy fertőzésre. Itt is érvényes azonban a felnőtt, felelős hozzáállás: ha nem vagyunk teljesen egészségesek, vagy az ijedtségtől lettünk már rosszul, inkább maradjunk a hideg vizes módszereknél. 

Kapcsolódó: A hideg még alvás közben is erősíti az immunrendszert

Kiemelt kép: Getty Images