szuperbaktérium megoldás

Indiában megoldásokat találtak az ellenálló szuperbaktériumokkal szemben

India az a hely, ahol a legtöbb gondot okozzák a szokásos antibiotikumokra nem reagáló, szuperbaktériumnak nevezett kórokozók, amelyek egy sima fertőzést is könnyen halálossá tesznek. Épp ez az ország azonban az, ahol a kutatók kezdik megtalálni a megoldást.

Míg pár évtizeddel ezelőtt még nyakló nélkül szedtük az antibiotikumokat, mert az orvosok nem tudták, hogy ellenálló szuperbaktériumok jöhetnek létre, mostanra rájöttünk, hogy csak akkor kell gyógyszert szedni, ha valóban szükséges. Sajnos a telepeken tartott hasznonállatok menetrendszerű antibiotikumozása ugyanúgy zajlik tovább, ezért továbbra is oda kell figyelnünk, hogy ne kerüljön szervezetünkbe feleslegesen antibiotikum.

A gyógyszerek ugyanis egyre kevésbé hatásosak, olyannyira, hogy az antibiotikumra nem reagáló fertőzések csak a 2019-es évben, csak Indiában 300 ezer ember halálát okozták. Ugyanezen ok miatt évente közel 60 000 újszülött veszti életét. A legerősebb ellenállást az E.coli baktérium és a tüdőgyulladásokért felelős Klebsiella pneumoniae fejlesztették ki.

Megoldások a szuperbaktériumok ellen

A chennai székhelyű Orchid Pharma kifejlesztett egy baktériumellenes szert, az első olyat Indiában, amit az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) is jóváhagyott. A szert injekcióban kapják a betegek húgyúti fertőzések, tüdőgyulladás, véráramfertőzések esetén.

Az új szer nem a baktériumokat pusztítja el,

mint az antibiotikumok, hanem azok védekező mechanizmusait teszi tönkre, így végre tényleg elpusztulnak. Az új injekció patikákban nem kapható, csak bizonyos kórházak tartanak belőle, és csak a kritikus állapotú, antibiotikumkezelésre nem reagáló pácienseknek adják be.

szuperbaktérium megoldás

A szuperbaktériumokra megoldást kell találni, főleg Indiában (Kép: Ritesh Shukla/NurPhoto)

Egy új antibiotikum is segíthet

A szuperbaktériumok elleni küzdelemben sokféle irányba elindultak a kutatók. A mumbai székhelyű Wockhardt cégnél új antibiotikumot tesztelnek, ameelyre a baktériumok még nem tudtak külön védekezési mechanizmust fejleszteni. A 25 év alatt kifejlesztett gyógyszer jelenleg a harmadik fázisú vizsgálatoknál tart, azaz jövőre már piacra kerül és szintén a súlyos állapotú, rezisztens baktériumokkal küzdő betegeknek adják majd be. Egy kísérlet során 30 mentehetlennek tűnő beteg kapta meg Indiában, kivétel nélkül mindannyian felépültek a fertőzésükből.

Szájon át szedhető gyógyszer tüdőgyulladásra

Ugyanígy a harmadik tesztfázisban van az a gyógyszer is, amit három napon át kell szedni tabletta formájában, s 97%-os sikerességi aránnyal kezeli a bakteriális tüdőgyulladást. Ez azért nagyon fontos, mert a betegség jelenlegi, hagyományos, antibiotikumos kezelése 60 százalékban hatástalan a szuperbaktériumok miatt. A tabletta 2025 végén kerülhet forgalomba.

Ami hosszú távon megoldást jelentene

Indiában az orvosok nagyon gyakran még mindig felírják a széles spektrumú antibiotikumokat a betegeknek, amelyek elpusztítják a hasznos baktériumokat is, illetve nagyon könnyen ellenállóvá teszik a káros baktériumokat. Ahhoz, hogy könnyebb legyen a küzdelem a szuperbaktériumok ellen, először is az antibiotikumfelírási gyakorlatot kellene modernizálni.

A kórokozók ugyanis hihetetlenül gyors ütemben fejlődnek, a kutatók pedig mindig csak felzárkóznak hozzájuk.

Ha megszabadulnak az egyiktől, rögtön egy másik bukkan fel. Emellett a kutatásoknak is több pénzre lenne szükségük. A nagy gyógyszergyárak a cukorbetegség, a rák ellenszereit kutatják, kevésbé koncentrálnak új antibiotikumok vagy új, szuperbaktérium-ellenes készítmények kifejlesztésére. Pedig ahogy India példájából is látszik, elképesztő szükség lenne rájuk, minél hamarabb.

Egy magyar nő is küzd a szuperbaktériumok ellen.

Kiemelt kép: Ritesh Shukla/NurPhoto via Getty Images