A nemrég az életünkbe és szótárunkba lopakodó tradwife szó kitartott, háztartásbeli feleséget jelent, akinek vagy nincs önálló jövedelme, vagy csekély, a pénzügyekért a férj felel, aki jellemzően meglehetősen jól keres. A feleségek pedig a gyereknevelés, főzés, dekoráció háromszögében otthon tevékenykednek, ki biogazdaságot irányít, ki dekoratőrként feszít a közösségi oldalakon.
A 25 éves Vilma Larsson nemrég csatlakozott a mozgalomhoz, korábban élelmiszerboltban, gondozóotthonban és gyárban dolgozott. Egy éve felhagyott a munkával, hogy otthon maradó barátnő legyen (házasságot még nem kötöttek párjával), és azt mondja, soha nem volt ilyen boldog és stresszmentes az élete.
Miért lesz valaki tradwife Svédországban?
Azért a svédek nem arról híresek, hogy a munkahelyi morál megköveteli az állandó fizetetlen túlórázást és végletekig kizsigereli a dolgozóit. A legtöbb alkalmazott évente hat hét szabadságot kap, és kevesebb mint egy százalékuk dolgozik heti 50 óránál többet. Vilma Larssonnak azonban ennyi is elég volt ahhoz, hogy úgy döntsön, hivatást vált és tradwife lesz.
A barátja home office-ban dolgozik pénzügyi területen, és amíg ő laptopján végzi a munkát, Vilma az edzőteremben van, kávézik vagy főz valamit.
Mostanában sokat utaznak is, a telet például Cipruson töltik. Vilma még azt is elmesélte, hogy barátja minden hónapban fizetést ad neki, de ha ő többet kér, többet is kap. Időnként még spórolni is tud a kapott összegből. Életmódját természetesen megosztja az Instagramon, a YouTube-on és a TikTokon is, egyelőre csak tizenegyezer követője van, de keményen dolgozik azon, hogy influenszerként is helytálljon.
Karrier helyett puhaság
Svédül a tradwife szót a hemmaflickvän és a hemmafru jelentik, ezek otthon maradó háziasszonyt jelentenek. Vilma élvezettel mesél arról, hogy ezzel az életmóddal mennyivel puhább, stresszmentesebb lett, lágyabbnak és nőiesebbnek érzi magát. Ez tökéletesen illik a jelenlegi tradwife trendbe, csakhogy Svédországban, ahol öt évtizede küzdenek a dupla jövedelmű háztartások támogatásáért,
ez az új divat meglepetést és megosztottságot váltott ki.
Még úgy is, hogy valóban stresszmentesebb életet nyújt a karrier helyett a háztartásra koncentrálni, a munkahelyi feszültségeket teljesen kizárni. A gondot azonban továbbra is az anyagi függés jelenti: Ha Vilma párkapcsolatával történik valami, a lány ott áll majd jövedelem nélkül és visszakapaszkodni a munka világába bizony nem egyszerű folyamat.
A tradwife mozgalmat sokan kritizálják
Svédországban komoly beszédtéma lett a tradwife népszerűsödése, a politikai pártok éppúgy foglalkoznak vele, mint a svéd közszolgálati televízió. Gudrun Schyman, a Feministiskt Initiativ nevű svéd feminista párt társalapítója is részt vett a témával kapcsolatos közéleti vitákban. Úgy véli, hogy a partnerük vagyonából élő nők nagyon veszélyesek, és ez a mozgalom hátralépés a nemek közötti egyenlőség útján. Szerinte a svéd fiatalokra hatással volt az ország jobboldali koalíciós kormánya,
emellett a mai fiatal felnőttek már elfelejtették, milyen sokat kellett küzdeniük őseiknek azért, hogy ne függjenek anyagilag a férjüktől és ne csak a gyereknevelés legyen a választható életútjuk.
Shoka Åhrman, az egyik legnagyobb svéd nyugdíjalap, az SPP közgazdásza viszont azt mondta, nem hiszi, hogy elég svéd barátnő vagy feleség hagyja majd abba a munkát ahhoz, hogy az hatással legyen az ország gazdaságára.
No de milyen hatással van a tradwife mozgalom a világra? Olvass tovább!
Kiemelt kép: Getty Images