Adni jó, de nem egyszerű – Herner Dorka pszichológus írása

Kedves Dorka, karácsonykor, de a születés- és névnapok alkalmával is fej­törést okoz feleségemnek és nekem, hogy hogyan örvendeztessük meg öt unokánkat, három gyermekünket és párjaikat. Az egyik menyünk mindig megmondja, mire vágynak, másik két unokánk szüleiből nem lehet kihúzni fogóval sem. A kisebbik fiunk, a felesége és egy kis unokánk velünk egy családi házban laknak, ki tudjuk figyelni az igényeiket. Rosszul érezzük magunkat, ha nem adunk ugyanolyan értékű ajándékot mindenkinek. A tizenegy rokon évi háromszori-négyszeri megajándékozása rengeteg fejtörést, néha kellemetlenséget is okoz nekünk. Lehet-e ez könnyebb valahogy?

Míg egy egyévest könnyű megörvendeztetni, ahogy idősödünk, bonyolódik, hogy mi okoz örömöt nekünk. Múlik a személyiségen – van, aki hajlamosabb a pozitív dolgokat meglátni és átélni –, ahogy azon is, hogy adott pillanatban biztonságos-e a lelkünknek az öröm megélése, hiszen olyankor védtelenné, sebezhetővé is válunk. Akad, aki egyenesen fél kapni, mert kínos lehet akár eljátszani az örülést, akár mutatni, hogy nem ért célt a meglepetés, van, aki ezért ki sem csomagolja az ajándékát mások előtt – Japánban például eleve ez a szokás.
Az ajándékozás az adó oldaláról is összetett. Sok szülő-nagyszülő szeretne egyenlőséget az ajándék értékét illetően, kérdés, hogy ennek mi az oka. A megítéléstől való félelem, a megfelelni vágyás, akár a saját elvárásainknak is, erősen bezavarhat az ajándékozás folyamatába. Természetes, hogy egyik-másik leszármazottunkhoz közelebb állunk, közelebb élünk vagy közelebbi az értékrendünk, és könnyebben tudunk neki ajándékozni. Ezt sokan szégyellik, mintha a könnyebb kapcsolódás nagyobb szeretetet jelentene, pedig inkább mutatja, hogy ismerjük a másikat, a vágyait. Érdemes az ajándékozási pillanatra úgy tekinteni, mint egy fokmérőre, mely mutatja nekünk, hogy elégedettek vagyunk-e az illető és a köztünk lévő közelséggel-távolsággal. Ha nem, akkor elgondolkodhatunk rajta, hogy az év többi napján van-e lehetőségünk ezen változtatni. A rossz érzések pozitív funkciója korrigálni az irányainkat, új lehetőségek felé terelni minket.
Szinte minden családban van visszatérő, kellemetlen mintázat. „Mindent megvesznek a gyerekemnek a nagyszülők, de én nem szeretném, ha el lenne kapatva” – hallom szülőktől ezt is.

 

Ahogy a nagyszülőktől azt, hogy szeretnék megélni az ajándékozás terén a szabadságukat. Amint megértjük a másikat, általában csökken a feszültség, így könnyebb kompromisszumos megoldást keresni. Nálunk a családban bevált, hogy megosztjuk egymással az ajándéktippeket, de meghagyjuk egymásnak a szabadságot is, ha valaki a listától eltérőt ajándékozna. Fontos része lehet a fölsorolásnak, hogy mit nem szeretnénk! Nagymamám közel volt a nyolcvanhoz, amikor tudtunkra adta, hogy köszöni, de nem kér több konyhai eszközt – feltételezem, hogy már tizenöt évvel korábban is megvolt mindene, amire szüksége volt, csak udvariasságból nem mondta ki, hogy mire nem vágyik.
Közhely, de hasznos lehet, ha elmélyítjük: nem vagyunk egyformák. Van, aki ajándékkal fejezi ki, hogy mennyire szereti a másikat, míg másnak nem jelent sokat sem adni, sem kapni. Ha mindig magunkból indulunk ki, hamis következtetéseket vonhatunk le. Például hogy nem vagyunk fontosak a másiknak, miközben ő talán máshogy próbálja kifejezni a ragaszkodását hozzánk.
Lényeges a határainkat fölmérnünk, hogy mit tehetünk a másik öröméért, és mi az, ami nem rajtunk múlik. Elégedettek vagyunk-e magunkkal? Ha igen, akkor hátradőlhetünk – akkor is, ha nem sikerült a másikat megörvendeztetni –, ha pedig nem, akkor a következő ajándékozásig van lehetőségünk korrigálni.

Illusztráció: Endrődi Kata