- Nem gondolunk rá így, pedig a kapor egy gyógynövény.
- Amellett, hogy jót tesz a szívnek, egy sor más területen is egészségünkre válhat.
- Szerencsére a kaprot egyszerű módszerrel tárolhatjuk sokáig.
Van, aki a kovászos uborkát, más a túrót nem tudja nélküle elképzelni. Régóta a konyha közkedvelt fűszere a kapor, és jól is tesszük, ha fogyasztjuk, mert csupa pozitív egészségügyi hatása van.
A zellerfélék családjába tartozó kapor vagy más néven uborkafű az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk. Őshazája a Földközi-tenger vidékére tehető, de az idők során elterjedt egész Európában, Ázsiában és Afrikában is. Sőt, már az ókori Egyiptomban is ismerték.
A rómaiak és a görögök egyaránt nagyra becsülték, mivel a kapor nemcsak ízesítőként, hanem gyógynövényként is szerepelt a mindennapi életükben. Az egyiptomiak például az emésztési problémák kezelésére használták, míg a görögök és rómaiak a kaprot étkezési fűszerként és frissítőként alkalmazták.
A kapor a magyar konyha fontos szereplője
Noha az egyik legnépszerűbb fűszerünk a konyhában, a kapor nemcsak a klasszikus magyar ételek, mint a kovászos uborka vagy a halászlé elengedhetetlen hozzávalója, hanem salátákban, pörköltekben, krémlevesekben, sőt, italokban is megállja a helyét.
Az uborkás ízjegyekkel rendelkező kapor különösen jól passzol a zöldségekhez, de húsok, főként halak mellé is gyakran használják. Friss leveleit, illóolajait, valamint a magjait egyaránt hozzátehetjük az ételekhez. Egyedi aromája és frissítő hatása miatt igazi kincs a konyhában.
Koleszterincsökkentőnek sem utolsó
De mint írtuk, a kapor nemcsak az ételeink ízét gazdagítja, hanem számos egészségügyi előnnyel is rendelkezik. A benne található vitaminok, ásványi anyagok és antioxidánsok mind hozzájárulnak az egészséges életmódhoz.
1. Antioxidáns
A kapor gazdag antioxidánsokban, például flavonoidokban és polifenolokban, amelyek segítenek semlegesíteni a szervezetben felhalmozódott szabadgyököket. Az antioxidánsok hozzájárulnak a sejtek védelméhez, lassítják az öregedési folyamatokat és csökkenthetik a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát.
2. Jót tesz a szív egészségének
A kapor magjai és levelei esszenciális zsírsavakban gazdagok, amelyek támogathatják a szív egészségét. Az omega-3 zsírsavak segíthetnek csökkenteni a vérnyomást és javítani a keringést, miközben hozzájárulnak a koleszterinszint csökkentéséhez is.
3. Segíti az emésztést
A kapor egyes összetevői antibakteriális tulajdonságokkal rendelkeznek, így segíthetnek a bélflóra egyensúlyának fenntartásában, különösen azok számára, akik hajlamosak az emésztési problémákra. Jól jöhet hasmenés vagy székrekedés esetén. Puffadáskor pedig különösen ajánlott kaporteát kortyolgatni, ami vízhajtóként is jól funkcionál.
4. Nyugtató hatás
A kapor hatóanyagai enyhe nyugtató hatást gyakorolnak a szervezetre, így segíthetnek a stressz kezelésében, az alvásminőség javításában. Ezért egy hosszú, fárasztó nap után érdemes lehet felhörpinteni egy csésze kaporteát.
5. Menstruációs fájdalom ellen
A kapor természetes fájdalomcsillapító hatással is bír, és csökkenti a gyulladást. Létezik olyan kutatás, amely kimutatta, hogy a kaprot tartalmazó étrendkiegészítő a nem szteroid gyulladáscsökkentőhöz hasonlóan képes enyhíteni a fájdalmat.
A hagyományosan népszerű teák mellett kevésbé tudjuk elképzelni, pedig csak jót teszünk magunkkal, ha rendszeresen fogyasztjuk. Könnyen elkészíthetjük friss kaporlevelekből, de szárított változata is elérhető. A teát meleg vízzel leöntve, 5-10 perc áztatás után szűrjük le, majd kortyolgassuk. A kaporolaj vagy kapormag-kivonat is használható a különféle gyógyteákban, de ma már kapszulákban is kapható.
Hogyan tároljuk a kaprot?
A friss kapor gyorsan elfonnyad, ezért érdemes a friss leveleket rövid időn belül felhasználni. Ha hosszabb ideig szeretnénk tárolni, akkor fagyasztásra is alkalmas: csak apróra vágjuk a leveleket, és egy légmentes zacskóban lefagyasztjuk. A szárított kapor is használható, bár az íze és illata kevésbé intenzív, mint a friss fűszernövényé.
Nem szükséges várni a nyári hónapokra, hogy a kapor a mindennapjaink része legyen. Bátran fogyasszuk a belőle készülő teát vagy használjuk az illóolajait, hogy fokozzuk a relaxálás élményét.
6 többfunkciós gyógynövény a házipatikába.
Kiemelt kép: Getty Images