Anyaként rengeteget aggódunk azon, hogy születendő babánk egészséges lesz-e. Annyi minden történhet még az anyaméhben, még több pedig a szülés közben, ami gondot okozhat. Ezért két dologra figyelünk feszülten még a szülés okozta kábulatban is: felsír-e hamar a gyerekünk, és hányas lett az Apgar-értéke.
Azt nem feltétlenül tudjuk, hogy a köldökzsinór elvágása után hová viszik a babát, és mit is takar a vizsgálat, de azt igen, hogy a megszületés utáni első és ötödik percben mért 10/10 érték azt jelenti, hogy minden rendben van életjeleivel, egészségével.
Az Apgar-érték jelentése
Virginia Apgar aneszteziológus 1953-ra fejlesztette ki a Columbia Egyetemen a róla elnevezett tesztet. Segítségével a kisbabák röviddel a születés után egy szabványszerű értékelést kapnak az egészségi állapotukról. A pontszámot az újszülött értékelése után határozzák meg öt kritérium alapján: figyelik az aktivitást, mérik a pulzust, a kis arcon megjelenő grimaszt, pontozzák a kicsi bőrének színét, és természetesen a légzését. Az újszülöttek minden kritériumra 0-tól 2-ig terjedő pontszámot kaphatnak.
Miért volt szükség az Apgar-teszt kidolgozására?
Az ötvenes években egészen másképp nézett ki az újszülöttek élete, akár egészségesek voltak, akár nem. Minden harmincadik baba életét vesztette, az orvosok pedig nem értették, hogy miért. Utóbb kiderült, hogy ennek hátterében részben az állt, hogy az orvosok nem nyújtottak megfelelő segítséget a deformitással, kis súllyal született babáknak, és nem segítették légzésüket sem. Úgy tekintettek rájuk, mintha nem is lenne esélyük az életre.
Az Apgar-teszt viszont rákényszerítette a szakembereket arra, hogy minden újszülöttet megvizsgáljanak. A teszt során kapott értékek megmutatták, milyen mértékű segítségre van szüksége a kicsinek az életben maradáshoz.
A szülészorvosok egyfajta versenyként tekintettek a dologra, az nyert, aki a legtöbb, közel maximális Apgar-értékű gyereket tudta a világra segíteni. Ennek érdekében pedig egyre jobban odafigyeltek arra, milyen altatószert kap az anya a császármetszéshez, hogyan melegítik az újszülötteket, vagy milyen gyakran rántják ki őket akár sérülést is okozó fogóval.
Melyik érték mit jelent?
- Az Apgar-teszt során az orvos először is a megtörölgetett újszülött színét nézi: ha sápadt a bőre, az nulla pontot ér, ha csak a végtagok kékek, az egy pont, míg az igazi kisbabás rózsaszín két pont. Ezért is fontos, hogy a vizsgálatot kétszer is végigviszik, a legtöbb baba ugyanis a kezdeti lilás, kékes vagy fehér színből hamar az egészségesre vált. Ha ez nem történik meg, az már egy fontos intő jel.
- A légzés kulcsfontosságú, ha kezdetben hiányzik, az nulla pontot ér, ha rendszertelen, és gyenge sírás kíséri, az egy pont, a jó légzés erős sírással kombinálva két pont.
- A pulzus mérése következik, ha nem érzékelhető, az nulla pontot jelent, ha percenként 100 alatt van, az egy pont, ha efölött, az két pontot jelent.
- A mozgás is lényeges iránymutató, ha a kicsi mind a négy végtagját mozgatja, akkor két pontot kap, ha a végtagjai be vannak hajlítva, de nem mozog, csak egyet. A mozdulatlanság nulla pont és ismét egy fontos figyelmeztető jel, hogy a babának segítségre lehet szüksége. Itt is életbevágó az ötperces vizsgálatnál tapasztaló javulás.
- A baba grimaszolása is fontos jel, ha hiányzik, akkor nulla pontot kap, ha stimulációra eltorzul a kis arca, akkor egy pontot kap, ha sír, felhúzza a lábait, prüszköl vagy köhög is, akkor két pontot kap.
Öt nagyon fontos perc
Sokan kétségbeesnek, amikor rögtön születés után az újszülött nem kap tökéletes értéket, vagy nem sír fel erős hangon, pedig valójában ez a ritkább eset. A születés folyamata megviseli a kicsiket is, így az orvosok az első percben mért 7-es Apgar érték felett nem is aggódnak. Az ennél alacsonyabb értékek azt jelenthetik, hogy a babának légzéstámogatásra, további vizsgálatokra van szüksége,
de még ez sem jelenti azt, hogy beteg: a második mérésnél lehet, hogy tíz pontot kap.
Ha öt perc elteltével a pontszám továbbra is alacsony, az orvosok harmadszor is végigmennek a teszten 10 perc elteltével. Alacsony lehet az Apgar-értéke a koraszülötteknek, a bonyolult, komplikált szülés után világra jövő és a császáros babáknak is, de nem kötelező jelleggel.
Nem kell 10/10-nek lennie
Természetesen akkor vagyunk a legnyugodtabbak, ha az újszülött 10/10-es Apgarral érkezik vissza hozzánk. Ám nem csak a maximális pontszám jelentheti azt, hogy a kicsi egészséges. Az ötperces vizsgálat után kapott 7-10 pont már megnyugtató. A 4-től 6-ig terjedő pontszám az orvosok szerint közepesen abnormális, és
csak három alatt aggasztó a gyerek állapota.
A fejlett újszülött- és koraszülött-ellátásnak köszönhetően még ekkor is sokféle hatékony segítséget kaphat a baba, és ha találnak is valami problémát, nagy eséllyel meg tudják oldani. Az alacsonyabb Apgar-érték pedig nem feltétlenül áll összefüggésben a gyerek későbbi egészségi állapotával.
Virginia Apgar életéről, sikereiről, küzdelmeiről érdemes tovább olvasnod, nagyon inspiráló.
Kiemelt kép: Getty Images