multivitamin, vitamin

Jelek, amelyek arra utalnak, hogy szükséged lehet multivitaminra

Az egészséges, kiegyensúlyozott, vitamindús étkezést nem helyettesítheti semmi. Így aztán az étrend-kiegészítők szedése akkor válhat szükségessé, ha étrendünk nem tartalmazza a szükséges tápanyagokat, esetleg olyan élethelyzetbe kerülünk, ami megváltoztatja a tápanyagigényünket. Testünk pedig mindig figyelmeztet, ha valami nincs rendben a tápanyagbevitelünkkel.
  • Az étrend-kiegészítők hasznosak, de nem helyettesítik a kiegyensúlyozott étrendet. 
  • Honnan tudhatjuk, hogy mikor kell multivitamint szedni?
  • Melyek lehetnek a tápanyaghiány jelei?  

A vitaminokra és ásványi anyagokra szüksége van a szervezetnek, hogy megfelelően működjön. Elegendő mikrotápanyaghoz juthatunk, ha egészségesen étkezünk; sok rostot, zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát, teljes értékű fehérjéket és egészséges zsírokat fogyasztunk. 

Bizonyos okok – például életmódunk, korunk, egészségi állapotunk, esetleg anyagi lehetőségeink – miatt azonban előfordulhat, hogy nem tudjuk garantálni szervezetünk számára a szükséges tápanyagokat. A WHO hivatalos ajánlása szerint napi legalább 5 adag zöldséget és gyümölcsöt kellene fogyasztanunk ahhoz, hogy elegendő, természetes forrásból származó vitaminnal lássuk el a szervezetünket. Igen ám, csakhogy a magyar emberek mindössze 10%-a eszi meg az Egészségügyi Világszervezet által ajánlott mennyiséget – derült ki idén egy reprezentatív felmérésből. És itt jönnek képbe az étrend-kiegészítők.

Nők Lapja Szépség egy korábbi számában Schmidt Judit dietetikus elmondta, hogy akkor érdemes ilyen készítményeket szedni, „ha valakinek a szokásosnál nagyobb vagy megváltozott a napi tápanyagszükséglete, amit normál, étrendi úton nem képes fedezni. Ilyen például a várandósság, a szoptatás, a táplálékallergia vagy -intolerancia, a szigorú vegetáriánus, vegán étrend, a versenysport, a nehéz fizikai munka vagy a hosszú távú szellemi megterhelés, esetleg az egyoldalú étkezés.” 

Vitathatatlan, hogy a multivitaminok fontosak, amennyiben aktuális étrendünk nem fedezi a szükséges napi tápanyagbevitelt. Azt azonban fontos hangsúlyozni, hogy – ahogyan a megnevezés is sugallja –

az étrend-kiegészítők kiegészítenek, de nem pótolnak.

Multivitaminokat nem szükséges minden esetben szedni. Ha alapvetően jól étkezünk, de folyamatosan fáradtnak érezzük magunkat, vitaminvásárlás helyett először orvossal érdemes konzultálni a lehetséges okokról. De csontritkulás vagy más betegségek esetén például szintén előfordulhat, hogy csak az egyes tápanyagokat kell fedezni, azaz nem feltétlenül indokolt az átfogó multivitaminok szedése.     

4 jel, ami vitaminhiányra utalhat 

Ha nem tudjuk eldönteni, hogy milyen vitaminok pótlását kívánja meg a szervezet (vagy, hogy kell-e egyáltalán ilyen készítményeket szednünk), figyeljük testünk jelzéseit, és mindenképp konzultáljunk szakemberrel! Mutatunk 4 fontos – és nem feltétlenül egyértelmű jelet –, amelyek arra engednek következtetni, hogy talán vitaminpótlásra szorul a szervezet, és ideje felkeresni a kezelőorvosunkat!

1. Száraz, kicserepesedett ajkak 

Télen, hideg és száraz időben minden bizonnyal gyakrabban küzdünk száraz, kicserepesedő ajkakkal. Kutatások szerint a probléma azonban különböző tápanyagok hiányával is összefüggésbe hozható, ezek közé tartozik a vas, a cink és a B-vitaminok, például a folsav, a riboflavin és a B-12.

Kapcsolódó: Mikor járunk jobban: ha a multivitamin-készítményeket választjuk, vagy ha vitamintípusonként vesszük be ugyanezeket?

A régóta fennálló táplálkozási hiányállapotok súlyosabb elváltozásokat is okozhatnak. Ilyen lehet például a gyakran krónikus formában jelentkező ajakgyulladás (cheilitis), ami egy ajkakon, illetve azok sarkaiban megjelenő kórkép. A cserepes, száraz ajkakkal járó betegség többféle okból (például alapbetegség tüneteként) és formában is megjelenhet, ezek között van ártalmatlan, de komolyabb odafigyelést igénylő változat is – írja az Egészségvonal.

2. Nézzünk a körmünkre!

A vas nélkülözhetetlen elem a vörösvérsejtekben található egyik legfontosabb fehérje, a hemoglobin előállításához, melynek fő feladata az oxigén szállítása a szervezetben. A vashiány emiatt számos egészségügyi problémához vezethet, beleértve a körmök rendellenes elváltozásait is. Ilyen például az úgynevezett kanálszerű köröm, vagyis a koilonychia. Ilyenkor az elvékonyodott, törékeny körmök szélei megemelkednek, míg a középső része bemélyed.

vitamin hányinger

A legjobb módja a vitaminok és fontos ásványi anyagok bevitelének, ha egészségesen, változatosan étkezünk. Ám ez nem minden élethelyzetben egyszerű – ebben segíthetnek az étrend-kiegészítők (Fotó: Getty Images) 

De az olyan kevésbé látványos elváltozások, mint a törékeny, könnyen repedező körmök, a barázdák és mélyedések (Beau-vonalak), a fehér foltok és a lassú körömnövekedés szintén különböző vitaminok hiányáról (is) árulkodnak.

3. Romló éjszakai látás

Gyenge fényviszonyok mellett mindannyian rosszabbul látunk, ám akik A-vitamin hiányban szenvednek, azoknak mindez az átlagosnál is nagyobb kihívást jelenthet. Az A-vitamin fontos szerepet játszik a látásban, lehetővé téve a fény teljes spektrumának érzékelését. A-vitamin szükséges ahhoz is, hogy szemünk elegendő nedvességet termeljen, és hogy képes legyen előállítani a retina megfelelő működéséhez szükséges pigmenteket.

Kapcsolódó: Ezekre a vitaminokra van szükség, ha egészséges körmöket szeretnél

De a leggyakrabban látásproblémákhoz vezető vitaminhiányok sorát erősíti továbbá a B-2, B-6, B-12 és a folsav, a C-vitamin, a D-vitamin, az E-vitamin és az ómega-3 zsírsav is.

4. Nehezen gyógyuló zúzódások 

Ha észrevetted, hogy könnyen zúzódsz, illetve nehezen múlnak el a kisebb-nagyobb sérülésekből keletkező foltok, elképzelhető, hogy C- és K-vitamin hiány húzódik a háttérben – írja a NIH (News in Health). A C-vitamin hiánya gyengíti az ereket, ami könnyen véraláfutásokat eredményezhet, a K-vitamin hiánya pedig nehezíti a véralvadás folyamatát, lassítva ezzel a sérülések – köztük a zúzódások – gyógyulását.  

Fontos, hogy felismerjük a tápanyaghiány jeleit és tüneteit, és noha az étrend-kiegészítők segíthetnek, nem mindenki számára szükségesek, ezért – ahogyan feljebb is hangsúlyoztuk – minden esetben kérjük ki kezelőorvosunk tanácsát is!

Étrend-kiegészítők: ezeket szedjük feleslegesen

Kiemelt kép: Getty Images