útifűmaghéj bélseprő ételek

Az útifűmaghéj a bélseprő rostok királya – Akár aranyér ellen is beválhat

Láttad már a drogéria polcán, de sosem jött meg az étvágyad hozzá? Nem csoda... Mégis érdemes lehet egy próbát tenned vele. Az útifűmaghéj ugyanis a bélseprő ételek csimborasszója! Elmondjuk, hogyan, mikor, milyen mennyiségben érdemes fogyasztani.
  • A rostok fogyasztása sokat segíthet a bélbetegségek megelőzésében.
  • Az útifűmaghéj különösen gazdag rostban, így segítségünkre lehet egészségünk megőrzésében.
  • Elmondjuk, hogyan érdemes fogyasztani!

Az útifűmaghéj (néhány helyen „útifű maghéjként” szerepel) a bélseprő ételek között is az egyik leghatékonyabb. Bár a természetes hashajtók között is számon tartják, ilyesféle hatást csak akkor okoz, ha túladagoljuk. Egészségünk támogatásában azonban mindig számíthatunk erre a gluténmentes csodaszerre, érdemes hát tartani belőle valamennyit a konyhaszekrényben!

Bár szervezetünk alapvető feladatai közé tartozik a méregtelenítés, néha nem árt egy kis segítséget nyújtani ezekben a folyamatokban. A máj működésének megsegítéséről például itt írtunk korábban, most pedig az útifűmaghéj fogyasztásáról lesz szó, amit elsősorban az emésztőszervrendszer hálál meg. A belek tisztításának egyik leghatékonyabb, természetes módjáról van szó, tehát mindenképp adjunk legalább egy esélyt a dolognak.

Útifűmaghéj hatásai és javallott fogyasztása

Az útifűmaghéj a legtöbb drogériában kapható. Egy 300 grammos csomag hónapokig (egyeseknek évekig) elég lehet, így az elsőre borsosnak tűnő ára is valójában kedvező. Ráadásul semmiféle vesződést nem igényel, hiszen a fogyasztása csupán annyiból áll, hogy reggel, éhgyomorra egy evőkanálnyit (5 grammot) elkeverünk körülbelül 2,5–3 deciliter vízben, majd azt minél gyorsabban (mielőtt teljesen megszívja magát) legurítjuk. (Víz nélkül, szárazon, magában ne fogyasszuk!) 

Ezután egy órán belül nem javallott szilárd táplálékot fogyasztani – a legjobb hatás érdekében, vizet viszont annál inkább!

Az 5 grammnyi útifűmaghéj ugyanis legalább 4,2 gramm élelmi rostot tartalmaz, amivel nagy mennyiségű vizet vizet képes megkötni, ezáltal fejti ki csodahatását. Úgyhogy, amennyi folyadékot csak bírunk, igyunk meg azon a napon, amikor fogyasztottunk belőle! Érdemes néhány héten át minden egyes nap, kúraszerűen fogyasztani, aztán szünetet tartani vele.

útifűmaghéj bélseprő ételek

Nem a leggusztusosabb, de a test mindig meghálálja (Fotó: Getty Images)

Ezt követve megtapasztalhatjuk, hogy az útifűmaghéj úgy tisztítja a beleket, hogy közben nem okoz hasmenést és a bélflóra felborulását. Fontos megemlíteni, hogy ha nem bírjuk elviselni az ízét vízben feloldva (ez sokakkal megesik), akkor pudingot is főzhetünk, süteményt is süthetünk is a falhasználásával.

Ha tehát kisebb mennyiségben fogyasztjuk, akkor a maximális hatás érdekében érdemes nem kúraként, hanem a mindennapi étkezések alapvető hozzávalójaként tekinteni rá, és például a zabkásába keverni reggelente.

Kapcsolódó: Bélseprő ételek – 6 ételtípus, ami segít a méregtelenítésben

Az is remek az útifűmaghéjban, hogy nem szükséges vele sokat bíbelődni, például újra lezúzni (ellentétben a szintén remek bélseprő, de gyakran csak őröletlenül kapható lenmaggal), csupán egy kanálra és egy pohár vízre van szükség a kúrához. Érdemes azonban a használt poharat és kanalat mielőbb és minél több időre beáztatni, a kiszáradt útifűmaghéj-darabkák ugyanis makacsul megtapadhatnak az evőeszközön és az üveg falán.

Amennyiben tehát enyhe székrekedéssel, puffadással, emésztési gondokkal vagy kialakulóban lévő aranyérrel küzdünk, esetleg csak egy kiadós méregtelenítés szükségét érezzük, érdemes az útifűmaghéjjal kezdenünk a probléma orvosolását. Ezen kívül az útifűmaghéj fogyasztása kutatások szerint szabályozza a vércukor és a csökkenti a rossz koleszterin szintjét, illetve a fogyásban is segít. Mindenképp próbáljuk hát ki, szervezetünk semmiképpen sem fogja megbánni!

Kapcsolódó: 5 finom, székrekedés elleni ital

Kiemelt kép: Getty Images