A töltött káposzta olyan, mint a halászlé vagy a lecsó. Szent ügy, ami kapcsán órákat és vérre menően lehet vitatkozni helyes arányokról, egyes alkotóelemekről, főzési időről, ízesítőkről. Ráadásul ünnepi étel is, aminek az elkészítése így még inkább szakrális.
Itthon háztartások tömegeiben kerül idén karácsonykor is az asztalra. Története a török időkig vezethető vissza, a magyar konyhában pedig sajátos formában honosodott meg, különféle tájegységi változatokkal. Lesz, ahol a – talán legszélesebb körben kedvelt módon – alaposan megmosott savanyú káposztából, zsíros húsrészekkel és rizses vagy gerlsis töltelékkel, paprikásan készítik.
Anyósomnál alig mosott káposztából, fehér-tejfölösen, nagy darab füstölt húsokkal és gigantikus gombócokkal fogjuk falni. Megint máshol pedig szabolcsi módra készítik majd el. Azaz hogy is?
A szabolcsi töltött káposzta
A szabolcsi töltött káposzta sokak kedvence. Nem véletlenül. A keleti régióból származó káposzta több ponton is különbözik a fősordrútól, de legalább olyan finom.
Egyrészt jellemzően kisebb gombócok kerülnek bele, másrészt az alapja nem savanyú, hanem édeskáposzta, ráadásul mindez paradicsomosan készül el. Sőt, sokszor készítik rizs helyett kukoricadarával is. Aki még nem kóstolta, ne halogassa, mert isteni finom. A most következő recept is csak egy verzió a sok közül: ha nincs a családban őrzött, érdemes lehet ebből kiindulni, és ha beválik, tovább finomítani, alakítani.
Szabolcsi töltött káposzta recept
Hozzávalók 4 főre:
- 1 közepes fej friss káposzta
- 500 g darált sertéshús (lehetőleg lapocka)
- 100 g rizs (már félig megfőzve)
- 1 közepes fej vöröshagyma (apróra vágva)
- 2 gerezd fokhagyma (zúzva)
- 1 tojás
- 1 teáskanál őrölt pirospaprika
- só és frissen őrölt bors ízlés szerint
- 1 liter paradicsomlé
- 1 evőkanál cukor (ízlés szerint, a paradicsom savasságát ellensúlyozandó)
- 2-3 evőkanál étolaj vagy zsír
- 1 babérlevél
Elkészítés:
- Fejtsük le a káposzta leveleit. A nagyobb levelek vastag erét vágjuk ki óvatosan, majd a belső levelekkel együtt aprítsuk fel. Az egész káposztaleveleket forró vízben forrázzuk le.
- A rizst félig főzzük meg forró, sós vízben, majd szűrjük le és hagyjuk kihűlni.
- Egy tálban keverjük össze a darált húst, a félig főtt rizst, az aprított vöröshagymát, a zúzott fokhagymát, a tojást, a pirospaprikát, sót és borsot. Alaposan dolgozzuk össze, hogy homogén masszát kapjunk.
- A káposztalevelekbe helyezzünk egy-egy evőkanálnyi tölteléket, majd tekerjük fel őket szorosan, és a végeiket hajtsuk be, hogy a töltelék ne peregjen ki. Ha marad töltelék, formázzunk belőle kisebb gombócokat vagy hengereket, és azokat is tegyük a batyuk mellé.
- Egy nagyobb lábas aljára tegyük a korábban felaprított káposzta felét. Helyezzük rá a töltött káposztákat és a gombócokat rétegesen, majd fedjük be őket a maradék aprított káposztával. Adjunk hozzá egy babérlevelet. Öntsük rá a paradicsomlevet, adjunk hozzá annyi vizet, hogy ellepje, majd ízesítsük cukorral, sóval és egy kevés borssal.
Közepes lángon főzzük kb. 1,5 órán át, amíg a káposzta és a töltelék is megpuhul. Időnként ellenőrizzük, hogy van-e elegendő lé a káposztán, és ha szükséges, pótoljuk.
A töltött káposztát forrón, friss kenyérrel, illetve ízlés szerint tejföllel tálaljuk.
Más ország kedvenc töltött káposztáira is kíváncsi vagy?
Kiemelt kép: Getty Images