- Egymás személyiségének megértése alapvető szükségletünk.
- Gyakran vonunk le rossz következtetést a kommunikáció alapján.
- Összegyűjtöttük, milyen viselkedés lehet félrevezető a többiek számára.
Elég egyetlen rossz szó, számunkra furcsa mozdulat vagy meglepő arckifejezés, és máris megszületett bennünk a vélemény: a beszélgetőpartnerünk antipatikus, kellemetlen ember. Hányszor fordult már elő, hogy túl hamar vontuk le a konzekvenciát a másik félről?
Csábító, ugyanakkor nagyon egyszerű véleményt alkotni mások kinézete, beszéde vagy ruházata alapján. Sokszor azonban téves ítéletet hozunk, ami félreértésekhez vezethet, éppen ezért nagyon nem mindegy, hogyan olvassuk egymást.
A másik olvasása elemi szükségletünk
Az emberek „olvasása” azt jelenti, hogy a nem verbális jelzések, a viselkedés és különböző kommunikációs minták alapján értelmezünk vagy megértünk másokat, kifejezett verbális magyarázat nélkül. A pszichológusok ezt a képességet az elme teoretizálásának nevezik.
Azáltal, hogy agyunk különböző elméleteket gyárt, lehetővé teszi számunkra, hogy
mentális állapotokat tulajdonítsunk másoknak, beleértve hiedelmeiket, szándékaikat, vágyaikat, érzelmeiket és tudásukat.
Ez a készség magában foglalja a testbeszéd, az arckifejezések, a hangtónus és más finom jelek megfigyelését.
Mivel egy nagyon komplex folyamatról van szó, nem árt gyakorolni, hogy a mindennapjaink ne tévedések vígjátékából álljon.
Rejtőzködők és megosztók
Ahogy különbözik az olvasási képességünk, úgy az sem mindegy, hogy mennyire kommunikálunk egyértelműen. Ha rejtőzködünk, zavaros jeleket közvetítünk mások felé a gondolatainkról és érzelmeinkről, az bizalmi problémákhoz vezethet.
Másfelől ha mindig túlzottan transzparensek vagyunk, mások úgy érezhetik, hogy elárasztjuk őket az információkkal és visszakozhatnak. Kulcsfontosságú tehát, hogy megtaláljuk az ideális egyensúlyt.
6 jel, hogy nehéz rajtad kiigazodni
Ha az alábbi jelzések közül bármelyik igaz rád, érdemes elgondolkodni azon, hogy mit kommunikálsz magadról a külvilág felé.
1. Rejtett érzelmek
Fontosak a kimondott szavak, de hogy érzed magad valójában: boldog vagy, mérges, esetleg frusztrált? Ha remekül leplezed az érzéseidet, és csak nagyon ritkán mutatod meg, hogy milyen érzelmi állapotban vagy, nehéz pillanatokat okozol másoknak, akik szeretnének közel kerülni hozzád.
Bármilyen kapcsolatban csupán
akkor építhető bizalom, ha az egyértelmű kommunikációra épül,
hiszen a birtokunkban lévő információk alapján tudjuk, hogy miképp kell cselekednünk. Ha például jókedvvel palástolod a frusztrációdat, sosem fog kiderülni, hogy valami zavar téged.
Kapcsolódó: Ez a tulajdonság utálatos, pedig ettől leszel szimpatikus
2. Megtévesztő testbeszéd
A testbeszéd meglepően megtévesztő tud lenni, ha nincs összhangban a kimondott szavakkal. A semleges vagy zárt testpozíció, mint például a karba tett kéz egyértelmű lezárás a külvilág felé. Ha az esetleg a szemkontaktus elkerülésével párosul, biztos lehetsz benne, hogy a többiek nem fognak megfelelő következtetést levonni a személyiségedről.
Érdemes gyakorolni a nyitott pozíciót: a törzseddel fordulj szemben a másik féllel, és beszélgetés közben keresd a tekintetét. A nyílt hozzáállás pozitív szándékot feltételez, így a másik is szívesebben oszt meg magáról gondolatokat.
3. Vegyes jeleket adsz
A rejtőzködő kommunikáció klasszikus jele: mást közvetít a testbeszéded, a hangtónusod és a kiejtett szavak. Ezzel lehet csak igazán megtéveszteni a másik felet.
Senki nem fogja elhinni, ha azt mondod, jól vagy, miközben az egész nonverbális kommunikációd az ellenkezőjére épül. Ha gyakran fejezed így ki magad,
félő, hogy előbb-utóbb torz kép alakul ki rólad a többiekben.
Még ha nem is feltétlenül szeretnéd megosztani a frusztrációdat, nyugodtan mondd el, hogy jelenleg nem vagy top formában, de nem szeretnél beszélni róla.
4. Kerülöd a csevegést
Az irodai csevegés a kávégép mellett talán felszínesnek tűnhet számodra, különösen ha nem vonzanak a munkahelyi pletykák, a sztárhírek, a gyereknevelés vagy a legújabb diétaőrület.
A könnyed társalgás azonban remek alkalom arra, hogy mások kialakítsanak rólad egy képet.
Ha rendszeresen kivonulsz ezekből a beszélgetésekből, vagy egyszavas válaszokkal elintézed a kérdéseket, a többiek a valóságtól teljesen eltérő képet alakíthatnak ki rólad. Szó sincs arról, hogy órákig kéne fecsegned a semmiről, de pozitív benyomást kelthetsz magadról, ha részt veszel a csevegésben. Hosszú távon bizalomépítő, ha mások azt látják, hogy te is emberből vagy.
5. Mindig visszafogott vagy
A visszafogottság különösen nagy erény bizonyos helyzetekben, amikor higgadtságra vagy udvariasságra van szükség. Ám ha minden szituációban te magad vagy a két lábon járó illem tankönyv, tévútra terelheted a többieket a személyiségedet illetően.
Azzal semmi baj nincs, ha nem vagy kitárulkozó bárkivel,
egymás megismerése azonban javarészt az interakciók révén történik.
A közös beszélgetések, kérdések megvitatása közelebb visz egymáshoz, árnyaltabb képet kapunk a másik jelleméről, világlátásáról. Mindezek pedig fontos kapaszkodót adnak, hogy miképpen bánjunk a másikkal.
6. Állandóan meggondolod magad
Az embereknek szüksége van legalább a kiszámíthatóság látszatára, ezért fontos, hogy tudják, mire számíthatnak veled kapcsolatban. Ha minden alkalommal megváltoztatod a véleményed alapvető kérdésekről, fontos témákról, nem csak a kommunikációd fog következetlennek tűnni. Azt kockáztatod, hogy a többiek inkább nem keresik a társaságodat, mert nem tudják követni a szélkakas viselkedésedet.
Az üzleti életben vagy egy tárgyalás során hasznos lehet egy kis rejtélyesség, a közeli kapcsolatoknál azonban veszélybe kerülhet a bizalom és az intimitás, ha nem engedsz be másokat. Miközben tehát meghúzod a határokat, érdemes kicsit lazítani is azokat.
Kapcsolódó: Mennyire vagy arrogáns? Íme 5 dolog, ami elárulja!
Kiemelt kép: Getty Images