májbetegség jelei

Ezek a leggyakoribb, a májat érintő betegségek és tüneteik

A bordaív alatt, jobb oldalon helyet foglaló máj hiába nyom akár másfél kilónál is többet és képes megújulni, sajnos akár krónikus betegségek áldozatául is eshet. No de melyek a leggyakoribbak és milyen jelek segítenek észlelni őket?
  • A máj fontos szerv, elengedhetetlen az élethez.
  • Különböző bajok érhetik, akkor is, ha nem fogyasztunk alkoholt.
  • A különféle májbetegségeknek más-más jelei vannak.

A májunkra bizony nagy szükségünk van, még akkor is, ha azt is túléljük, ha kivágnak belőle egy darabot. Az élelmiszerek megemésztéséhez, a salakanyagoktól való megszabaduláshoz és az alvadási faktorok előállításához is elengedhetetlen belső szerv, amire nagyon kell vigyáznunk. Az életmód, a genetikánk és bizonyos fertőzések okozzák a leggyakoribb májbajokat, nézzük, melyek ezek.

1. Fertőzés okozta májbetegség

A májat paraziták is megtámadhatják, de a leggyakoribb betegségeket a vírusok okozzák, név szerint a hepatitis A, B és C. Ezek megfertőzhetik a májat, duzzanatot, irritációt, gyulladást okozva. A gyulladás pedig megakadályozza, hogy a máj megfelelően működjön. A vírusok jellemzően vérrel, testnedvekkel, fertőzött széklettel, rossz étellel vagy csapvízzel terjednek.

A leggyakoribb a hepatitis B, ami globális közegészségügyi fenyegetést jelent és a világ leggyakoribb súlyos májfertőzéseként tartják számon.

Akár százszor fertőzőbb lehet, mint a HIV vírusa. Emellett a májrák egyik elsődleges oka is. Nagyon fontos, hogy felvegyük a megfelelő védőoltásokat: a hepatitis A és a B ellen is létezik vakcina, kérjünk receptet a háziorvosunktól és már oltathatjuk is magunkat. Enélkül sajnos bármelyik utazásunk során megbetegedhetünk. A hepatitis fertőzés tünetei a következők:

  • Néhány napig tartó láz, elesettség
  • Étvágytalanság
  • Sárgaság
  • Gyomorrontásos panaszok, puffadás, émelygés, hasi és mellkasi fájdalom

A hepatitis C ellen még nem létezik védőoltás, pedig csak Magyarországon több, mint hetvenezer ember szenved tőle, akik fertőzhetnek is. Nagyon fontos, hogy felismerjük a betegséget, mert gyógyszerekkel gyógyítható.

A fertőzés influenzához hasonló tünetekkel jár,

azaz gyengeség, fáradékonyság, étvágytalanság a fő tünetek, sárgaság nélkül. Mindenképpen forduljunk orvoshoz, ahol egy rövid teszt segítségével gyorsan kideríthetik, ezzel a betegséggel van-e a dolgunk. A kezelhetletlen hepatitis C májzsugorhoz, májrákhoz vezethet.

májbetegség jelei

Egy negatív és egy pozitív hepatitis C teszt. A fertőzés az egyik leggyakoribb májbetegség a világon, melynek jeleivel érdemes tisztában lennünk. (Fotó: Getty Images)

2. Genetikai eredetű májbetegségek

Sajnos a felmenőktől örökölt gének közt is akad olyan, ami májbetegséghez vezethet. A leggyakoribbak ezek közül a hemokromatózis, a Wilson-kór és az alfa1-antitripszin hiánya. Ezek mellett a májat, epevezetéket érintő rák és a máj adenoma is előfordulhatnak.

Ha a családban fordult elő bármilyen, a májat érintő betegség, mindenképpen konzultáljunk szakemberrel.

A különféle genetikai betegségeknek nagyon eltérő tünetei lehetnek, de mindenképpen vizsgáltassuk ki magunkat, ha a bőr és a szemek besárgulása, a has megduzzadása, a széklet vagy a vizelet színének megváltozása, hasmenés, hányinger, fáradtság és gyengeség bekövetkezne. 

3. Környezeti, életmódbeli tényezők

A májat érintő kórok között gyakran előfordul még a májgyulladás és a zsírmájbetegség is. Ez utóbbi során túl sok zsír halmozódik fel a májban, amit súlyos, hosszan tartó alkoholfogyasztás is okozhat. Amennyiben nem ez áll a háttérben, a betegséget nem alkoholos zsírmájbetegségnek nevezik. Ez, főleg cukorbetegséggel együtt akár komoly szívbetegségek rizikóját is jelentheti. Jellemzően túlsúly, kezeletlen magas vérnyomás, metabolikus szindróma és dohányzás okozhatják.

A zsírmájbetegségek kezdeti szakaszban alig mutatnak tüneteket, de kezelés nélkül gyulladás és sejtkárosodás léphet fel.

A májat érintő egyéb betegségek esetén a legfontosabb környezeti tényező továbbra is a hosszú távú alkoholfogyasztás, ami kifejezetten károsítja a májat, ahogy a gyógyszerszedés, bizonyos gyógynövények gyakori használata, egyes vegyi anyagok és a drogfogyasztás is.

Ezek mellett emelkedik a májbetegség kockázata:

  • Folyamatos mérsékelt vagy erős alkoholfogyasztás
  • Elhízás
  • Kettes típusú cukorbetegség
  • Nem megbízható helyen készíttetett tetoválás vagy testpiercing
  • Közös tűhasználat
  • 1992 előtt történt vérátömlesztés
  • Védekezés nélküli szex
  • Vegyi anyagokkal vagy méreganyagokkal való érintkezés
    esetén is.

Az ünnepi időszakban figyeljünk arra, hogy ne fogyasszunk túl sok zsíros, nehéz ételt és alkoholt. Ha ezt újévi fogadalomnak is megtesszük és be is tartjuk, máris sokat tettünk májunk egészségéért.

A májbetegség korai tüneteiről itt olvashatsz tovább. 

Kiemelt kép: Getty Images