- A hagyma védekező mechanizmusának köszönhető, hogy aprítása közben könnyezünk.
- Milyen vegyületek irritálják ilyenkor a szemünket annyira, hogy percekig könnyezünk?
- Nem muszáj itatni az egereket – mutatunk 5 egyszerű tippet, amelyek segíthetnek!
A hagyma bosszús egy zöldség. Cserébe azért, hogy a vágódeszkánkon végzi, aprítás során úgynevezett allináz enzimeket és illékony, kéntartalmú vegyületeket szabadít a levegőbe, nehogy megússzuk szárazon, amiért késsel törtünk az életére. Azaz egyenesen a szemünket célozva késztet fájdalmas könnyezésre.
A folyamat persze nem a véletlen műve. A hagymában lévő alkil-szulfid vegyületek ugyanis egyfajta kémiai védekező mechanizmusként működnek. Amikor a kénvegyületek felszabadulnak a hagymából, aktiválják a szaruhártyában lévő idegvégződéseket, amelyeket fájdalomként lefordított üzenetként továbbítanak az agynak. Minden ilyen idegrendszeri üzenet
célja, hogy ne folytassuk tovább a fájdalmat kiváltó tevékenységet.
Az állatvilág képviselői mindezt nagyon jól tudják, az embert azonban más fából faragták. Hiszen hogyan is festene az étrendünk, ha kimaradna belőle a megannyi étel alapjául szolgáló, gyógyhatással bíró hagyma, nem igaz?
A hagyma túlélési trükkjével járó kellemetlen könnyezést azonban nem lehetetlen kijátszani. Az emberiség már évszázadokkal ezelőtt is kísérletezett azzal, miként lehetne gátat szabni a hagymapucolás kellemetlen mellékhatásainak. Míg a Szung-dinasztia idején a gyömbér erejében bíztak, addig 1629-ben John Parkinson brit botanikus úgy tartotta, hogy a petrezselyem fogyasztása lehet a hagyma miatti könnyezés ellenszere.
Az első használható tippet azonban egy ír szakács és író, Florence Irwin hozta el az 1900-as évek elején, aki arra buzdította diákjait, hogy hámozás után tegyék a hagymát egy tálba, adjanak hozzá egy csipet sót, öntsék le forró vízzel, és hagyják állni körülbelül egy percet, mielőtt felaprítják. Mindez elsőre talán népi humbugnak tűnik, a szakértők szerint viszont közel sem légből kapott Florence Irwin ötlete.
Kapcsolódó: Így készül a legfinomabb hagymalekvár, ami ajándéknak is tökéletes
A legtöbb szakértő manapság is a víz használatára esküszik, bár Irwin ötletével ellentétben a hidegre, és nem a forrásban lévő vízre. Hiszen ma már a tudomány számára is nyilvánvalóvá vált, hogy a molekulák gyorsabban mozognak, ha meleg, és lassabban, ha hideg éri őket. Vagyis hűtéssel biztosíthatjuk, hogy az irritáló vegyi anyagok ne egyszerre szabaduljanak fel aprítás közben a csípős zöldségből.
5 tipp, hogy ne könnyezz hagymavágás közben
És ez még nem minden. Az alábbiakban összegyűjtöttük, miként csökkenthetjük egyszerű módszerekkel a hagymavágással járó kellemetlen mellékhatásokat!
1. A hagyma hűtése
Miután megpucoltad, egyszerűen helyezd hideg vízbe a hagymát. Ha kicsit gyorsítanál a folyamaton, és igazán biztosra mennél, akár a hűtőt és a fagyasztót is használhatod. De ügyelj arra, hogy a hűtőben 30, a frigóban pedig 15 percnél tovább ne maradjon a hagyma! A hűtés lassítja a vágás során felszabaduló vegyi anyagokat, így a szemirritációt is megúszhatjuk kevesebbel.
2. Aprítsd a hagymát szagelszívó alatt!
Amilyen egyszerű és kézenfekvő, legalább annyira hatásos, ha a hagymát szagelszívó alatt, illetve ventilátor mellett aprítjuk. A keringő levegő azonnal elszívja az illékony vegyületeket, megelőzve ezzel a fokozott könnyezést.
3. A kés sem mindegy
Az éles kések elengedhetetlen elemei a konyhának. Azonban, ami a hagymát illeti, egy jól megélezett kés messze túlmutat a könnyű szeletelésen. A hagymából származó vegyületek ugyanis gyorsabban szabadulnak fel, ha nagyobb a sejtkárosodás mértéke.
Amennyiben nem elég éles a késünk, több sérülés éri a hagymát, vagyis nagyobb mennyiségű kénmolekula szabadul a levegőbe – és az arcunkba. Egy jól megélezett kés csökkenti a hagymasejtek károsodását, amit egészen biztos, hogy a szemünk is meghálál majd.
4. Martha Stewart a tűzzel játszik
Martha Stewart a gáztűzhely nyílt lángjára esküszik. Szerinte ugyanis a tűz magába szívja a hagyma aprítása során felszabaduló vegyületeket, mielőtt azok elérhetnék a szemet.
@marthastewart.1 What methods have you tried- #onions #cookingtiktok ♬ original sound - Martha Stewart
5. Vágd le a hagyma csúcsát!
Állítólag a hagyma durva gyökérvége az, ahol a legtöbb enzim és kénmolekula koncentrálódik. Hogy mennyire hatásos a módszer, arról igencsak megoszlanak a vélemények, mindenesetre megér egy próbát, hátha segít valamennyit a kisebb hagymafejek aprítása során.
Kapcsolódó: 8 mód, hogy megszabaduljunk a hagymaszagú lehelettől
Kiemelt kép: Getty Images